Sosyal Medya Yönetimi

İnstagram Lead Generation Çalışması : Güncel 10 Taktik

İnstagram Lead Generation Çalışması : Güncel 10 Taktik

İnstagram lead generation; sosyal medya çalışmalarının önemli bir bölümünü teşkil etmektedir. Bu yöntemler, sonuç odaklı ve etkili bir lead ads çalışması yapmanızı sağlayacaktır. Fakat %100 başarı için profesyonel bir ajanstan yardım alınması tavsiye edilir.

 

Instagram Lead Generation Reklamı Kullanımı

 

Bu, size sosyal medyada daha çok müşteri edinme imkânı sunacaktır. Doğum tarihi, e-posta, iş ünvanları ve telefon numarası gibi bilgilere erişmenizi kolaylaştırmak için tasarlanan bu reklamlar müşterilerinizle ilgili daha çok şey bilmenize yardım eder. Kampanyalar oluşturmak ve müşterilerinizin verilerini toplamak için bu reklamlardan yararlanmanız mümkündür. Bunun için ihtiyacınız olan şey Facebook sayfası ve Instagram işletme profilidir.

 

Profile Eylem Düğmeleri Eklenmelidir

 

Instagram sayfasında işletme hesabı olanlar ‘yol tarifi al’, ‘mail at’, ‘Ara’ ve benzeri butonlardan yararlanmalıdır. ‘Bilet al’ ve ‘rezervasyon yap’ gibi daha başka düğmeler de mevcuttur. Bunlar potansiyel müşterileri sizinle iletişim kurmaya teşvik eder ve dönüşüme yaklaştırır.

 

Bunu kullanmak için ‘Hesap\Profili Düzenle\Kişi Seçenekleri\Eylem Ekle’ yolu izlenir ve istenen düğme ile sağlayıcı seçilerek işlem tamamlanır. İşletmenin kullandığı URL, bu sağlayıcı yardımıyla eklenir.

Biyografi Bağlantısı Optimize Edilmelidir

 

Instagram’da bağlantı alımı sınırlıdır. Bunun için lead generation çalışması yapmadan önce profildeki bağlantıların güncelliği teyit edilmelidir. Müşterilerin hangi açılış sayfasına yönlendirileceği belirlenmeli veya son tanıtılan ürünün güncel ürün linki, bir form linki veya başka bir sayfa kampanya içeriği doğrultusunda düzenlenerek profile yazılabilir. Bağlantı kısa olmalı, linkte muhakkak marka adına yer verilmeli, izlenebilir bağlantı için  URL kod sistemi kullanılmalıdır.

 

Açılış Sayfası Tasarlanmalıdır

 

Takipçilerinizden biri bio linkine tıklayarak istediğiniz sayfaya ulaştığında aradığını kolaylıkla bulması, sayfayı hemen terk etmemesi gerekir. Eğlenceli, taranabilir, kullanışlı; aksiyon butonlarının yer aldığı bir açılış sayfası ile üst düzey kullanıcı deneyimi sağlanmalıdır.

 

Instagram Hikâyesinde Yukarı Kaydır Özelliği Kullanılmalıdır

 

Buna ‘Swipe Up’ da denir. Paylaşımlara verilen linklerin tıklanmasını ve etkileşim almasını sağlayacak bu yöntem takipçileri harekete geçirecektir. Yukarı kaydır animasyonu yalnızca en az 10 bin takipçiye sahip işletme özelliğine sahip hesaplarda kullanılabilir.

 

Reklam Öğeleri Hedef Doğrultusunda Uyarlanmalıdır

 

Harekete geçiren cümle öbeklerinin kullanımı da son derece önemlidir. ‘Şimdi alışveriş yap!’, ‘yukarı kaydır!’, ‘biyografimizde bulunan bağlantıya tıkla!’ ve benzeri kalıpları kaliteli bir içerikle birleştirirseniz meyvesini alacağınız kesindir.

 

Satın Alınabilir İçerik Hazırlanmalıdır

 

Ürünlerde Instagram etiketinin aktif olması lâzımdır. Ürünlerin görselleri, sayfa linkleri, fiyatları görüntülenebilmelidir. Bu, marka güvenilirliğini artırır ve takipçilerin işini kolaylaştırır. Ürün katalogları aktifleştirildikten sonra instashop özelliği etkinleştirilerek takipçilere alışveriş ürünleri gösterilebilir.

 

Instagram Influencer’larıyla İşbirliği Yapılmalıdır

 

Instagram lead ads çalışması marka ortaklığıyla daha da güçlendirilmelidir. Ünlü bir sosyal medya fenomeniyle yapılacak marka birlikteliği marka bilinirliği, satın alma potansiyeline sahip müşteriler ve yeni takipçiler kazandırır. Fakat bundan önce hesabın kitle, trafik ve etkileşim raporları öğrenilmelidir. Bu sayede kampanyanın başarısını ölçümlemek mümkün olacaktır.

 

Instagram’da Yarışma Düzenlenmelidir

 

Kişilerin etkileşimde kalmasını sağlamak için ödül sisteminden faydalanılmalıdır. Yarışmalar bunun en iyi yoludur. Kolay bir yarışma, eğlenceli bir etkinlik veya çekiliş; insanların sayfanıza ilgisini artıracaktır.

 

Popüler Ürünler Sık Aralıklarla Ön Plana Çıkarılmalıdır

 

En fazla aranan, en çok satan, en sevilen ürünler belirli aralıklarla öne çıkarılmalıdır. Böylece sayfada etkileşimlerin düşmesi önlenmiş olacaktır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.