Web Tasarım

Harika Bir Girişim Fikri İçin 10 Kural

Harika Bir Girişim Fikri İçin 10 Kural

Harika Bir Girişim Fikri İçin 10 Kural

 

Girişim fikirleri hakkında bugüne kadar sayısız şey yazılmıştır. Üretkenliğin sonu yoktur ve girişimler bir fikir ile başlayıp bir dünya devine dönüşmektedir.

 

Hepimizin aklına ‘bunu daha önce neden düşünemedim?’ yahut ‘bu gerçekten harika olurdu! Neden denemiyorum?’ dediğimiz şeyler gelmiştir. Ancak nereden başlayacağımızı, neyi nasıl yapmamız gerektiğini bilmemek bizi başarısızlığa sürüklemiş veya ilk siftahı bile yapmamızı engellemiş olabilir. İşte bu yazıda; girişimcilere yol gösterecek önemli ipuçları yer almaktadır.

 

Bir Girişim Fikri Nasıl Başarılı Olur?

 

Girişim fikrinin başarıya ulaşması için öncelikle amacınızın tamamen para kazanmaktan ibaret olmaması gerekir. Hangi şirket olursa olsun, kurulduktan sonraki ilk birkaç yıl boyunca geliri iyi düzeyde olmamıştır. Büyüme sürecini sağlıklı geçirebilmek için azimle çabalamaya ve kararlı olmaya ihtiyacınız vardır.

 

Girişimci tüyoları olarak paylaştığımız aşağıdaki öneriler size çarpıcı fikirlerinizi hayata geçirmeniz noktasında yardım edecektir.

 

Heyecan

 

Bir ilişkinin uzun soluklu olması nasıl heyecanın korunmasına bağlıysa; girişim fikrinin hedeflenen başarıya ulaştırması da buna bağlıdır. Para, en büyük motivasyon kaynaklarından biridir. Ancak girişimciliğin zorluklarına katlanmak heyecan ile olur. 10 yıl sonra kendinizi yine aynı işte görebiliyorsanız, çok başarılı olacağınıza inanıyorsanız; içinizde bu işe dâir –sizi teşvik eden, yerinizde saymanızı engelleyen- bir heyecan varsa, gelecekteki başarılarınız için şimdiden tebrik edilmeniz gerekir.

 

Basit Düşünmek

 

Mükemmelliğin küçük ayrıntılarda saklı olduğu söylenir. Ancak çoğu zaman başarının fitilini basit düşünceler ateşler. Büyük girişimcilerin hiçbiri, dünyaca ünlü olmalarını sağlayan o girişimleri en başından beri planlayarak organize etmiş değildir. ‘Aşk tesadüfleri sever’ dedikleri gibi, girişimler de tesadüfleri sever.

 

Gelir Akışı

 

İşletmenin tespitinde gelir akışının önemli bir yeri vardır. Bir girişimin yallnızca bir gelir akışı üzerinden yürütülmesi daha mantıklıdır. Şüphesiz ki girişim fikirlerinin pratiğe dökülmesi belirli bir bütçe gerektirir. Fakat aklınızdakileri uygulamaya başlayıp işi ciddiye bindirmek istiyorsanız, o işin geleceğine dâir elle tutulur bir şeylerinizin olması lâzımdır.

 

Harcadığınız para buna değmeyecekse ve kaybettiklerinizi yerine koyma ihtimaliniz çok düşükse o fikrin peşinden koşmak pek de mantıklı sayılmayacaktır.

 

Çalışmak

 

Hayatın en büyük gerçeklerinden biri, çalışmadan kazanılamayacağıdır. Gelir hayalinin gerçeğe dönüşmesi için belirli bir program dâhilinde yılmadan çalışılmalıdır.

 

Müşterileri Düşünmek

 

Hedef kitleyi tanımak, potansiyel müşterileri analiz etmek ve projeyi bu hedef kitlenin gereksinimleri doğrultusunda şekillendirmek lâzımdır.

 

Pazarı Tanımak

 

Gireceğiniz pazarın geleceğiyle ilgili, vizyon sahiplerinin görüşlerini dikkate almanız önem taşır.

 

Pazar Alanını Belirleme

 

Hangi pazar alanında çalışacağınız; bunun size neler getireceği gibi hususları enine boyuna düşünmeniz de sizi bekleyen bir başka görevdir. Bunun için yapmanız gereken ise önce çok detaylı bir araştırmadır.

 

Cesaret

 

Girişim fikrini fikir olmaktan çıkarıp tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçek, herkesin tanıdığı büyük bir marka hâline getirmek cesaretle mümkündür. Denemekten korkmamak, kötü tecrübelerle yılmamak bu işin can alıcı noktasıdır.

 

Tehditleri Tespit Etmek

 

Girişim fikrinin önündeki engeller belirlenmeli ve bunlara karşı nasıl bir strateji izlenileceğine karar verilmelidir. Dibi delik olan bir kovaya su doldurmak faydasız olduğu gibi; muhtemel risklere karşı gerekli önlemleri almadan uğraşmak da boşunadır.

 

Fikir Paylaşımı

 

Elbette başkalarıyla istişâre etmek, onların fikirlerini almak çok güzel bir şeydir. İyi bir girişimci olmanın sırlarından biri de budur. Fakat meşveret edilecek kişilerin doğru seçilmesi, her fikrin dinlenip süzgeçten geçirildikten sonra –uygunsa- tatbik edilmesi gerekmektedir. Başkalarının yönlendirmeleriyle düşünmeden hareket etmek her şeyi mahvedebilir.

 

Ayrıca girişim fikrinin herkesle paylaşılması doğru değildir. Kıskanç insanlar her yerde vardır ve kimse onların kendi fikirlerini çalmalarını istemez. Yolumuza taş koymamaları için bunlara karşı temkinli olmamız îcâb eder.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.