Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Sponsorlu Planlama Rehberi

Sosyal Medya Sponsorlu Planlama Rehberi

Sosyal medya sponsorlu planlama rehberi etkili reklam vermek isteyen herkese hitap etmektedir. İnstagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında sponsorlu reklam yayınlamak daha geniş kitlelere ulaşmanızı, ürün ve hizmetlerinizi daha fazla kişiye duyurmanızı sağlar. Sponsorlu reklamın sizi hedeflediğiniz sonuca ulaştırabilmesi için dikkat etmeniz gereken şeyler vardır.

 

Sponsorlu Reklam Nedir?

 

İnstagram, Facebook gibi sosyal medya sitelerinde, haber akışında çıkan reklamlardır. Belirli bir ücret mukabilinde hedef kitlenize özel olarak yayınlayabileceğiniz bu reklamlar marka değerini artırır. Sponsorlu reklamlar diğer reklamlardan daha büyük avantaj sağlayabilir.

 

Facebook Sponsorlu Reklam Verme

 

Facebook’ta sponsorlu reklam verme için ana sayfadan ‘Reklam Oluştur’ butonuna tıklanır.

 

Bu aşamada reklam verme amacı (bir gönderiyi ön plana çıkarmak, ürün veya sayfa tanıtımı vb.) tercih edilebilir. Reklam hesabı oluştururken bulunduğunuz ülkeyi ve o ülkenin para birimini seçmeniz gerekir.

 

Hedef kitle seçimi ise reklamların yayınlanacağı bölgeyi ifade eder. ‘Bağlantılar’ bölümünden reklamı görebilecek kişileri filtrelemek mümkündür.

 

Toplam bütçe ve günlük bütçe ise reklamın harcama limitlerini belirler. Tarih aralığı süreli olarak belirlenebileceği gibi süresiz olarak da seçilebilir.

 

Facebook’ta sponsorlu reklam verirken kullanılabilecek pek çok format vardır. Onlardan bazıları şunlardır:

 

 1. Website Conversions: Web sitesindeki dönüşümleri artırmak; üyelik, abonelik ve satış sayılarını çoğaltmak için tercih edilir.
 2. Clicks To Website: İnsanları web sitesine çekmek için kullanılan bu reklamlar ziyaretçi sayısını olumlu yönde etkiler.
 3. Page Post Engagement: Bu ise gönderileri öne çıkarmaya yarar. Bu da etkileşim sayılarını artırır.
 4. Page Likes: Sayfa tanıtımı yapmak amacıyla kullanılan ve genellikle yeni açılmış sayfaların tercih ettiği bir reklam formatıdır.
 5. App Engagement: Uygulama etkileşimini artırmaya yönelik bu reklam formatı bir uygulamanın daha fazla kişi tarafından yüklenmesini ve kullanılmasını isteyenlerin tercihidir.
 6. Local Awareness: Yakınınızdaki kişilere erişmenizi sağlamak için kullanabileceğiniz bu reklam formatında konum özelliği ön plandadır. Bu reklam türü faaliyet gösterdiğiniz bölgedeki bilinirliğinizi artırır.

 

Facebook Sponsorlu Reklam Vermenin Avantajları

 

Neden sponsorlu reklam verilmeli? gibi bir soru akla gelebilir. Bu konuda kısaca şunları söylemek mümkündür:

 

 • Mâliyeti düşüktür. Az harcama ile geniş bir hedef kitleye ulaşma imkânı tanır.
 • Kaç kişiye ulaşmış olduğunuzu görebilirsiniz.
 • Saatlik, günlük, haftalık veya aylık sponsorlu reklam yayınlanabilir. Kampanya öncesi sponsorlu reklam yayınlamak merak ve ilgiyi canlı tutar.
 • Reklamların kontrolü kolaydır. Reklamı yayınladıktan sonra üzerinde istenilen değişiklikler yapılabilir.
 • Demografik ve lokasyon bazlı hedeflemelere izin verir. Medeni durum, cinsiyet, yaş gibi kriterlerin belirlenmesi reklamın doğru kişilere iletilmesini sağlar. Yani Facebook reklamları esnektir.

 

İnstagram Sponsorlu Reklam Verme

 

İnstagram’da sponsorlu reklam verme için Facebook hesabına giriş yapılmalı; ‘Ayarlar’ bölümündeki ‘İnstagram Reklamları’ kısmından devam edilmelidir.

 

Reklam oluşturma ve yayınlama işlemi Power Editor üzerinden gerçekleştirilir. Bunu kullanmak için şu adımlar izlenir:

 

 • Sağ üst köşedeki ‘Reklamları Yönet’ yazan yere tıklayın.
 • Sol üst taraftaki 1 sembolüne tıklayıp ‘Reklam Seti Oluştur’a basın.
 • Yeni kampanyanızı belirleyin.
 • Reklam setinizi adlandırın ve ‘Oluştur’ butonuyla tamamlayın.
 • Reklam setinizi seçerek bütçe ve plan gibi kriterleri düzenleyin.
 • Her şey hazır olunca ‘Değişiklikleri Yükle’ düğmesine basıp yayına alabilirsiniz.

 

İnstagram Sponsorlu Reklam Verirken Dikkat Edilecekler

 

İnstagram sponsorlu reklam verirken nelere dikkat edilmeli? sorusunun cevabı ise şöyledir:

 

 1. Çözünürlük: Görüntü kalitesi için çözünürlüğün 600×600 piksel veya 600×315 piksel olması önerilir.
 2. Açıklama: Reklam fotoğrafının altında yazılı açıklamanın 300 karakteri geçmemesi gerekir. Vermek istediğiniz mesajı uzatmadan, kısa, öz ve çarpıcı bir şekilde 120 karaktere sığdırmanız önerilir.
 3. Görsel Yazısı: Yazıların reklam görselindeki oranı %20’den fazla olmamalıdır. Yoksa spam sayılabilir ve bu durum reklamınızı olumsuz etkiler. Yazının az olması içeriğin daha etkili olmasında rol oynar. Bu, videolardaki küçük resimler için de geçerlidir. Facebook Izgara Aracı’ sayesinde reklam görsellerinizin bu şartı karşılayıp karşılamadığını öğrenebilirsiniz.
 4. Video Reklam Oluşturmak: İnstagram kullanıcılarının videolu reklamlara diğer reklamlardan daha fazla rağbet gösterdiği bilinmektedir. Kaliteli, sürükleyici bir video reklamın verimliliği için çok önemlidir. İlk 5 saniyenin ehemmiyeti daha büyüktür.
 5. Görsel Seçimi: Görsellerde odak noktası bulunmalı; yoğun ve karmaşık olmasından kaçınılmalıdır. Sade ve ilgi çekici, göz yormayan görseller tercih edilmelidir. Simge, marka, renk ve logo gibi zihinde kalıcı bir öğe içermelidir. Yani reklam görsellerinin sizi yansıtması lâzımdır.
 6. Hedef Kitle Belirleme: Makyaj ürünleri satıyorsanız hedef kitleniz kadınlar olacaktır. Reklamınızı hedef kitlenize göre şekillendirmeniz başarılı olmanıza ciddi katkıda bulunacaktır.
 7. Hikâyeler: Konsept paylaşım hazırlayarak hikâye oluşturmak, bazı hikâyeleri belli aralıklarla paylaşmak İnstagram sponsorlu reklamlar için oldukça yararlıdır.
 8. Facebook Reklamları: İnstagram sponsorlu reklam faaliyetleri Facebook ile çaprazlama yürütülmelidir. Her iki platformun koordineli olarak kullanılması daha faydalıdır.
 9. Görsle Boyutu: İnstagram ‘da yayınlayacağınız reklamlarda görsel boyutunun 1.9: 1.1 ile 1 arasında olması tavsiye edilir.

 

İnstagram Sponsorlu Reklamın Avantajları

 

İnstagram’da sponsorlu reklam vermenin avantajları Facebook reklamlarıyla hemen hemen aynıdır. Şöyle ki:

 

 • Hedef kitleyi çeşitlendirme fırsatı doğar. Satın alma potansiyeli olan takipçilere yapılan reklam gösterimleri daha iyi sonuç verecektir. Bu da sizi rakiplerinizin önüne geçirir.
 • Hedef kitle demografik kriterlere göre filtrelenebilir. Böylece bütçe yönetimi kolaylaşır.
 • Ürün ve hizmet tanıtımı yapılabilir, etkileşim en üst düzeye çıkarılarak web sitesine trafik çekilebilir. Marka bilinirliği artırılabilir.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.