Sosyal Medya Yönetimi

Story Reklamları: Pazarlamacıların Bilmesi Gerekenler

Story Reklamları: Pazarlamacıların Bilmesi Gerekenler

Her marka sosyal medya reklamlarıyla etkileşimi ve müşteri memnuniyetini hedefler. Takipçiler onların dikkatini çekecek doğru kampanya ifadeleri, eğlenceli içerikler görmeyi bekler. İşte Story reklamları marka satışlarının hareketlenmesinde ve beklentilerin karşılanmasında büyük öneme sahiptir. Bu yazıda, Instagram hikaye reklamı verirken nelere dikkat edilmeli? sorusu yanıtlanacaktır.

 

Story Reklamlarının Önemi

 

Sosyal medya uzmanları ve dijital pazarlama ajansları Instagram hikaye reklamı verme önerisinde bulunuyorsa bunun boş bir yatırım olacağını düşünmeniz yanlıştır. Evet; hikâyeler bir süre sonra silinecektir. Fakat söz konusu reklamlar markanızın etkileşimleri ve dönüşümleri açısından oldukça önemlidir. Zira Instagram hikaye reklam verme çalışması post gönderilerine göre daha fazla etkileşim almaktadır. Ayrıca başarısı post reklamlarından daha yüksek olmaktadır.

 

Çünkü hikâye izlenmeleri insanların konuya odaklanmalarını sağlar ve Yukarı Kaydır özelliğiyle ürüne ulaşmalarını kolaylaştırır.

 

Story Reklamı İle Post Reklamı Arasındaki Fark

 

Story reklam verme çalışması postlardan daha farklı performans gösterir. Kullanıcılar genellikle hikâye reklamlarını izlemeye meyillidir. Ekranı kaplayan bir video veya görsele oranla daha etkili mesaj veren bu reklamlar değişken açıklamalarla, beğenilerle ve yorumlarla kullanıcıların zihnini dağıtmaz. Bunun için postlarla kıyaslandığında sonuç odaklılık bakımından daha avantajlı oldukları söylenebilir.

 

Story reklamı verme çalışması mesaj, efekt, ses veya altyazılarla güçlendirilmelidir. Kullanıcılar eylem çağrısıyla teşvik edilmeli, her reklamda mutlaka çağrı butonlarına yer verilmelidir.

 

Story Reklamı Kurulumu

 

Story reklamı verme amacıyla paneli kullanacaksanız reklam setlerini yayına almadan evvel bu setlere hikâye reklamlarını dâhil etmeniz önerilir. Çünkü hikâye reklamlarını ayrı bir model olarak kullanımı bütçe ve hedef kitle optimizasyonuna şu an için izin vermemektedir. Etkili Story reklamı verme; geçmişte hedef kitle toplayan ve etkileşim alan reklam setlerine hikâyeler eklemekle mümkündür.

 

Bu sayede post gönderilerinin etkileşim kitlesi yakalanmış olur ve bütçe kullanımı daha güvenli bir şekilde gerçekleşir.

 

Story Reklamı Nasıl Oluşturulur?

 

Story reklamı oluşturma işlemi öncesinde teknik ayrıntılara hâkim olunması önemlidir. Reklam bir set olarak kurgulanacaksa 14 saniye uzunluğunda görüntülerden meydana gelen birkaç tasarım kullanılabilir. Tek görselle ya da videoyla reklam verilecekse 14 saniyeyle sınırlı tutulmasına, özellikle reklamın 8 saniyesinden sonrasına odaklanmaya; durdurularak hokunabilen reklamlar hazırlamaya dikkat edilmelidir. Bu, reklamların performansını önemli ölçüde etkiler. Hedef kitleyi etkileyebilmek için yalnızca 14 saniyenizin olduğunu, bunu çok iyi kullanmanız gerektiğini unutmamanız lâzımdır.

 

Story Reklamı Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

  • Aksiyon alabilmek için Story reklamı verirken çarpıcı olmaya; heyecan oluşturarak, soru sorarak, renklerden ve seslerden faydalanarak ilgi çekmeye özen gösterilmelidir.
  • Ürün gösterimi yapılacaksa statik bir görsel değil videolar kullanılmalıdır.
  • Fotoğraf kullanılacaksa bunun hareketli bir videoya çevrilmesi ve dikkat çeken efektlerle desteklenmesi gerekir. Patlayan ve zıplayan tasarımlar, sesler, yukarı kaydırma efekti bunlardandır ve hikâyeleriniz arasında öne çıkar.
  • İletişim dili hedef kitleye uygun olmalıdır. Stok ve süre âciliyeti bildiren ifadeler kullanılmalıdır.
  • Markayla ve pazarlama faaliyetleri ile uyum sağlayan bir influencerle işbirliği içinde olunursa reklamlardan daha çok verim alınır.
  • Kaydırmayla verilen linkin üstünde muhakkak landing page sayfa olmalı veya direkt hizmete ya da ürüne açılan bir sayfaya link verilmelidir. Kullanıcıyı reklam vasıtası ile siteye çekmek kadar, onu orada tutmak da mühimdir.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.