Web Tasarım

Haber Sitesinde Yapılmaması Gerekenler

Haber Sitesinde Yapılmaması Gerekenler

Haber sitesinde yapılmaması gerekenler her haber sitesi sahibini yakından ilgilendirmektedir. İçerik sitelerinin büyük bir bölümünü haber siteleri meydana getirmektedir. Devamlı güncel olduklarından ve geniş kitlelere hitap ettiklerinden dolayı arama motorları tarafından da rağbet görmektedir.

 

Haber sitesi kurulumu oldukça basittir. Bunun için pek çok ücretli veya ücretsiz script mevcuttur. Asıl önemli olan haber sitesinde başarıyı yakalamak ve bunu sürdürebilmektir. Haber sitelerinde dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğu bu yazıda kısaca anlatılacaktır.

 

Ekip Yetersizliği

 

Ekibin nicelik (sayı) bakımından da nitelik (kalite) bakımından da yeterli olması gerekir. Bu iki kanattan birinin eksik olması durumunda haber sitesinin uçması mümkün olmayacaktır!

 

Haber sitesine her gün düzenli olarak ve zamanında içerik girilmesi gerekir. Gündemdeki olayların sıcağı sıcağına yazılarak paylaşılması önem arz eder. Dolayısıyla bu işin sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için yeterli sayıda çalışana ihtiyaç vardır.

 

Ayrıca ekipteki kişilerin içerik üretecekleri kategorilere ilgi duyması, bu kategoriler hakkında bilgi sahibi olması, araştırmayı sevmesi; hızlı ve analitik düşünme yeteneğine sahip olması gibi kriterler büyük ehemmiyete sahiptir.

 

Güncel Olunmaması

 

Güncellik bir haber sitesinin temel yapıtaşlarındandır. Sitenin vaktinde güncellenmemesi, en yeni haberlerin sunulmaması ziyaretçi kaybına sebep olacaktır. Böyle bir haber sitesinin rakipleriyle yarışması da mümkün değildir.

 

Kopya İçerik

 

Başka haber sitelerinden alınarak yayınlanan içeriklerin kazandıracağı bir şey yoktur. Özgün içerik üretmek de haber sitesinin başarılı olması için gereken bir diğer unsurdur.

 

Haber sitesinde nelere dikkat edilmeli? sorusunun cevabı buraya kadar anlattıklarımız ışığında; ‘hızlı, güncel, orijinal ve kaliteli içerik yayınlamak’ şeklinde özetlenebilir.

 

(İçeriklerini çaldığınız kişilerin yasal olarak hak talebinde  bulunabileceği ve başınızın derde girebileceği de unutulmaması gereken bir başka durumdur.) Üstelik arama motorları, kopya içeriklerle dolu bir siteyi sonuçların en gerisine atacaktır.

 

Tasarımın Mobil Uyumsuz Oluşu

 

Mobil cihazlar dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar kadar yaygındır. İnternet kullanımını mobilden gerçekleştiren kullanıcı sayısı son derece fazla olduğundan, mobil uyumlu (responsive) tasarım konusunda çok hassas olmak gerekir. Üstelik bu, siteye arama motorları tarafından değer verilmesi için de şarttır.

 

Aşırı Reklam

 

Haber sitelerinde neler yapılmamalıdır? sorusunun bir başka yanıtı ise çok fazla reklam yerleşimidir. Haber siteleri de her girişim gibi para kazanma hedefiyle faaliyete geçirilir. Ancak aşırı derecede reklam ve tanıtım yazısı yayınlamak ziyaretçilerinizi siteden soğutabilir. Bu da sizin için trafik ve gelir kaybı demektir.

 

Not: Haber siteleri için SEO çalışmalarının yapılmaması ve ilgili sitenin sosyal medya hesaplarında düzenli-kaliteli paylaşıma özen gösterilmemesi, haber sitelerinin başarılı olmasını önleyen diğer faktörlerdendir.

 

Sosyal medyadan gelen trafik oldukça önemlidir ve bunu sağlayabilmek için sosyal medya hesap yönetimine ağırlık vermek gerekir.

 

Görsel optimizasyon eksikliği, içeriklere uygun şekilde etiketler girilmemesi, aşırı uzun başlıklar veya URL’ler kullanılması, description (açıklama) girmemek ve benzeri durumlar haber sitesinin önüne set çeken hatalardandır.

 

Son olarak haber sitesinin News kaydı olmaması da bir başka noksanlıktır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.