Sosyal Medya Yönetimi

Youtube Reklamlarına Nasıl Başlanır?

Youtube Reklamlarına Nasıl Başlanır?

Youtube reklamları en çok tıklanan reklam türlerinden biridir. Bu nedenle Youtube reklam verme yöntemleri oldukça rağbet görmektedir. Bu yazı, Youtube’da reklam vermeye nereden ve nasıl başlamanız gerektiği konusunda size kılavuzluk edecektir.

 

Youtube Video Reklam Verme

 

Bunun için yapılması gereken ilk şey Youtube kanalının Google Ads’e bağlanmasıdır.Google Ads kontrol paneline girilerek ‘Araçlar ve Ayarlar’ bölümü açılır. ‘Bağlı Hesaplar’ kısmından Youtube seçilerek (+) simgesine tıklanarak işlemler tamamlanır.

 

Daha sonra Google Ads ekranından ‘Kampanyalar’ sekmesi açılır. Buradan da ‘Yeni Kampanya’ yolu izlenir. İlk defa Youtube kampanyası düzenleyecek olanlar ‘Hedef Kılavuzu Olmadan Bir Kampanya Oluşturun’ şeklindeki seçeneği seçmelidir. Bu sayede GBM (görüntüleme başına mâliyet) işlemi manuel olarak gerçekleştirilebilir. Sonra kampanya türü ve Youtube videosu seçilerek ilerlenmelidir.

 

Youtube Reklam Türleri

 

Bumper reklamlar (En fazla 6 saniye süren bu reklamlar atlanamamaktadır.) Diğer atlanamayan reklamlarda süre 20 saniyeyi bulabilir. Bu reklamlar video öncesinde, video oynatılırken ya da video bitiminde görünür.

 

Atlanabilir Youtube video reklamları ise yine videonun başlangıcında, sonunda veya video devam ederken gösterilirler. Reklamın iilk 5 saniyesi geçtikten sonra kapatılması mümkündür.

 

Youtube Reklamı Nasıl Verilir?

 

Youtube’da reklam verme için öncelikle teklif verme stratejisinin seçilmesi ve bütçenin belirlenmesi gerekir. Yetersiz bütçe reklamların verimliliği önünde bir engeldir. Youtube reklamlarının öteki sosyal medya reklamlarından daha mâliyetli olduğu unutulmamalıdır. Tekliflere başlangıç ve bitiş tarihleri verilebilir. Günlük bütçe kullanmaktansa toplam bütçe kullanılması önerilir.

 

Youtube reklamları hedef kitlenin hangi anahtar kelimelere ilgi gösterdiğine bağlı olarak yayınlanmaktadır. Kullanılan anahtar kelimeler hedef odaklı olursa yapılan çalışma işe yarayacaktır. Anahtar kelime bölümüne benzer ve yeni anahtar kelimeler yazılmalıdır. Hedeflenebilecek ve potansiyel olan anahtar kelimeler Youtube tarafından listelenecektir. Hedef kitleler kendilerine özel reklam gruplarında test edilmelidir. Böylelikle en iyi sonucu verenler rahatlıkla tespit edilebilir.

 

Youtube Reklamlarında ‘İçerik Hariç Tutma’ Nedir?

 

Youtube’da video reklamı verme sırasında içerik hariç tutma ayarlarının da doğru yapılması gerekir. Hangi konuların ve reklam alanlarının görüntülenmesini istiyorsanız onları filtrelemeniz bu özellik sayesinde mümkündür. İşletmeniz ile ilgisi bulunmayan hassas kategoriler, bu işlev sayesinde devre dışı kalacaktır.

 

Öte yandan belirli setler ve platformlar da hariç tutulabilir. Bu stratejik filtreleme reklamlarınızdan daha çok verim almanıza yardım edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir