Web Tasarım

Web Tasarımın Size Getireceği Avantajlar Nelerdir?

Web Tasarımın Size Getireceği Avantajlar Nelerdir?

Web tasarımın avantajları site görünümünde, ziyaretçi oranının yükselmesinde, sitenin işlevselliğinde, SEO çalışmalarında; kısaca her alanda kendini gösterir. Hazır web tasarımı zamandan ve maliyetten tasarruf etmeyi sağlarken özel web tasarım ise tamamen ihtiyaç ve beklentiler doğrultusunda şekillendirildiği için daha fonksiyoneldir. Tabii ki her tasarımın kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır.

 

Ana hatlarıyla ifade edilecek olursa web tasarım bir internet sitesinin ambalajıdır. İçerikler de bu ambalajın içinde sunulan ürünlerdir. İçerikleriniz güzel olmasına rağmen ambalajı kötü olursa bu kimsenin ilgisini çekmeyecek, tam tersine itici olacaktır.

 

Web tasarımın yararları sadece web sitenizin güzel görünmesini sağlamaktan ibaret değildir. Ürünlerin vitrindeki görüntüsü ve yeni çıkan bir kitabın kapağı ne kadar önemliyse web tasarım da o derece mühimdir. Ziyaretçilere, ‘aradıklarınızı bu sitede bulabilirsiniz’ mesajı verecek olan ilk şey sitenizin tasarımıdır.

 

Neden Web Tasarım Yaptırılmalıdır?

 

Aslında bu sorunun cevabı, ‘neden internet sitesi açmak istiyorsunuz?’ sorusunun cevabıyla aynıdır. Bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız tabii ki ona uygun bir tasarıma da ihtiyacınız olacaktır. Tasarım siteyi süslemek için kullanılan bir  ekstra değil, sitenin temel ihtiyacıdır.

 

Ancak bu noktada hazır tasarım seçeneklerini tercih etmek mi yoksa özel web tasarım yaptırmak mı? sorusu akla gelmektedir.

 

Web tasarımın faydaları özel tasarımda daha belirgindir. Çünkü bu durumda tamamen sizin talepleriniz doğrultusunda özelleştirilmiş bir tasarıma sahip olmanız mümkündür. Tasarımın benzersiz olması; sizi, amacınızı, kurumsal kimliğinizi yansıtması web sitenizin geleceği için atacağınız en büyük adımlardan biridir.

 

Web tasarımı ne işe yarar? ne gibi avantajlar sağlar? sorusuna maddeler hâlinde şöyle yanıt verilebilir:

 

 1. Ürünleri, hizmetleri, kişi ve kurumları tanıtır.
 2. Siteyi arama motorlarında erişilebilir duruma getirir.
 3. Kullanıcı dostu bir web tasarım sâdık ziyaretçi kitlesi edinmenizde büyük rol oynar. Site tasarımının karmaşık yapıda olması hemen çıkma oranınızı yükseltir ve bu da gelirlerinize, sitenizin otoritesine, SEO çalışmalarınıza olumsuz olarak yansır.
 4. Web tasarım sadece görsellikten meydana gelmez. İçerik, güvenlik önlemleri, hatta sitede kullanılan eklentiler de web tasarımı etkileyen, onunla bağlantılı unsurlardandır. Tüm bunların uyum içinde olması sitenin kısa zamanda yükselmesini sağlayacaktır.
 5. Web tasarım ziyaretçilere vermek istediğiniz mesajı yansıtır. Sizi ve markanızı temsil eder. İşinize verdiğiniz önemi sergiler, kurumsallığınızı kurumsal anlayışınızı ve profesyonelliğinizi ortaya koyar.
 6. Reklam maliyetlerinizi azaltır ve tasarruf etme imkânı sunar.
 7. Müşterinin gözünde güvenilir, ulaşılabilir ve şeffaf olduğunuz izlenimi uyandırır. Prestijinizi artırır. İşinizi geliştirir. Müşterilerle iletişiminizi canlı tutar.
 8. Rakiplerinizle mücadele etmenizi kolaylaştırır.
 9. Marka değerinizi yükseltir. Bilinirlik ve görünürlük sağlar.
 10. Ürün ve hizmetlerin sergilenmesine olanak tanır.
 11. Coğrafi farklılıkları saf dışı bırakarak dünyanın her yerindeki potansiyel müşterilerinize erişebilmenize imkân verir. Yani web tasarım kesinlikle bir masraf değil; işinize, geleceğinize, projelerinize yaptığınız en büyük yatırımlardan biridir.

 

Responsive Web Tasarımın Avantajları

 

Responsive web tasarım avantajları nedeniyle her web sitesinin vazgeçilmezidir. Sitenin PC, telefon, tablet gibi tüm cihazlarda sorunsuz çalışmasını sağlayan responsive web tasarım; hedef kitlenize her an, her yerde ulaşmanızı sağlar.

 

Sitenizin tasarımı mobil uyumlu, responsive değilse bu, o sitenin erişilebilir, hızlı, kullanışlı olmasının önünde büyük bir engeldir. Çünkü bu durumda siteniz farklı ekran çözünürlük ve boyutlarına uyum sağlayamayacak, her cihazda stabil çalışmayacaktır. Bunun ciddi oranda ziyaretçi kaybına yol açacağı, sitenizin trafiğini azaltacağı muhakkaktır.

 

Kısaca ziyaretçilerinize kesintisiz hizmet vermek istiyorsanız sitenizde responsive tasarım kullanmanız bir zorunluluktur.

 

 

SEO Uyumlu Web Tasarımın Avantajları

 

SEO uyumlu web tasarım avantajları açısından tüm tasarım çeşitlerinin temelini oluşturmaktadır. Arama motorlarında üst sıralara gelebilmenin ilk şartlarından biri sitede SEO uyumlu tasarımın kullanılmasıdır.

 

Ancak bu kavram; kod yapısından sayfa öğelerinin yerleşimine, içeriklerin özgünlük ve kalitesinden iç ve dış linklemeye kadar bir bütün hâlinde ele alınmalıdır.

 

SEO uyumlu web tasarım, sitenin arama motorlarına ait botlar tarafından daha kolay taranıp indekslenmesi için oldukça önemlidir. Kullanıcı deneyimi bakımından da olmazsa olmazdır. SEO uyumlu web tasarımının kullanıldığı siteler arama motorları tarafından –deyim yerindeyse- çok sevilir. SEO çalışmalarının ilk basamağı olan web tasarım; web sitesinin başarı merdivenidir.

 

Web Tasarım Aşamaları

 

 1. Projeyi Belirlemek: İhtiyaçlar değerlendirilerek sitenin neden yapıldığı tespit edilir.
 2. Kurumsal Kimlik: Firma logosu, web site renkleri, slogan gibi kurumsal kimliği oluşturan öğeler kararlaştırılır.
 3. Grafik Tasarım: Resim ve fotoğraf düzenleme programları yardımıyla görsel tasarımlar oluşturulur. Web sayfaları için gereken grafik, resim vb. tüm ihtiyaçlar özenle hazırlanır; doğru alanlara yerleştirilir.
 4. Kodlama: Bu aşamada JavaScript, PHP, SQL, CSS, HTML, ASP, Python gibi programlama dillerinden yararlanılır.
 5. İçerik Yönetimi: Web sayfalarına tablo, grafik, resim, , metin, video gibi içeriklerin eklenmesini, düzenlenmesini sağlayan CMS yazılımları da web tasarımın bir parçasıdır. İhtiyaç doğrultusunda uygun içerik yönetim sisteminin kurulumu sağlanır.
 6. Test: Web tasarım çalışmalarında herhangi bir hata, eksiklik vb. olup olmadığını görmek için çalışma teste tâbî tutulur. Test aşamaları sırasında web sayfalarının mobil cihazlarda nasıl göründüğü, açılış hızı gibi hususlar kontrol edilir. Böylelikle sitenin performansı optimize ediir.
 7. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra web sitesi yayın için hazır duruma gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir