SEO

2021 En Önemli SEO Trendleri

2021 En Önemli SEO Trendleri

2021 SEO trendleri web sitenizin modern ve güncel kalması adına dikkate almanız gereken yeniliklerdir. 2021 yılında web sitenizin nasıl olması gerektiğini aşağıdaki kriterler belirleyecektir:

 

Arama Niyeti (Search Intent)

 

Bu, adı üstünde kullanıcının o aramayla neyi amaçladığını, neye ulaşmaya çalıştığını ifade eden bir kavramdır. Arama niyeti dört gruba ayrılabilir:

 

 1. Bilgilendirici (Informational): Bir şeyler öğrenmek için gerçekleştirilen arama sorgularıdır. ‘Fenerbahçe maç sonucu’, ‘Çanakkale plajları’, ‘çay lekesi nasıl çıkar?’ buna örnektir.
 2. Yönlendirici (Navigational): Bu arama sorgularını tercih eden kitle belli bir web sitesine ve detay sayfasına gitmeyi hedefler. Örneğin ‘İnternet Download Manager’, ‘E-Nabız giriş’ bunlardandır.
 3. Dönüşüm Odaklı (Transactional): Bu sınıfta yer alan aramalar teklif alma, form doldurma, alışveriş yapma gibi aksiyonlara hazır bir kitle tarafından yapılır. ‘ucuz robot süpürge’, ‘Kaspersky lisans fiyatları’ buna örnektir.
 4. Tanıtım Odaklı (Commercial): Bu arama sorgularını gerçekleştiren grup ise neyi alacağına daha karar vermemiş, araştırma yapmaktadır. ‘Netflix mi Exxen mi?’, ‘en iyi reklam ajansı’, ‘Kadıköy’deki en iyi restoranlar’, ‘Samsung modelleri karşılaştırma’ bunlardandır.

 

2021 Google algoritmalarına göre SEO çalışması yaparken bu noktada SERP elementlerini ve snippet türlerini incelemek büyük önem taşımaktadır. www.serpfeature.com adlı siteden açıklamalı örneklere bakılabilir. Arama niyetlerinin analizini iyi yapmak, hedef anahtar kelimeleri ve bunların yan varyantasyonlarını doğru sınıflandırmak lâzımdır.

 

Meselâ, ‘informational’ sorgularının blog içerikleriyle, ‘transactional’ sorgularının ürün ve kategori sayfalarıyla, ‘navigational’ sorgularının açılış sayfasıyla, ‘commercial’ sorgularının ise liste, form ve rehber sayfalarıyla hedeflenmesi uygundur.

 

Mobil Öncelikli İndeksleme (Mobile First Indexing)

 

Web sitesi mobil uyumlu HTML tasarıma sahipse arama sonuçlarındaki sıralaması daha yüksek olacaktır. Güncel ve responsive bir tasarıma sahip olmayan sitelerde pek çok sorunla karşılaşılması kaçınılmazdır.

 

Video İçerikler

 

Web sitesi nasıl düzenlenmeli? sorusuna cevap ararken kaliteli görseller ve içeriklerin yanı sıra videoları da unutmamalıdır. Video içeriklerin günümüzde ne kadar popüler olduğunu izaha gerek yoktur. İçeriklerinizi videolarla süslemeniz veya sadece videodan oluşan içerikler üretmeniz geri dönüşüm oranınızın artmasına büyük katkı sağlayacaktır.

 

Kümülatif Düzen Ayarlaması

 

Sayfa yüklenme aşamasındayken yükselme değerleri değişir. Ziyaretçi sayfanın tam olarak yüklenmesini beklemek istemeyebilir ve bir öğeye tıklamaya çalışabilir.

 

Fakat sayfa yüklendiği zaman kayma olunca yanlış butona tıklanır. Görseller ve reklamlar web sayfasında kaymaya yol açar. Reklam alanlarına ve görsellere yükseklik değerleri girmeniz, sayfanızdaki düzen kaymalarını engelleyecektir.

 

Sayfalardaki CLS puanı, Google PageSpeed aracıyla kontrol edilebilir. Kullanıcı deneyiminin iyi olabilmesi için bu puanın 0.1’den düşük olması gerekir.

 

Web Sitenizde Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Şeyler

 

2021’de SEO çalışmalarınıza yön verirken aşağıdaki kriterleri de göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir:

 

 • Siteye gelen bağlantılar analiz edilmeli, zararlı bağlantılar reddedilmelidir.
 • Kalitesiz sitelerden tanıtım yazısı alınmamalıdır.
 • Göze hoş gelen, sade ve şık bir tasarım kullanılmalı; karmaşıklıktan uzak durulmalıdır.
 • Sitedeki her içerik özgün, zengin ve akıcı olmalıdır.
 • Title etiketleri doğru kullanılmalıdır. Description alanlarına kullanıcıyı çekecek kısa, öz, merak uyandırıcı açıklamalar yazılmalıdır.
 • Yinelenen içerikler kaldırılmalı veya bunlar için nofollow etiketi kullanılmalıdır.
 • Yazılarda anahtar kelime yoğunluğu iyi ayarlanmalı; H etiketlerinin kullanımı düzgün olmalıdır.
 • Site hızı maximum seviyeye çıkarılmalıdır.
 • Sesli arama optimizasyonu için anahtar kelime planlaması yapılmalıdır. Kelime analizi sırasında günlük konuşma dili göz önüne alınmalıdır. İçerikler, kulağa doğal gelen sözcükler üzerinden şekillendirilmelidir.
 • Uzun içeriklerde mutlaka görseller, videolar kullanılmalı; samimi bir dil tercih edilerek kullanıcının sıkılmadan okuması sağlanmalıdır. İçerikler başlıklarla bölümlere ayrılmalı; böylece hem ziyaretçilere hem de arama motorlarına kolaylık sağlanmalıdır.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.