Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi; hesap ve sayfaların efektif bir şekilde kullanılmasına ve geliştirilmesine yönelik uygulamalar bütünüdür. Küçük ölçekli işletmelerden büyük çaplı şirketlere kadar, online varlığa ihtiyaç duyan herkesin sosyal medyada yer alması kaçınılmazdır. Fakat başarıya ulaşmak için gereken yalnızca sosyal medyada olmak değildir, iyi bir konumda olmaktır. İşte bu, sosyal medya yönetimiyle mümkün olur.

Sosyal Medya Yönetimi Hangi Aşamalardan Oluşur?

Tabii ki yapılacak ilk iş, sizi temsil edecek, kişisel veya kurumsal kimliğinize uygun bir hesap açmaktır. Bunun için hangi sosyal medya kanallarında rol alacağınızı belirlemeniz gerekir. Her platformda aktif olmaya çalışmak yerine, bazı platformları etkin kullanmaya ağırlık vermelisiniz.

Hedef kitlenizi ve rakiplerinizi belirlemeli, içerik planlaması ve sosyal medyada reklam-pazarlama stratejilerinizi buna göre oluşturmalısınız.

Profesyonel sosyal medya yönetimi için kaliteli bir ajanstan yardım alabilirsiniz. Bu alanda zengin bilgi birikimini yılların tecrübesiyle buluşturan Eski Medya, nitelikli hizmetleriyle çözüm ortağınız olacaktır.

Her müşterisinin hesabını kendi hesabı gibi değerli gören Eski Medya, ‘farkımız, sosyal medyada sizi farklı kılsın!’ sloganından güç alır.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bir hesap veya sayfa oluşturulduktan sonra, genel olarak sırayla şu adımlar izlenir:

 • Profil ya da sayfanın ayarlamaları yapılır. Hakkında, iletişim bilgileri ve buna benzer alanlar doldurulur.
 • Konsept belirlenir ve buna göre kaliteli içerikler hazırlanır. Fotoğraf, video, metin ve benzeri içerikler oluşturulurken profesyonel destek alınması önem taşır. Hedef kitlenize doğru hitap etmeniz, onları etkileyebilmeniz gerekir. Facebook’taki hedef kitle ile Instagram’daki hedef kitlenin beklentileri farklı olabilir. Sosyal medya vasıtasıyla yeni müşteriler kazanmak istiyorsanız, yer aldığınız her platforma özel farklı içerikler üretmelisiniz.
 • İçerik paylaşımı sırasında zamanlamaya önem verilmelidir. Takipçilerin en çok hangi günlerde ve saatlerde aktif olduğu tespit edilmelidir. Paylaşım sıklığı ona göre düzenlenirse, erişim ve etkileşim oranlarınızı yükseltmeniz kolaylaşır. Elbette sık sık paylaşım yapmak takipçilerinizi bunaltır. İşin özeti şudur: Kendinizi unutturmayın, fakat sürekli göz önünde olarak insanları bunaltmayın!
 • Etkili sosyal medya yönetimi için tabii ki gelişmiş sosyal medya araçlarından yardım alınmalıdır. Hedef kitle analizi, yapılan çalışmaların takibi ve raporlanması bu araçlar sayesinde çok kolaydır.
 • Belli bir içerik takvimi hazırlanmalı, sosyal medyada kriz ve benzeri durumlar hariç bu takvimin dışına çıkılmamalıdır.

Doğru Sosyal Medya Yönetimi İçin İpuçları

 1. Gündemden uzak kalmayın. Güncel olayları markanızla ilişkilendirerek takipçilerinize mesajlar verin.
 2. Özel günün anlamına yönelik paylaşımlarda bulunun. Böylece takipçilerinizin ilgisini canlı tutun.
 3. Rakiplerinizin paylaşımlarını, kullandığı hashtagleri vb. inceleyin. Paylaşımlarınızda bu hashtaglere yer verin. Onlardan daha iyisini yapmaya çalışın.
 4. Reklamları unutmayın. Bunlar, az maliyetle geniş hedef kitlelere sesinizi duyurmanın en iyi yoludur.
 5. İstikrarlı olun. Düzenli paylaşım yapmayı sürdürün. Takipçi kitlenizle aranızda güven ve sadakate dayalı bir bağ kurmanız gerekir. Onlarla seviyeli ancak samimi bir ilişkiniz olsun. Değerli olduklarını hissetsinler. Örneğin yorumları ve mesajları yanıtlayabilirsiniz. Fakat copy-paste hazır cevaplarla karşılık vermeyin.
 6. Paylaşımlarınızda çeşitlilik sağlayın. Hep aynı şeyler paylaşmayın. Bazen format değiştirin.
 7. Yaptığınız çalışmaları kaydedin, sonuçları değerlendirip buna göre aksiyon alın. Eksikleriniz ve geliştirilmesi gereken yönleriniz neler? Bu şekilde saptayabilirsiniz.
 8. Hashtaglerin gücünü hafife almayın! Sosyal medya yönetimi profesyonel olarak gerçekleştirilecekse, her paylaşımda konuyla ilgili hashtaglere yer vermek önemlidir. Popüler hashtagleri de ihmâl etmeyin. Markanıza özel hashtagler de oluşturabilirsiniz.
 9. Çekiliş, yarışma, indirim ve kampanya gibi aktiviteler düzenleyin. Bu etkinliklerle insanların dikkatini çekin. Hediyeler, cazip teklifler daha fazla takipçi kazanmanıza yardımcı olacaktır. Tabii ki verdiğiniz sözleri tutmak şartıyla!
İnstagram sosyal medya yönetimi

İnstagram Sosyal Medya Yönetimi

İnstagram sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Instagram sosyal medya platformlarından biridir. Instagram uygulama olarak ilk kullanıcı ile buluşmasının amacı yemek fotoğrafları çekmek için kullanılan bir sosyal medya platformu iken zamanla kendini kullanıcı istek ve görüşlerine göre arkadaşlık sitesine dönüştürdü.

Instagram ilk kurulduğu yıllarda sadece tek telefona yüklenebiliyorken genişleyen kullanıcı sayısını arttırmak için diğer android telefonlara da yüklenen bir uygulama haline geldi. Böylece uygulamaya erişimin önemli olduğunu gözler önüne sererek hızlı bir şekilde indirme sayısını yükseltti ve sayılı sosyal medya platformundan birine dönüştü.

İnstagram Sosyal Medya Yönetimi

Instagram da çoğu sosyal medya platformu gibi ücretsiz olarak faaliyet göstermektedir. Ayrıca takipçi sayısı çok olan kullanıcılara izlenme sayısına bağlı olarak takipçi sayısı artışı yaşanmaktadır. Instagram sosyal medya yönetimi konusunda kullanıcıların uygulama güncellemelerini yapmaları ve yeni özelliklerden yararlanarak kendi profillerini oluşturmada büyük yarar sağlayacakları aşikardır.

İnstagram sosyal medya yönetimi konusunda araştırma yapılmalıdır. Gerekirse profesyonel yardım alınarak eğitim, seminerlere ve sertifika programlarından yararlanılabilir. Profilinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de hedef kullanıcılarınızdır. Hedef kullanıcıları profesyonel olarak kendimize çekmek için yapılan pazarlama taktiklerinin paralel olarak yürütülmelidir.

Kullanıcıların düşünce ve fikirlerine erişim için onlarla etkileşim halinde profilinizin bu düşünce ve fikirlere uygun hale getirerek profil gelişimini destekleyerek böylece takipçi sayısını arttırabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi konusunda yoğun reklam verilen bir platform ve reklamları kullanıcı isteklerine bağlı olarak değişememektedir.

Instagram sosyal medya yönetimini gerçekleştirirken sizinle aynı kitleye hitap eden kişilerin neler yaptığını araştırır profillerini inceleyerek zayıf ve güçlü yönlerinin kullanıcılara nasıl paylaşım yaptıkları konusunda incelemelerde bulunularak kendi profilimiz için yön haritası çizilir. Böylece yapılacak olan paylaşımlar konusunda fikir sahibi olunabilir.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetiminde takipçi sayısı belli bir noktaya ulaştığında kişinin profilini inceleyen kurumsal firmalar kişinin profilinde tanıtması amacıyla ürünler göndererek kendi firmalarının reklamlarını basit ama etkili bir şekilde yapmaktadırlar. Böylece sosyal medya platformu olan Instagram’ın insanların hayatlarının üzerindeki etkisinin ne kadar fazla olduğunun belli etmektedir. İnstagram sosyal medya yönetiminin artık sadece sanal dünya değil bir yaşam stilidir.

sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya En İyi Nasıl Yönetilir?

Sosyal medya yönetimi pek çok işlevi vardır. Sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılması gerektiğini, bu süreç içerisinde nasıl çalışılması gerektiğini, herhangi bir krizde nasıl bir yöntem izlenebileceğini ve görüntü yönetiminin ne şekilde yapılması gerektiğini gösteren bir işlev olarak tanımlanmaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Uzun sürelerden itibaren iletişim anlayışında çok önemli bir yer içerisinde bulunan sosyal medya, karşı konulması imkânsız bir pazarlama stratejisi olarak kabul edilir. Bu sebeple sosyal medya yönetiminin önemi bir tık daha önemli hala gelmeyi başarmıştır.

Sosyal Medya En İyi Nasıl Yönetilir?

Sosyal medya yönetimi sırasında gözden kaçmaması gereken bazı önemli unsurlar mevcuttur. Bu unsurlar ise şöyledir; hedef kitlenizi çok iyi değerlendirerek tanımlama: bu işlevde tek yapılması gerekli olan hedeflediğiniz ve istediğiniz hedef kitleyi kafanızda tasarlayıp belirlemenizdir.

Hedef kitle ve mevcut kitlenizin ilgi alanları, cinsiyet, yaş aralığı iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Hedef kitlenizi sosyal medya hesaplarınızla mutlu edebilir ve sayfanızda vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte sizin ile birlikte hedef kitlenizde mutluluğunuza dâhil olur. Hedef kitlenizi daha özel hissettirmek için yaş günlerini kutlayabilir, soru sorabilir ve özel indirimler yaparak ilgilerini çekebilirsiniz.

İçerik yönetimi sırasında etkili sosyal medya yönetimi, arama motorlarında üst sıralara yerleşmenizi sağlar. İnsanların markanız hakkındaki algılarını güçlendirmeniz gerekecektir. Bunu en iyi şekilde sağlamanız için ise bazı aşamaları atlamamanız gerekmektedir.

İçerik yönetimi, sosyal medya yönetiminin en önemli öğelerinden birisidir. Sosyal medya hesaplarınız üzerisinde kullanacağınız dil anlaşılabilir, sade olmalıdır. Bunun dışında hedef kitlenize fayda sağlayacak içerikleri kullanmanız çok daha doğru olacaktır. Bu yol ile sizler ve hedef kitleniz arasındaki iletişimin çok kuvvetli bir şekilde kalmasını sağlayacaksınız.

Diyalog yönetimi ise Müşteri İlişkileri yönetiminin adı olarak tanımlanır. Diyalog yönetimini kullanmanın altında yatan amaç ise, hedef kitle ile marka arasında uzun süreli bir iletişim ve bağ yaratmaktır.

Bunun ile birlikte sosyal medya hesabınızın üzerisindeki takipçilerinizi kategorize etmeli ve kategorideki birey ile marka arasındaki ilişkiyi anlamalısınız. Kategorilere istinaden ne tür bir şeylerden hoşlandıklarını kolayca anlayabilirsiniz

Rakip analizi yapmalısınız. Sosyal medya yönetimi sırasında rakiplerinizi iyi bir şekilde analiz etmeli ve kendinizle kıyaslamalısınıdır. Bu karşılaşmayı dışarıdan bir göz olarak incelerken hangi dili nasıl kullandıklarına, hangi sosyal medya sayfalarını takip ettiklerini iyi bir şekilde analiz etmelisiniz.

Reklam yönetimi yapmanız, sosyal medya yönetimi sırasında büyük önem taşır. İnternet sitesi üzerisinden reklam tanıtımlarını gönderen markaların sayısı gün geçtikçe büyük artış göstermiştir. İnternet reklam tanıtımlarını tercih eden markaların sayısının artmasıyla beraber reklam tanıtımı, sosyal medya yönetiminin kalbi haline geldi. Doğru reklam tanıtımları ile reklamını yapan markaların ulaştığı hedef kitlelerinin ne kadar ilerlediği gözlemlenebilir bir niteliktir.

Sitemiz içeriğini google üzerinde tarama yaparak ulaşabilir ve daha detaylı bilgi almak için sitemiz içeriğini kontrol edebilirsiniz.

Sosyal medya yöneticisi

Sosyal Medya Yöneticisinin Görevleri Ve Maaşı

Sosyal medya yöneticisi olmanız için yaratıcı düşünme yeteneğiniz olması ve multimedya içeriğinin pazarlamada nasıl kullanılması gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Bir sosyal medya yöneticisi olarak genel olarak hedefiniz, sosyal medya üzerisinde görünürlüğü ve müşteri ilişkilerini arttırmak olacaktır.

Sosyal Medya Yöneticisi Maaşı

Sosyal medya yöneticilerinin maaşları çalıştıkları işletmelere göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra sosyal medya yöneticilerinin kazandığı tecrübe süreleri ve yaptığı iş miktarları da maaşlarını etkilemektedir. Yapılan araştırma oranlarına istinaden sosyal medya yönetici maaşları 3.980 TL olarak belirlenmiştir.

Sosyal medya yönetiminde ortalama maaşın yanı sıra, en düşük maaş 2.820 TL olarak belirlenmiştir. Askeri ücrete yakın olan bu maaş ilk başta kulağa düşük gelse de, sonrasında kazanılan tecrübe ve yapılan iş sayılarındaki artış ile maaş miktarı da eşit oran ile çoğalacaktır. Sosyal medya yönetiminde en üst seviye maaş ise, 6.700 TL olarak belirlenmiştir.

Sosyal Medya Yönetici Çalışma Saatleri

Genel olarak Pazartesi-Cuma olarak haftada beş gün ve saat 09.00-17.30 saatleri arasında mesainiz olur. Fakat bazı şirketler ve ajanslar farklı olarak daha uzun saatler çalışmanızı isteyebilir. Bir içerik üstünde çalışmanız istenir ise, uzun saatlerde ve hafta sonu da çalışmanız istenir.

Serbest meslekte yarı zamanlı çalışma olarak anlaşma ve sözleşmeli çalışma olması durumuna karşın, full time çalışma istenmesi oldukça yaygın bir durumdur. Serbest çalışıyorsanız, müşterilerinizin ihtiyaçları ve alacağınız iş miktarına bağlı şekilde daha uzun saatler içerisinde çalışabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetici Gereksinimleri ve Nitelikleri

Sosyal medya yöneticilerinin belirli bir derece tecrübeye sahip olmasına karşın, bazı işverenlerin bu yöneticilere ihtiyacı olacaktır. Sosyal medya yöneticisi olmak için herhangi özel bir nitelik olduğunu söyleyemeyiz. Bu meslekte iyi olan herkes, işini yapabilir ve gelir elde edebilir.

Fakat belirteceğimiz özelliklere sahip olunması oldukça işe yarar. İşte o özellikler; şirket yönetiminde bilgili olmak, medya ve iletişimde profesyonellik, halka ilişkiler ve mesleki gelişim eğitim. Bir sosyal medya yöneticisi olarak çalıştıktan sonra, bilgilerinizi ve tecrübelerinizi hafızanızda taze tutmanız gerekir.

İlgili meslek kuruluşları ile mesleki nitelikler için çalışabilirsiniz; Veri ve Pazarlama Enstitüsü (IDM), Yeminli Pazarlama Enstitüsü (CIM), İletişim Reklamcılık ve Pazarlama

İşverenler Ve İş İlanları

Sadece bir kuruluş için çalışan firma içi fırsatlar genellikle kamu, özel sektör ve kar amaçlamayan sektörlerdeki orta ve büyük kuruluşlarda bulunmaktadır. Perakende, yüksek öğrenim ve hatta devlet tarafından oluşturulan bağımsız sektörler gibi çeşitli iş fırsatları bulma olanağınız vardır.

Kariyer Ve İş İmkânları

Sosyal medya yönetimi geleceğin yeni nesil bir mesleğidir. Bunun ile birlikte sabit bir kariyer yapısı yoktur. Çok çalışma sonucu olarak sosyal medya yönetiminde üst kademelere çıkarak, yönetim koltuğuna oturabilirsiniz. Üst seviyelere çıktıkça, maaşınızda artmış olacaktır.

Daha fazla detaylarımıza ulaşım sağlayabilmek için sitemiz içerinden google araması yapabilir ve ilgili sonuçlara kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi uzmanlık eğitimi

Sosyal Medya Yönetimi Uzmanlık Eğitimi

Sosyal medya yönetimi uzmanlık eğitimi sırasında bir markanın veya hizmetin iletişim dilini, söylemini, stratejisini, analiz ederek daha kolay bir şekilde yönetilmesini hedeflemektedir. Bunun ile birlikte herhangi bir alanda iş arıyorsanız veya hizmet arıyorsanız ya da zıt bir durum olarak hizmet veya ürün satıyorsanız, doğru sosyal medya platformlarından fayda sağlayarak gelişirsiniz.

Bunun dışında çalışma prensiplerini tüm ayrıntılarını öğrenme imkânı yakalayarak, daha başarılı düşünme ve karar verme olanağı elde edebileceksiniz. Ayrıca reklamlardan faydalanmak istediğini takdirde firmanıza en ideal reklam tanıtım modellerine kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

Sosyal medya yönetimi uzmanlık eğitimi sırasında raporlama yapma aynı zamanda okuma konularında hangi hamlelerin mantıklı olacağına kolaylıkla karar verecek ve yorumlama yapma konusunda profesyonelleşeceksiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Uzmanlık Eğitimi Katılımcıları

Sosyal medya için belirli uzmanlığa ulaşmak isteyenler, İnsanlara karşı sağladığı hizmet ya da işlerinin kitlesini büyütmek isteyenler, kurumsal işletmeler, pazarlama statüsüne sahip işletmeler, çevrimiçi alışveriş sağlayan işletmeler, Bu alanı işi haline getirenler, deneyimlerini arttırmak isteyenler, işletme sahibi veya girişimciler için oldukça önemli olan eğitimdir.

Sosyal Medya Yönetimi Uzmanlık Eğitimi Olumlu Etkileri

Sosyal medya yönetimi, işletmenize yeni müşteri veya kullanıcı attırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Dijital kanalları kullanarak, iş ve yeni fikirler geliştirme konusunda ustalaşırsınız. Sosyal medya trendlerini çok kolay bir şekilde analiz edersiniz.

Reklam modellerini tanırsınız. Sosyal medyada başarılı olmanın ve fark edilme yollarını keşfedersiniz. Ağ geliştirme yöntemlerinde ustalaşırsınız. Kriz yönetimini en iyi şekilde gerçekleştirirsiniz. Herhangi bir sosyal medya platformu üzerisinde stratejisi oluşturma tekniklerini öğrenirsiniz.

Kurumsal kimlik kullanımını öğrenirsiniz. Sosyal medya yönetimini gerçekleştirmeniz ile birlikte, sosyal medya üzerinde uzmanlık kazanmanın ipuçlarını ve yollarını kolaylıkla bulma imkanı sağlayacaksınız.

Sosyal Medya Yönetimi Uzmanlık Eğitim Konuları

Sosyal medya yönetimi uzmanlık eğitimi konularını şu şekilde sıralayabiliriz; sosyal medya yönetim araçları çevrimiçi ve çevrimdışı reklam tanıtımı, sosyal medya platformunda algoritmaların çalışma mantığı, kriz yönetimi, rakip analizi, başarılı yaratıcı olma ve fikirlerin oluşumu, hedef kitle oluşturma gibi pek çok konuyu içerisinde barındırmaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi Uzmanlık Eğitiminin Kazandırdıkları

Sosyal medya platformu aracılığı ile insanların ne istediklerini, ne istemediklerini, neyi sevdiklerini, ilgi alanlarını, fikirlerini kolayca analiz ederiz. Bu kolay analiz edebilme özelliği sayesinde firmalar, şirketler, sosyal medya platformunda belirli popülerliği olan insanlar, reklam tanıtım endüstrisi, blogcular gibi topluma hitap eden işler için önemli bir hal alarak kolaylık sağlamaktadır.

Bunun dışında bir şirket herhangi bir ürününü müşterilerine nasıl satacağını çok iyi bilir. Bir reklam tanıtım uzmanı toplumun en iyi şekilde ilgisini çekecek reklam tanıtımlarını sunmayı bilir. Sosyal medya üzerinde popüler olan bir kişi takipçileri için ne paylaşacağını bilir.

Bu bilgi birikimleri ile insanların dikkatini çekmek oldukça kolay olur ve bu kişiler amaçlarına kolaylıkla ulaşır. Böylelikle amacına ulaşmış olanların eşit oranlı olarak mevcut hedefleri ve başarıları büyük artış gösterir.

SEO’da En Çok Yapılan Hatalar

SEO’da En Çok Yapılan Hatalar

SEO’da en çok yapılan hatalar ve bunların nasıl düzeltileceği her site sahibini ve SEO uzmanını yakından ilgilendiriyor. Tüm işlemlerin, ilgili platform algoritmaları doğrultusunda gerçekleştirilmesi önem taşıyor. Bunlara aykırı davranışların zararı, yararından çok oluyor. Başlıklarda anahtar kelime kullanmamak veya düşük kaliteli link oluşturmak bunlardan sadece birkaçı. Bu hataların hafife alınması ziyaretçi ve prestij kaybına yol açıyor.

En Çok Yapılan SEO Hataları

SEO yarışında gâlip gelmek istiyorsanız hileden uzak durmanız gerekiyor. Başlangıçta kazanmış gibi görünenlerin, yenildiğini anlaması uzun sürmüyor. Fakat organik yöntemlerden şaşmayanlar, zaman alsa bile etkili sonuç elde ediyor. İşte, harcadığınız vaktin ve emeğin boşa gitmemesi için dikkat etmeniz gereken konular:

Ölü (Kırık) Linkler

Bozuk sayfalar görmezden gelinmemeli. Kullanıcılar, 404 sayfasına yönlendirilmekten hoşlanmaz. İç ve dış linklemelerinizi kontrol edin, gerekli ayarlamaları yapın. Hangi sayfalarınızın 404 hatası verdiğini belirleyin ve bunları çözüme kavuşturun.

Yanlış Anahtar Kelime Seçimi

En yaygın SEO hataları içerisinde, anahtar kelimelerin doğru seçilmemesi öne çıkıyor. Doğru anahtar kelimeleri abartılı kullanmak da buna dâhil.

İçeriklerde doğru anahtar kelimelere yer verilmesi potansiyel trafiğin artmasına büyük katkı sağlar. Ahrefs, Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçlar bu kelimeleri belirlemenize yardım eder.

Fakat makaleler anahtar kelime çöplüğü hâline getirilmemelidir. Yoksa spam olarak kabul edilebilir ve kara listeye alınabilir. Oak anahtar kelime %3 oranından daha fazla kullanılmamalıdır.

Kalitesiz veya Kopya İçerik

SEO’da en çok yapılan hatalar içerisinde ihmâl edilen bir başka husus, içerik kalitesidir. SEO, arama motoru optimizasyonudur. Fakat içeriklerin botlar değil kullanıcılar tarafından okunacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden yalnızca arama motoru odaklı hareket edilmemelidir. Zengin bilgi içeren, kolay anlaşılır, akıcı içerikler sunulmalıdır. Bunlar, özgün görsellerle ve alâkalı videolarla zenginleştirilmelidir.

SEO uyumuna özen gösterilmeli fakat SEO uyumu için kaliteden taviz verilmemelidir. Uzun paragraflardan, uzun cümlelerden kaçınılmalı; içerik alt başlıklar sayesinde bölümlere ayrılmalıdır.

Her sayfa için farklı içerikler kullanılmalıdır. Kopya içerik kullanmak özellikle e-ticaret sitelerinin ürün sayfalarında sık yapılan bir hatadır.

Yanlış Linkleme

İçeriklerinizde otoriter sitelerin konuyla ilgili sayfalarına link vermek SEO puanınızı yükseltir. Konudan bağımsız veya kalitesiz bir siteye vereceğiniz linkler ise kaliteyi olumsuz etkiler.

Meta Verilerini Gözardı Etmek

Meta başlık, etiket ve açıklamalar SEO standartlarına uygun olmalıdır. Her sayfa için özel olarak doldurulmalıdır. Title 70, description ise boşluklarla birlikte 170 karakteri aşamaz.

Diğer SEO Hataları

SEO’da en çok yapılan hatalar bunlardan ibaret değildir. Aşağıdaki kurallara da riayet edilmesi gerekir:

 • Eskide kalmayın. Güncellemeleri takip ederek çalışmalarınıza yansıtın. Google algoritmaları sürekli değiştiği için, yeni SEO tekniklerini ve trendlerini bilmeniz önemlidir.
 • HTTPS ve SSL sertifikası kullanın. Bunlar olmadığı takdirde siteniz güvensiz olarak algılanacaktır.
 • Çalışmalarınıza istikrarlı bir şekilde devam edin. Düzensiz olmak SEO’da başarısızlığın en temel sebeplerindendir.
 • Sosyal medyada aktif olmayı ihmâl etmeyin.
 • SEO uyumlu, kısa link yapısı kullanın. Karmaşık URL’lerden kaçınn.
 • Görsellerinize alt metin ekleyin.
 • H etiketlerini doğru kullanın. Bir sayfada birden çok H1 olamayacağını, H2’den H4’e geçilemeyeceğini aklınızdan çıkarmayın.
 • Sayfalarınızın başlığını sık aralıklarla değiştirmeyin. Çok uzun başlıklar kullanmayın.
 • Sitenizin hızını optimize edin. Yavaş açılan sayfalarınız varsa bunlar SEO açısından büyük dezavantajdır.
.io domain uzantısı

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya sayfa ve hesaplarının kullanım-geliştirme ile ilgili süreçleri ifade eder. Sosyal medyanın reklam ve pazarlama konusunda ne kadar önemli bir yere sahip olduğu tartışılmazdır. İşte sosyal medyayı bu amaçlar için etkin bir şekilde kullanmak sosyal medya yönetimiyle mümkündür.

Sosyal Medya Yönetimi Aşamaları

 • Yapılacak ilk şey hangi sosyal medya kanallarında yer alınacağını ve hedef kitleyi belirlemektir. Sonuçta her sosyal medya platformunda aktif olmak imkânsızdır. Hem bu, gerekli bir şey değildir. Sizin en çok verim alacağınız platformlar hangisiyse onlara yönelmeniz gerekir.
 • Yol haritası; hedef kitlenin cinsiyet, yaş aralığı, yaşadıkları bölge, ilgi alanları ve buna benzer verilere göre çizilir.
 • Sonraki etapta sosyal medya hesabı veya sayfası oluşturulur. Mevcut bir sayfanız veya hesabınız varsa en baştan düzenlenip gerekli ayarlamalar yapılır.
 • Sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalıdır? sorusunun cevabında içerik yönetiminin büyük önemi vardır. ‘İçerik kraldır.’ sözünü herkes duymuştur. Bu durum sosyal medyada da geçerlidir. Tüm çalışmaların odak noktası kaliteli içeriktir. Hedef kitlenize onların beğenisini kazanacak özgün içerikler sunmanız gerekir.
 • İçerik paylaşımı yapılırken zamanlama oldukça mühimdir. Hangi gün hangi saat ne paylaşılacağı önceden planlanmalı ve sosyal medya takvimine sâdık kalınmalıdır. Bunu yaparken gündemden uzak olunmamalıdır. Paylaşımlarda güncel olaylara değinmek, bu olayları markanızla ilişkilendirerek çeşitli mesajlar vermek akıllıca olacaktır. Yine çeşitli özel günlerde o günün anlamına ilişkin paylaşımlar yapılarak takipçilerin ilgisi canlı tutulmalıdır.
 • Rakip analizi de üzerinde durulması gereken bir başka konudur. Sizinle aynı sektörde hizmet veren, aynı veya benzer konseptte faaliyet gösterenleri tespit etmeli; onların paylaşımlarını ve takipçi kitlesini analiz etmelisiniz. Böylece onlardan daha iyi içerikler ortaya koymak için stratejiler geliştirebilirsiniz.
 • Sosyal medya yönetimi yaparken dikkat edilecekler içerisinde reklamlar unutulmamalıdır. Her sosyal medya platformunun sunduğu reklam seçenekleri farklıdır. Örneğin Facebook’ta Business reklamları, İnstagram’da Stories reklamları gibi. Reklamlar daha geniş hedef kitlelere daha az mâliyetle ulaşmanın en iyi yoludur.
 • Bütün bu çalışmalar, istikrarlı olunursa ve profesyoneller tarafından gerçekleştirilirse meyve verir. Birkaç gün içinde sonuç beklemek anlamsız olacaktır. Hedef kitlenizi tanımanız ve onlarla aranızda bir bağ kurmanız zaman gerektirir.

Sosyal Medya Yönetimi İpuçları

 1. Sosyal medyada asosyal olmayın! Takipçilerle seviyeli fakat samimi bir ilişki kurun. Mesajları ve yorumları yanıtlayın, onlara değerli olduklarını hissettirin.
 2. Kriz ânında paniğe kapılmadan erken müdahale ederek sorunu çözüme kavuşturun. Yorumları silmek veya kopyala-yapıştır hazır cevaplarla karşılık vermek gibi hatalar yapmayın. Marka itibarı için, kriz yönetiminde sakinliği korumak ve hızlı aksiyon almak önemlidir.
 3. Markayı tam olarak yansıtan bir dil kullanın; fotoğraflarda ve içeriklerde de buna dikkat edin.
 4. Hep aynı tür paylaşımlar yapmayın, çeşitlilik her zaman faydalıdır.
 5. Paylaşımlarınızı filtreler, emojiler ve benzeri ekstralarla zenginleştirin. Merak uyandırın, göze hoş görünün, bilgilendirin ve eğlendirin.
 6. Her gün düzenli paylaşımda bulunun fakat bunu abartmayın. Yoksa insanlar sizden sıkılıp takip etmeyi bırakır.
 7. Yaptığınız bütün çalışmaları kaydedip raporlayın, sonuçlarını değerlendirin. Buna göre eksikleri, geliştirilmesi gereken yönleri belirleyip uygulamaya geçirin.
 8. Hashtaglerin gücünden yararlanın, aşırıya kaçmamak şartıyla paylaşımlarınızda popüler hashtaglere yer verin. Sektörünüz ve markanızla ilgili hashtagleri de ihmâl etmeyin.
 9. Yarışma, kampanya, indirim, çekiliş gibi aktiviteler organize ederek takipçi sadâkati meydana getirin ve potansiyel takipçilerinizin ilgisini çekin. Böyle yapılan profesyonel sosyal medya yönetimi; güçlü bir imaj, marka bilinirliği, daha çok müşteri gibi avantajlar sağlar. Sitenizin ziyaretçi oranını artırmanız da mümkün olur. Kısaca dijital dünyada boy göstermek ve buradaki varlığınızı korumak sosyal medya yönetiminden geçer.
En Çok Kullanılan SEO Araçları

En Çok Kullanılan SEO Araçları

En çok kullanılan SEO araçları, bir siteyi yükseltmek isteyen herkesin âdeta can simidi gibidir. Bir internet sitesi sahibiyseniz veya bir sitenin yönetiminden sorumluysanız bu araçlara ihtiyacınız vardır. Sitenin arama motoru algoritmaları doğrultusunda optimize edilmesi bu araçlardan yardım almakla mümkündür. Yine SEO araçları, çalışmaların analiz edilmesini ve raporlanmasını da sağlar.

En İyi SEO Araçları

Rakiplerinizi incelemek ve sitenizde durum değerlendirmesi yapmak istiyorsanız SEO araçları kullanmanız lâzımdır. Bunun için gerek ücretli, gerek ücretsiz pek çok araç bulmanız mümkündür:

Google Arama Konsolu

Sitenizin Google arama sonuçlarındaki konumuna ilişkin önemli veriler sunar. Sitenizde mevcut olan hataları tespit ederek gidermenize yarar. URL kaldırma, site haritası gönderme, URl’lerin dizine eklenmesini isteme, URL testi ve benzeri birçok işleve sahiptir. Backlink yönetimine imkân tanır. Robots.txt ayarları ve mobil uyumluluk gibi çeşitli konularda bu araçtan faydalanılabilir. Kullanımı ücretsizdir.

Google Analytics

Bu da ücretsiz SEO araçları arasındadır. Web sitenizin hangi sayfasına kaç ziyaretçi geldiğini bu araçla görebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin demografik bilgilerini elde edebilirsiniz. Onların sitenizdeki hareketlerini detaylı bir şekilde inceleyip içerik stratejilerinize daha iyi yön verebilirsiniz.

Google Trendler

Bu araçla bulunduğunuz ülkede en çok nelerin arandığına bakabilirsiniz. Arama performanslarını mukayese edebilir ve istediğiniz anahtar kelimelerin arama istatistiklerini görüntüleyebilirsiniz. Anahtar kelimelerin dönemsel bazda aranma hacimlerini öğrenebilirsiniz.

Moz Analitiği

Bu ise ücretli SEO araçları içinde yer alır. Web sitelerin organik trafiğini tüm ayrıntılarıyla gözler önüne serer. Anahtar kelimelerin sıralaması, sayfa performansları, sosyal medya erişim ve etkileşim oranları hakkında kapsamlı bilgiler sunar.

Yeni Google güncellemelerinden MozCast sayesinde haberdar olabilirsiniz. Moz topluluğuna katılarak merak ettiklerinizi sorup cevabına kısa zamanda ulaşabilirsiniz.

SemRush

Hatalı sayfaları belirlemek, web sitede link analizi yapmak için tercih edilir. Site içi ve site dışı SEO faaliyetlerinde büyük rol oynar.

Ahrefler

Bu araç rakip analizi için –deyim yerindeyse- biçilmiş kaftandır. Anahtar kelime analizinde kullanımı yaygındır. Hem rekabet oranı düşük hem de çok aranan anahtar kelimeler bulmak istiyorsanız size fazlasıyla yardımcı olur.

Profesyonel SEO araçları içinde başı çeken Ahrefs, Site denetimi, sıralama takibi, site karşılaştırma ve toplu analiz gibi özellikleriyle SEO uzmanlarının vazgeçilmezidir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Bununla kelimelerin aranma yoğunluğunu ve hacmini görebilirsiniz. Ücretsiz olması ekstra avantaj sunar. SEO uyumlu içeriklerde anahtar kelimenin önemi tartışılmazdır.

SEO depremi

Google Chrome üzerinden çalışan bu eklenti, sayfaların çeşitli SEO metriklerine ulaştırır. Anahtar kelime yoğunluğu ve iç-dış linkler buna örnektir. Google index ve Alexa değerleri hakkında da bilgilendirir.

Google Pagespeed Insights

Sitenin mobilde ve masaüstünde hız puanının kaç olduğunu gösterir. Hız iyileştirmesi yapabilmeniz için size rehberlik eder. Yavaşlık problemi varsa bunun hangi faktörlerden kaynaklandığını da haber verir. 404 hatası olan sayfaları tespit etmenizi ve çözüm üretmenizi sağlar.

KWFinder

En popüler SEO araçları yelpazesinde kendine yer bulan KWFinder, rekabet oranı düşük, uzun kuyruklu diye tanımlanan anahtar kelimeleri bulmanıza destek olur. Rank Tracker özelliğiyle belli anahtar kelimeler için sıralama takibi gerçekleştirebilirsiniz.

casusluk

Anahtar kelimelerinizin aranma sıralamasını ve miktarını öğrenmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Rakiplerinizin kullandıkları anahtar kelimeler, Google AdWords reklamları ve aylık tıklanam oranlarıyla ilgili bilgiler de verir.

Görkemli

Daha çok pazarlama faaliyetlerinde kullanılan bir araçtır. Site Explorer fonksiyonuyla sitenizi derinlemesine incelemenize olanak tanır. Site kıyaslaması, sıralama takibi gibi alanlarda çok başarılıdır.

çığlık atan kurbağa

En çok kullanılan SEO araçları söz konusu olunca gelişmiş özellikleriyle bir adım öne çıkar. Kopya içeriklerden site hatalarına ve yönlendirme sorunlarına varana kadar sitenizle ilgili her şeyi önünüze getirir. Site performansını geliştirme noktasında işinize çok yarayacaktır.

.io domain uzantısı

.io Domain Uzantısı Nedir?

.io domain uzantısı; genellikle İngiliz Hint okyanusu bölgesinde faaliyet gösteren kişiler veya kurumlar tarafından tercih edilir. Fakat tabii ki dünyanın her yerinde de kullanılabilir. Yazılım, teknoloji ve sosyal alandaki projelerde sıklıkla karşımıza çıkan .io domain uzantısı, internet organizasyonu diye de bilinir. Oysa açılımı ‘Indian Ocean’ (Hint Okyanusu) şeklindedir. NIC.io tarafından yönetilen bu top level (üst seviye) alan adı uzantısına birçok kripto para sitesinde de rastlanır.

coke.ioblockbuster.io ve Canon.io gibi domainler içlerinden en popüler olanlara örnektir.

.io Domain Avantajları

 • Kısa, öz, modern bir domain uzantısıdır.
 • Teknoloji ve girişimcilik konulu projelerde yaygındır. Bu alanda faaliyet gösteren pek çok şirket seçimini bu alan adı uzantısından yana kullanır. İnsanlar alan adı uzantısına bakarak bile hangi alanda hizmet verdiğinizle ilgili fikir sahibi olabilir.
 • .io uzantısının tarihi çok eski değildir ve .com, .net, .org gibi uzantılara göre daha az popülerdir. Bu nedenle istediğiniz bir .io domaini alma olasılığınız çok yüksektir. Tescil edilmemiş domain pörtföyü geniştir. Oysa aynı alan adına .com veya .net için bakacak olursanız muhtemelen çoktan satın alınmış olduğunu görürsünüz. .com, .org, .net, .com.tr gibi uzantılarda regleyecek değerli alan adları bulmak zordur. .io, bu açıdan çok fazla seçenek sunar.
 • io domain uzantısı 2 karakterden oluştuğu için bu, sitenizde daha kısa bir URL yapısı olacağı anlamını taşır. Bu hem kullanıcılar, hem de arama motorları için iyi bir şeydir.
 • Bulunduğunuz ülkeye ait bir alan adı kullanmanız yerel SEO’da başarı elde edebilmenize katkıda bulunur. İngiliz Hint okyanusu sınırlarında veya o civarlara yakın yerlerde yaşayanların bu alan adını satın almaları, bölgesel SEO konusunda kendilerini bir adım öne çıkarır.

.io Domain Sorgulama

Almayı düşündüğünüz .io domain başkası adına kayıtlı mı? Bunu öğrenmek için herhangi bir domain sorgulama sitesini kullanabilirsiniz. Mesela bu sayfadan sorgulama yapabilirsiniz.

Ya da sorgu işlemini Atak Domain üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz GoDaddy sitesini kullanabilirsiniz.

.io Domain Nasıl Alınır?

.io domain kayıt işlemi için yine yukarıdaki adresleri tercih edebilirsiniz. Bu domain uzantısının tescilinde herhangi ek bir belge gerekmez.

.io adres en az 2, en fazla 63 karakter olabilir. (Bazı firmalarda 64 karaktere izin verilir.)

Domain reg, yenileme, transfer ve kurtarma ücretleri her firma için farklılık gösterir. En ucuz .io domain satın almak istiyorsanız firmaların fiyatlarını karşılaştırmanız önerilir.

.io Domain Whois Sorgulama

Whois, bir alan adının kim tarafından ne zaman kaydedildiği bilgisidir. Alan adının yenilenme ve bitiş süresi gibi verileri de içerir.

Kaydedilmiş bir .io domainin sahibini bulmak istiyorsanız kullanabileceğiniz Whois sorgulama adreslerinden bazıları şöyledir:

 1. https://www.hostinger.web.tr/whois-sorgulama
 2. https://www.isimkayit.com/alan-adi-whois-sorgulama
 3. https://www.olipso.com/whois-sorgulama
 4. https://www.vargonen.com/whois-sorgulama
 5. https://tr.godaddy.com/whois
 6. https://www.hosting.com.tr/domain/whois-sorgulama/
 7. https://www.natro.com/whois-sorgulama
 8. https://www.isimtescil.net/whois
 9. https://www.ihs.com.tr/domain/whois-domain-sorgulama.html
 10. https://www.turhost.com/domain/whois-sorgulama/
 11. https://www.atakdomain.com/whois-sorgulama
sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Ne Anlama Gelir?

Sosyal medya yönetimi esnasında küçük iş yerleri, pazarlama bütçesi söz konusu olduğunda az miktarlar ile daha fazlasını yapma mecburiyetinde kalmaktadırlar. Sosyal medya reklam tanıtımları oldukça düşük masraf çıkarır ve yönetim esnasında önemli dönüşüm neticelerini daha hızlı elde etmenize olanak tanır.

Dolayısıyla Sosyal medya yönetimi ile etkileşim ve iletişim unsurları dikkatli bir biçimde yönetilir. Dijital medya yönetimi, içerik yayınlama ve dijital reklam tanıtımlarına iletişim ve etkileşimi arttırmayı hedeflemektedir. Bunun ile birlikte ürün ve hizmet veren markanın amacına ulaşması için yapılan çalışmaları içinde barındırır.

Şirketiniz Dijital Dünyadan Nasıl Fayda Sağlar?

Sosyal medya yönetimi, kanalların ve toplulukların gelişimi ile ilgilenmektedir. Sosyal medya yönetiminde öncelikli olarak elde edilmesi gereken değerleri, farklı ana performansı takip eder. Bunun ile birlikte firmalar, sosyal medya stratejilerine karşılık düşünmeye zorlar.

Sosyal Medya Yönetimi Platformları Nelerdir?

Sosyal medya yönetim planınızı planlamaya başlamadan önce, işletmenize en uygun olan sosyal medya platformlarının neler olduğunu belirlemeniz gerekir. Sizlere yardım sağlamak amacı ile bazı sosyal medya platformlarından bahsedeceğiz.

Facebook

Facebook, her yaş grubunu içinde tutarak yaklaşık 2,7 milyar aktif kullanıcıya sahip olduğu belirlenmektedir. Bu sayı ise her geçen gün artış göstermektedir. Facebook’un kullanıcıları arasında, cinsiyetleri ve yaş grupları arasında iyi bir denge sağlanmıştır.

Sosyal Medya Yönetimi Ve Instagram

İnstagram, çok fazla görsel içerik oluşturan markalar için kusursuz bir sosyal medya kanalıdır. İnstagram, erkek kullanıcılara nazaran daha çok kadın kullanıcı ile genç kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır

heyecan

Twitter kullanıcıları güncel haberler, sosyolojik, teknolojik bilgiler hakkında anında duyurular alabilecekleri bir platformdur. Bu platform sektörlerindeki trend konularla ilgili bir sohbete katılmak isteyen markalar için uygundur.

Youtube

YouTube, Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru olmuştur. Kitlenizle etkileşim içinde bulunmak ve bağlantı kurmak için video içeriğinizi bu kanala yükleyebilirsiniz.

Pinterest

Pinterest, görüntü odaklı içeriği paylaşmak için gerekli olan bir kanaldır. Pinterest platformunda el işçiliği, beslenme alışkanlıkları, egzersizler, modaya yönelik paylaşımlar ve daha fazlası ile ilgili olan tüketiciler için geliştirilen görsel bir paylaşım platformudur.