Sosyal Medya Yönetimi

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Facebook dinamik ürün reklamları; yüksek hacimli veya geniş yelpazeli ürünlerde kullanılan reklam türüdür. İnsanlara niyetlerine, ilgi alanlarına ve eylemlerine dayalı teklifler ya da hizmetler sunulmasını sağlar. Böylece satılan her ürün için farklı bir reklam oluşturmaya ihtiyaç duyulmaz. Hikâye, koleksiyon, döngü veya tek görselli reklamlarla aynı görünüme sahiptir.

 

Bunu kullanabilmek için bir ürün kataloğuna sahip olmanız gerekir. Bu; bütün envanterlerin ayrıntılı olarak kaydedilerek aktarıldığı ve takip edildiği bir Excel dosyasıdır. Bunu normal dosya formatından ayıran şey online olmasıdır. Web sitesinde yapılan değişikliklerin tamamı kataloğa aktarılır, oradan da reklamlara yansır. Bu işlem, pikseller sayesinde otomatikmen gerçekleştirilir. Onun için bir sorun yaşanması; stoğu kalmamış bir ürünün hedef kitleye gösterilmesi imkânsızdır.

 

Sitede yapılan kampanyalar izlenerek katalogda eşzamanlı olarak değiştirilir. Fiyat güncellemeleri de sitede yayınlandığı an kataloga ve reklamlara entegre olur.

 

Facebook’ta Dinamik Ürün Reklam Türleri

 

‘Yeniden hedefleme için dinamik reklamlar’ uygulamada veya internet sitesinde belli ürünlere ilgi gösterenlere erişerek onları teşvik eder.

 

‘Geniş hedef kitlelere yönelik dinamik reklamlar’ ise internet sitesini henüz ziyaret etmemiş fakat bununla birlikte sunulan ürün yahut hizmetlere ilgi göstermiş olması muhtemel tüketicilere ulaşır.

 

Facebook Dinamik Ürün Reklamları Neden Kullanılmalıdır?

 

 • Tüketicilere ilgi alanları ve davranışları doğrultusunda kreatifleri ve alâkalı içerikleri otomatik olarak yayınlar.
 • Her reklamın ayrı ayrı yapılandırılmasına ihtiyaç yoktur. Bütün ürünlerin optimizasyonu ve tanıtımı kesintisiz olarak gerçekleştirilebilir.
 • Mobil uygulamadaki ya da internet sitesindeki müşteriler yeniden hedeflenerek bakmış oldukları fakat satın almadıkları ürünler anımsatılır.
 • ‘Geniş hedefleme’ özelliğiyle yeni müşteriler edinilebilir. İnternet sitesine hiç girmemiş olsalar bile, benzer ürünlere karşı ilgi gösteren yeni insanlara bu sayede erişmek mümkün olur.
 • Kısaca Facebook ürün reklamlarının dönüşümlerini artıran bir reklam modelidir. Satış odaklı ve etkili reklamlar planlanmasını sağlar.
 • Kampanya özelleştirmesiyle uğraşmaktansa ürün şablonunu doğru bir şekilde oluşturarak gerisini algoritmaya bırakmanız daha mantıklıdır. Bu size zamandan tasarruf sağlayacaktır.
 • Fiyatlarınız sürekli güncelleneceği için önceki etkileşimlerden alamadığınız verimi yeni fiyat avantajıyla elde etmeniz mümkündür. Bu ise çapraz satış olanağıyla cironuzun yükselmesine katkıda bulunur.
 • Masaüstü ve mobil farkının olmaması da Facebook dinamik ürün reklamlarının avantajları arasındadır. Yani hedef kitleniz nerede olursa olsun reklamlar onlara ulaşacak ve görüntülenecektir.
 • Üstelik bu reklamlar dah satış odaklı ve ilgi çekicidir. Satış konusunda daha hızlı ve etkin çözüm sunar.
 • Hedef kitlenin web sitesini yeniden ziyaret etmesini sağlayan bu reklamlar; kullanıcıya ilgi duyduğu ürünü reklam gönderisi olarak göstermez. Bu da kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşamalarını sağlayacaktır.
 • Tıklama başı mâliyet düşük, tıklama oranı ise yüksektir.

 

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 • Facebook dinamik ürün reklamı vermek için Facebook ürün kataloğu oluşturmak gerekir. Bu sayede internet sitesinde bulunan ürünleri Facebook’a çekmek mümkün hâle gelecektir.
 • Facebook pixel kodu mobil uygulamaya ve web sitesine eklenmelidir. Content ids ve view_content alanlarının doğru iletilmesine özen gösterilmelidir.
 • Katalog satışları kampanyası düzenlenmeli; ürünleri inceleyip, sepete eklediği halde sipariş vermeyenlere ağırlık verilmelidir.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir