Sosyal Medya Yönetimi

Facebook Messenger Reklamları Sayesinde Nasıl Müşteri Kazanılır?

Facebook Messenger Reklamları Sayesinde Nasıl Müşteri Kazanılır?

Facebook Messenger reklamları daha çok potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağlayabilir. Yeni müşteriler edinmek istiyorsanız kullanabileceğiniz pazarlama yöntemlerinden biri de Facebook Messenger reklamlarıdır.

 

Facebook Messenger reklamları denilince ‘trafik, etkileşim’ gibi bir reklam modeli akla gelmemelidir. Bunlar; potansiyel müşteriyi bir web sitesine yahut başka bir platforma yönlendirmez. Bunun yerine onunla hızlı bir sohbet başlatılmasını sağlar. İletişim bilgilerine veya Web Chat ekranına yönlendirmeye göre daha çözüm odaklı ve hızlı olduğu söylenebilir.

 

Tüketici ile birebir etkileşim kurmanızı gerektiren ürünler satıyorsanız Facebook Messenger reklamlarına çok ihtiyacınız olacaktır.

 

Facebook Messenger Kampanyaları Ne Zaman Sunulmalıdır?

 

Messenger kampanyalarının trafik ya da video görüntüleme gibi yöntemlere oranla daha çok bağlılık gerektirdiği söylenebilir. Bunun anlamı; hedef kitleye gösterilen Messenger reklamlarının daha az etkileşim alacağıdır. Burada esas olan; markayla iletişim kurma potansiyeli yüksek olan kitlelere ulaşabilmektir. Onun için genel reklam kitlelerinin değil, özelleştirilmiş reklam hedefli kullanım daha doğrudur.

 

Mesela sayfa etkileşimi kitleleri veya ürün videonuzu 1 dk’dan fazla izleyenler Messenger hedefiyle reklam yayınlamak için idealdir.

 

Facebook Messenger Reklamları Nasıl Başlatılır?

 

  1. Facebook Messenger reklamlarıyla müşteri kazanmak için yapmanız gereken ilk şey ‘Reklam Yöneticisi’ panosundan ‘Kampanyalar’ sekmesine ulaşmaktır.

 

  1. Burada ‘Oluştur’ bölümündeki yönergeler izlenmeli ve ‘Hızlı Oluşturmaya Geç’ butonuyla devam edilmelidir.

 

  1. Sonra kampanyaya bir isim verilir, açılır pencere kısmından ‘Mesajlar’ seçilerek ‘Bölünmüş Test ve Bütçe Optimizasyonu’ şeklindeki seçenekler kapatılır.

 

  1. Reklam seti düzenlenir ve taslak kaydedilir.

 

  1. Reklam grubunu oluşturduğunuz esnada yerleşimler, kitle ve bütçe gibi adımları doğru tamamlamanız gerekir. Reklam seti kısmında ‘Sponsorlu Mesajlar’ değil, ‘Messenger’a Tıkla’ seçeneği seçili durumda olmalıdır.

 

  1. Günlük bütçe belirlenmelidir. Bu, hedef kitleniz içinden günde kaç kişiye erişeceğinizi belirler. Hedef kitlenin büyüklüğüyle günlük bütçenin yüksekliği doğru orantılı olmalıdır.

 

  1. ‘Hedef Kitle’ kısmından kitle seçimi yapılmalıdır. Sayfa etkileşimi ve video görüntülemeleri gibi sıcak kitlelerin hedeflenmesi tavsiye edilir. ‘Özel kitleler’ alanından farklı filtrelemeler de yapılabilir.

 

  1. Sonra reklam yerleşim ayarlamaları yapılmalı ve kimlik bölümünden Instagram ile Facebook sayfaları seçilir. Müşterileriniz sohbeti başlattığı esnada bunlar kullanılacaktır.

 

  1. Reklam biçimi olarak döngü, tek video veya tek resim seçilebilir. Videolar genelde için etkilidir. İşte Facebook Messenger reklamlarıyla müşteri bulmak için yapmanız gerekenler bunlardır.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.