Sosyal Medya Yönetimi, Web Tasarım

E-Ticaret İşletmeleri İçin Facebook Kitle Hedeflemesi

E-Ticaret İşletmeleri İçin Facebook Kitle Hedeflemesi

Facebook kitle hedeflemesi reklam çalışmalarının temeli olarak nitelendirilebilir. Rekabetin artmasıyla beraber reklam bütçeleri ve çeşitliliği de artış göstermektedir. Burada ise devreye Facebook reklam hedefleme girmektedir. Facebook’tan e-ticaret reklamı yaparken nelere dikkat edilmelidir? sorusu ise bu yazıda cevap bulacaktır.

 

Gelişmiş Facebook Kitle Hedeflemesi

 

Reklam verenler kullanıcıları Facebook aracılığıyla e-ticaret sitesine yönlendirmesi için ilk olarak piksel yerleştirmesi yapmalıdır. Bu ayar web sitesiyle Facebook hesabının birbirine bağlanmasını sağlar. Ürün yönlendirmeleri, veri takipleri bu sayede mümkün olur.

 

Hangi ziyaretçilerin hangi ürünlere ilgi gösterdiği ise Dönüşüm Hunisi ile tespit edilir. Böylece gelişmiş kitle hedeflemelerini kullanarak her gruba özel farklı reklamlar belirlemek mümkün olur. Ürünleri sepete atma davranışları izlenebilir, alışveriş sürecinde neler yapıldığı da gözlemlenebilir. (Ödeme ekranına gelip alışverişi tamamlamadan siteden çıkmak veya ödeme aşamasına geldikten sonra sepete geri dönüp bazı ürünleri çıkarmak gibi.)

 

Facebook Etkinliklerini Anlama

 

Facebook kitle hedeflemesi sırasında reklamlara etkinlik pikselleri eklenmektedir. AddPaymentInfo ile AddToCart bunlara örnektir. Etkinlik özellikleri; konum bul, bağış yap, başvuru gönder, abone ol, ürün özelleştir ve satın alma gibi butonları içermektedir.

 

Standart etkinliklerin reklam stratejileri doğrultusunda özelleştirilmesi veya tamamıyla kaldırılması mümkündür. Örneğin bir kullanıcının yönlendirme reklamınızla sitenize istemsiz olarak gelmesi hâlinde derhal sitenizi terk edecektir. Bu hemen çıkma oranının yükselmesine ve reklam bütçesinin gereksiz yere kullanılmasına yol açacaktır.

 

Yeniden pazarlama çalışması değerlendirilirken bunu engellemek adına facebook Pikselinin tetiklenmesüresinde değişiklik yapılmalıdır. Piksel ayarları kısmından sitede bulunma süresi seçilebilir. Yani ‘siteye giren ziyaretçilerden yalnızca şu kadar dakika boyunca sitede kalanları yeniden pazarlama faaliyeti için kaydet’ gibi bir özelleştirme yapılabilir. Böylece piksel, dönüşüm hâle getirilmektedir.

 

Facebook Kitlesi Hedefleme Nasıl Yapılır?

 

Facebook kitle hedefleme yöntemleri yukarıda da ifade edildiği gibi önce dönüşüm hunisinin düzenlenmesi başlar. Sonra piksel kodların hangi koşullara bağlı olarak tetikleneceğini özel etkinlik ayarlarıyla belirlemek gelir. Bu, reklam ve bütçe yönetiminin önemli bir parçasıdır.

 

Özel Facebook reklam hedefleme taktikleri ise çok daha mühimdir. Markaya özel reklamların planlanması şarttır ancak hedefleme yollarının her sektör ve her hedef kitlede aynı başarıyı sağlayamayacağı unutulmamalıdır. Planlı bütçe kullanımı ile bunun deneyerek öğrenilmesi gerekir.

 

  • Hedef kitleler kategorilendirilmelidir. Böylelikle özel kitle için tanımlanan kişilere ilgili reklamlar gösterilebilir. Örneğin alışveriş sepetine çanta ekleyenlere çanta reklamları gösterilebilir.
  • Zamana göre tasnif yapılmalıdır. Sitede kalma süresi uzun ve kısa olan ziyaretçiler için kurgulanacak reklam kampanyaları farklı olmalıdır.
  • Video izlenmelerinden faydalanılmalıdır. Mesela videonun %20’sini izlemiş olanlara başka, %50’sinden daha fazlasını seyredenlere ise başka reklamlar gösterilebilir.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.