Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Kriz Yönetimi

Sosyal Medya Kriz Yönetimi

Sosyal medya kriz yönetimi, dijital pazarlama stratejilerinin önemli bir parçasıdır. Markaların sosyal medya krizleriyle karşılaşması oldukça normaldir. Olumsuz bir yorum, yanlış anlaşılmaya müsait bir paylaşım krize sebebiyet verebilir. Önemli olan krizleri doğru bir şekilde çözüme kavuşturabilmektir.

Sosyal Medya Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır?

  • Her şeyden önce muhtemel sorunlara karşı hazırlıklı olmanız gerekir. Bunun için sosyal medya kriz planı düzenlenmelidir. Bu, –deyim yerindeyse- âcil durumlar için yangın merdiveniniz olacaktır.
  • Sosyal medya krizi gerçekleştiğinde bunu ortadan kaldırmaya, kriz tanımlaması yaparak başlayın. Krizin kim tarafından, neden çıkarıldığını belirlemek doğru bir yol izlemenizin ilk adımıdır.
  • Yanıt vermekte gecikmeyin. Krize sebebiyet veren yorumları yapıcı ve kibar bir dille yanıtlayın. Kriz nedeni sizin hakkınızda yapılan bir paylaşım veya haber ise, bunun için takipçilerinizi ikna edecek doğal bir açıklama yazın. Yorumları cevapsız bırakmak gibi bir hataya düşmeyin. Bu, hakkınızdaki ithamları kabullendiğiniz mânâsına gelir ve marka prestijinizin zedelenmesine yol açar. Yorumları silmek de aynı şekilde sonuçlanır.
  • Samimi davranın. Ciddiyetten, kurumsallıktan ödün de vermeyin ancak takipçilerinizle aranızdaki bağı bu dönemde daha güçlü tutmaya çalışın. Bu yüzden hazır kalıp cevapları değil; içten bir şekilde yazılmış mesajları tercih edin. Böylelikle markanızın özgünlüğünü koruyun.

Sosyal Medya Kriz Sonrası

Sosyal medyada kriz yönetimi yaşanan olumsuzluğun ortadan kalkmasıyla son bulmaz. Krizi atlattıktan sonra da bu tutumunuzu korumalısınız. Sorunun düzelmesiyle beraber olanları hemen unutmamalı, benzer bir şeyin tekrarlanmaması için gerekli tedbirleri almalısınız. Hatta bu tatsızlığı telâfi etmek için bazı yarışma, çekiliş veya kampanyalar organize ederek takipçilerinizin gönlünü alabilirsiniz.

Yani krizden ders çıkarın ve ilerleyen süreçte işinize yarayabilecek kriz planlarınızı buna göre şekillendirin.

Sosyal medyada erişim ve etkileşimin anlık gerçekleştiğini unutmamalısınız. Bu yüzden kriz yönetiminde erken davranmalısınız. Fakat bu, aceleyle yanlış hamleler yapmanıza sebep olmamalıdır.

Sosyal Medya Kriz Yönetimi Püf Noktaları

Sosyal medya platformları için monitoring sistemlerinden yararlanmak işinizi kolaylaştırır. Markanızla ilgili neler konuşulduunu, kimlerin sizden nasıl bahsettiğini takip etmek amacıyla kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar vardır. Böylelikle konuya erken dâhil olmanız mümkün hâle gelir. En azından markanızla ilgili anahtar kelimeleri arayıp yapılan paylaşımlara göz gezdirerek yüzeysel bilgi edinebilirsiniz. Bunu her gün tekrarlamalısınız.

Kriz yönetiminde kimlerin rol alacağını belirleyin. Sosyal medya hesaplarının kontrolünden sorumlu her kişi, kriz yönetiminde de başarı sağlar diye bir şe y yoktur. Bundan dolayı kriz yönetiminde görevlendirilecek uzman kişiler belirlemeniz önem taşır. Aslında en doğrusu, hesap yönetimi için profesyonel bir sosyal medya ajansından yardıım almaktır. Kriz yönetimini de onlar üstleneceği için bu gibi durumlarda risk yok denecek kadar azdır.

Sosyal medya kriz yönetimi yapacak olan kişide aranan ilk kriter iletişim becerisinin gelişmiş olmasıdır. Sakinliğini koruyabilmeli, analitik düşünebilmeli, pratik bir zekâya sahip olmalıdır. Böylece olumsuz süreç daha iyi koordine edilecektir.

Kurumsal sosyal medya ajansı olarak faaliyet gösteren Eski Medya; sosyal medya hesap, sayfa, reklam, kampanya ve kriz yönetimi gibi konularda hızlı, güvenilir, etkili çözümleriyle müşterilerine yardımcı olur. Marka itibarınıza değer veriyorsanız Eski Medya, bunu koruyabilmeniz için zengin bilgi birikimini sizin için kullanmaya hazırdır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.