Sosyal Medya Yönetimi

İçerik Sitelerinin Bilinirliğini Artırmak

İçerik Sitelerinin Bilinirliğini Artırmak

Site bilinirliğini artırma tüm web sitesi sahiplerinin ortak hayalidir. Herkes kurduğu sitenin kısa zamanda tanınmış bir web sitesi olmasını, yüksek sayıda ziyaretçiye erişmesini, reklamlar yoluyla para kazanabilmeyi ister.

 

Bunun için sosyal medyada imleme çalışmaları, paravan blog oluşturma, backlink, tanıtım yazısı ve benzeri hizmetlerden yararlanma, reklam verme gibi yöntemler tercih edilir. Bu yazıda da içerik sitesinin iblinirliğini artırmaya yönelik neler yapılabileceği üzerinde durulacaktır.

 

‘İçerik Kraldır’ Sözü İlke Edinilmelidir

 

Her sitenin birilerine hitap edebilmesi ve büyüyebilmesi için tabii ki içeriğe ihtiyacı vardır. –Deyim yerindeyse- içeriği olmayan site, nefes almayan insana benzer.

 

Bill Gates tarafından dile getirilen ve zaman geçtikçe önemi daha da iyi anlaşılan ‘içerik kraldır’ sözü bu konuyu anlatır niteliktedir. Özgün, güncel ve kaliteli içerik hemen olmasa bile uzun vadede etkilerini mutlaka gösterir ve sizi muadillerinizden daha üst sıraya taşır.

 

İçeriklerin kalitesi kadar, düzenli yayınlanması da önemlidir. Her gün bir tane bile olsa istikrarlı bir şekilde içerik eklemek siteye kısa zamanda daha fazla ziyaretçi ve buna bağlı olarak güçlü bir otorite kazandıracaktır.

 

Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanılmalıdır

 

Herkesin bildiği gibi sosyal medya geniş kitlelere erişmenin en hızlı ve en kolay yoludur. Bir web sitesinin bilinirliğini artırmak istiyorsanız sosyal medya kullanımına da ağırlık vermeniz gerekir. Fakat yalnızca siteye dâir paylaşımlar yapılmamalı; her kesimden insana hitap edecek ilgi çekici paylaşımlara da yer verilmelidir.

 

Sadece sitenizin bağlantılarını paylaşmakla yetinirseniz bu, hemen hemen kimsenin dikkatini çekmeyecektir. Potansiyel ziyaretçilerinizi kaybetmek istemiyorsanız özgün ve ilgi çekici içerik paylaşımınızı sitenizde olduğu gibi sosyal medya hesaplarınızda da sürdürmeniz lâzımdır.

 

SEO’ya Önem Verilmelidir

 

Arama motoru optimizasyonu site bilinirliğinin olmazsa olmaz şartıdır. Çünkü web siteleri ziyaretçilerinin büyük bir bölümünü arama motorları sayesinde edinir. Site tasarımının ve içeriklerinin SEO kurallarına uygun olması, üst sıralara yerleşmeyi kolaylaştıracak ve bilinirlik yolunda daha fazla mesafe katedilmesini sağlayacaktır.

 

Reklamlar Unutulmamalıdır

 

Reklam vermenin bilinirlik açısından ne kadar önemli olduğu zaten tartışılmazdır. Verilen reklamların işe yarayabilmesi; yukarıda bildirilen üç kurala tam olarak uyulmasıyla mümkündür.

 

Reklam bildirdiğimiz yöntemlerin etkisini destekler. Yoksa tek başına reklam yapmanın bir faydası yoktur. Ziyaretçiler reklamlar sayesinde sitenize gelseler bile; orada kalmaya değer bir şey bulamazlarsa hemen terk edecek ve bir daha uğramayacaklardır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.