Eski Medya, SEO

Google Haritalar’da Nasıl Öne Çıkılır?

Google Haritalar’da Nasıl Öne Çıkılır?

Google Haritalar’da öne çıkma pek çok işletme sahibinin en büyük arzularından biridir. Google harita sıralamasındaki yeriniz arama sonuçlarındaki sıralamalar kadar önemlidir. ‘Benim İşletmem’ kullanılarak Google Haritalar’da üst sıralara yükselip daha fazla kişiye ulaşmak mümkündür. Bu yazıda yerel arama sonuçlarında hangi faktörlerin etkili olduğuna değinilecek ve Google Maps’te iyi bir konuma gelmek için neler yapılması gerektiği bildirilecektir.

 

Bölgesel sonuçlar her yerde farklılık gösterir. Google’da arama yapan kullanıcı bulunduğu konuma yakın yerlerle karşılaşır. Bölgesel arama sonuçlarında ön plana çıkabilmek için ‘Google Benim İşletmem’ alanlarının eksiksiz doldurulması lâzımdır.

 

İşletmenizin adı, adresiniz, telefon nuumaranız, çalışma saatleriniz, işletmenizle ilgili resimler ve diğer ayrıntılar, etiketleriniz, hizmetleriniz, web siteniz doğru bir şekilde girilmiş olmalıdır.

 

Google Haritalar Sıralama Yükseltme

 

  1. Her şeyden önce konum doğrulama yapılmalıdır.
  2. Çalışma günleri, -mevcutsa- özel çalışma saatleri ve tatil günleri belirtilmelidir.
  3. Memnun müşterilerinizden yorum yapmalarını ve işletmenize 5 yıldız vermelerini talep etmeniz de Google Maps sıralama yükseltme açısından büyük öneme sahiptir. Bu; arama sonuçlarında daha görünür olmanızı sağlar ve size duyulan güveni artırır. Fakat yorum ve puanlama işlemi Google politikalarını ihlâl edecek şekilde gerçekleştirilmemelidir.
  4. Olumsuz yorumlar kurumsal ve yapıcı bir dille yanıtlanmalı; ters cevap vermekten kaçınılmalıdır.
  5. İlgi çekici resimler eklemeyi ihmal etmemelidir. Google sıralamalarının artması ve daha çok tıklama gelmesi için görselliğe önem verilmeli; ürünleri ve hizmetleri yansıtan kaliteli fotoğraflardan yararlanılmalıdır. Bunların yüksek çözünürlüklü ve doğru boyutlandırılmış olması gerekir. 5-10 MB Google Harita fotoğrafları için ideal boyuttur.
  6. İşletmeye ait sosyal medya platformlarının adresleri de eklenmelidir.
  7. Ayrıca işletmenin web sitesine Google Haritası yerleştirilmelidir. Sitede haritanın bulunması da Google Maps sıralamasını olumlu yönde etkiler.
  8. Uzun açıklamalardan kaçınılmalı; işletmeyi net ve etkili bir biçimde tanıtan, SEO uyumlu bir yazı yazılmalıdır. Bu yazıda arama hacmi yüksek anahtar kelimelerden de faydalanılmalıdır. ‘En ucuz İstanbul ilaçlama şirketi’ buna bir örnektir.

 

Google Haritalar’da Spamleri Önleme

 

Google Haritalar’da nasıl üst sıralara çıkılır? sorusunun cevabı kadar, spamler nasıl engellenir? sorusunun cevabını bilmek de önemlidir. Saldırılara karşı tedbir alınmazsa yapılacak sahte yorumlar potansiyel müşterilerinizin gözünde kötü bir izlenim bırakacaktır.

 

Rakiplerin meydana getirdiği sahte linkleri elemek sizi Google Haritalar’da daha üst sıraya taşıyacaktır. Bunu, Google işletme hesabınızdaki öneri ve edit kısmından gerçekleştirebilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.