SEO

2021 SEO Trendleri

2021 SEO Trendleri

2021 SEO trendleri modern ve güncel bir internet sitesine sahip olmak isteyenler için önem taşır. Kullanıcı davranışları ve arama motoru algoritmaları sürekli değişiklik gösterir. SEO trendlerine de bunlar yön verir. 2021’de site optimizasyonu yaparken işinize yarayacak bazı ipuçları şu şekildedir:

Arama Niyeti (Search Intent)

Bu, kullanıcının yaptığı aramayla neyi amaçladığını ifade eder. Bu kavram şu başlıklar altında incelenir:

  • Tanıtım Odaklı (Commercial): Bu sorguları gerçekleştiren kullanıcılar henüz hangi ürünü veya hizmeti seçeceklerine karar verebilmiş değildir. ‘Exxen mi Netflix mi?’, ‘en ucuz internet paketleri’ buna örnektir.
  • Dönüşüm Odaklı (Transactional): Bu gruba giren aramalar form doldurma, satın alma, teklif isteme gibi aksiyonlara elverişli kullanıcılar tarafından gerçekleştirilir. ‘Photoshop lisans fiyatları’ bunun örneklerinden biridir.
  • Bilgilendirici (Informational): Bu arama sorguları bir konuyu öğrenmek maksadıyla yapılır. ’20 Haziran hava durumu’, ‘Bodrum plajları’ bunlardandır.
  • Yönlendirici (Navigational): Bu tarz sorgular ise belli bir şeye ulaşmak için gerçekleştirilir. ‘ÖSYM giriş’ böyle bir sorgudur.

İşte 2021 SEO trendleri ile uyumlu bir siteniz olsun istiyorsanız çalışma yaparken bu arama niyetlerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Öte yandan snippet türleri hakkında bilgi almak için www.serpfeature.com sayfası kullanılabilir.

Yapay Zekâ ve SEO

Artık hayatımızın vazgeçilmezi olan yapay zekâ, 2021 SEO stratejileri üzerinde de etkilidir. Arama motorlarının her biri sonuçları en doğru şekilde sıralayabilmek için derin öğrenme, makine öğrenimi ve yapay zekâdan yararlanır.

Sesli Arama Özelliği

Metin haricinde ses ile arama yapmanın giderek yaygınlaştığı ifade edilebilir. Amazon Alexa, Apple Siri, Google Assistant ve benzeri yapay zekâ teknolojileri sesli arama avantajını beraberinde getirmiştir. Görünen o ki sesli arama kullanımı daha da artış gösterecektir.

2021 SEO trendleri bu konuya da önem vermenizi gerektirir. İçerik hazırlarken gündelik hayattaki konuşma tarzına uygun ifadeler kullanmanız, sesli aramalarda da sizi iyi bir konuma getirebilir.

Mobil Uyumluluk

Bu zaten en önemli sıralama faktörleri arasındadır. Kullanıcıların çoğu sitelere mobil cihazlar vasıtasıyla eriştiğinden mobil uyumluluk lüks değil zorunluluktur.

Google EAT İlkesi

Google, kaliteli içerikleri belirleyebilmek için çeşitli yöntemler kullanır. Bu da onlardan biridir. İçeriklerin istatistiksel verilerle desteklenmesi Google’a bu konuda yardımcı olmak demektir. Otoriter platformlara (mesela üniversite sitelerine) link vermeniz 2021 SEO trendleri uygularken daha başarılı olmanıza yardım eder.

Video Kullanımı

Görseller, videolar metinlerden daha ilgi çekicidir. Bunlar hızlı tüketilen dijital içeriklerdir. Dolayısıyla içeriklerinizi videolar, fotoğraflar ile zenginleştirmeniz gerekir. Bu, özellikle pazarlama sektöründe faaliyet gösterenler için daha önemlidir.

Tüm bunlardan anlaşılıyor ki SEO, yalnızca linkleme yapmaktan, meta başlıkları ve anahtar kelimeleri ayarlamaktan ibaret değildir. Yapay zekâ, mobil uyumluluk, ses kontrolü, video içerik gibi pek çok unsur SEO takımının olmazsa olmaz oyuncularındandır.

SEO trendleri 2021 yılında sürekli farklılaşmaktadır. Ancak tabii ki herkesin değişen metrikleri takip etmesi zordur. Bu noktada profesyonel bir SEO ajansı ile çalışmanız en doğrusudur. SEO dünyasındaki gelişmeleri yakından izleyen Eski Medya dijital reklam ve SEO ajansı, bunları çalışmalarına uyarlamakta hiç gecikmemektedir.

Modaya uymak için giysileri doğru kombinlemek gerektiği gibi, 2021 SEO modasına uymak için de yöntemleri doğru kombine etmek şarttır. İşte Eski Medya’nın yaptığı tam olarak budur.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.