Kurumsal Web Tasarım, SEO, Web Tasarım

Web Tasarım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web tasarımında dikkat edilecekler başarılı bir internet sitesi projesine imza atmak isteyen herkesi ilgilendirmektedir. Temel hedef tasarımın kullanışlı, sade fakat etkileyici olmasıdır. Kaliteli tasarıma sahip bir web sitesinde karmaşık öğeler yoktur, her şey düzenli bir hâldedir.

 

İyi bir tasarım sitede zaman geçirme süresinin artmasını sağlarken siteyi ziyaret edenlerin o siteye tekrar dönmesinde de oldukça etkilidir.

 

Web sitesi o sitenin sahibi olan kişi veya kurumu temsil eder. Prestijli bir marka algısı oluşturmak, kullanıcıların gözünde iyi bir izlenim bırakmak, arama motorlarında yüksek bir sıralama elde etmek için web tasarımının özenli yapılması gerekir.

 

Web Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 • Site responsive (duyarlı) tasarıma sahip olmalıdır. Her cihazda doğru olarak görüntülenmeli, tüm fonksiyonlarıyla verimli bir şekilde çalışabilmelidir.
 • Markanın kimliğini yansıtan kurumsal logo, kurumsal yazı stili ve renkler kullanılmalıdır.
 • Kaliteli bir şekilde hazırlanmış ‘Hizmetler’, ‘Misyon&Vizyon’, ‘Hakkımızda’ gibi sayfalara yer verilmelidir.
 • Yalnızca özgün yazı ve fotoğraflar kullanılmalı, kopya içeriklerden uzak durulmalıdır.
 • Sitenin header bölümünde (sol üst köşesinde) sitenin ismi veya logosu yer almalıdır.
 • Tasarımda göz yormayan dikkat çekici renkler kullanılmalıdır.
 • Site sayfaları arasındaki geçişi kolaylaştırmak için butonlardan yararlanılmalıdır.
 • Hazır tasarım siteler tercih edilmemelidir. Sıfırdan tamamen kendinize özel bir tasarım yaptırmanız kurumsal imajınız açısından çok önemlidir.
 • URL yapısı kısa tutulmalıdır.
 • Gereğinden çok alt sayfa kullanılmamalıdır.
 • URL’lerde özel karakterlerin olmaması web tasarım nasıl olmalı? diye merak edenlerin atlamaması gereken bir konudur.
 • Sayfalar hızlı yüklenmelidir. Sitenin yavaş olması web tasarım için ciddi bir dezavantajdır.
 • Web sitesinde mutlaka bir site haritasına yer verilmelidir.

 

Web Tasarımda Görsel Optimizasyonu

 

Görsellerin doğru optimize edilmesi de etkili bir web tasarım için olmazsa olmazdır. Resimler uygun bir şekilde adlandırılmalı ve alt etiketler kullanılarak resim açıklamaları yazılmalıdır. Bu; web sitesine görseller üzerinden de ziyaretçi kazandıracaktır.

 

Kod Yapısı ile Web Tasarım İlişkisi

 

Web site tasarımında kodlama HTML5’e uygun olmalıdır. Mümkün olduğunca karmaşık kod yapısından kaçınılması SEO noktasında size artı puan verecektir. Gereksiz Javascript ve CSS kodları site hızını azaltarak SEO çalışmalarının yeteri kadar performans göstermesini önler.

 

Web Sitesi Nasıl Tasarlanır?

 

 1. Web sitesi tasarımı nasıl yapılır? sorusunu kısaca cevaplamak mümkün değildir. Çünkü bu, yoğun dikkat ve emek isteyen bir süreçtir. Fakat öncelikle bir taslak oluşturularak başlanması önerilir.

 

Sitede hangi öğe nerede duracak? Bunu bir kâğıt üstünde belirleyerek daha hızlı ilerlenebilir. Plansız hareket etmek kararsızlığa sebebiyet verir, zaman kaybettirir.

 

 1. Renk karışıklığından sakınılmalıdır. Logoda hangi renkler kullanılacaksa, onlar sitedeki ana renkler olarak da seçilebilir. Birbiriyle uyumsuz veya çok fazla renk kullanmak ziyaretçi deneyimini olumsuz etkiler.

 

 1. Kullanılacak fontlar okunabilir olmalıdır. Fontun boyutu, okunabilir olup olmadığı, diğer fontlarla uyum sağlayıp sağlamadığı, font stili gibi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 1. İkonlara yer verilmelidir. Başlık ve açıklamaların yanında kullanılan ikonlar sitenin daha hareketli görünmesini sağlar. Hem dikkat çeker hem de anlatımı güçlendirir.

 

 1. Site içi yönlendirmeler ihmal edilmemelidir. İç linkleme yapılarak kullanıcılara kılavuzluk edilmeli; konuyla ilgili diğer yazılara daha kolay ulaşmaları sağlanmalıdır.

 

 

 1. Reklam yerleşimi doğru yapılmalıdır. Göze batan reklamlar kullanıcıları sıkar. Kimse aşırı reklamdan hoşlanmaz. Bu yüzden reklamların konumu iyi ayarlanmalıdır.

 

 1. Tasarım trendleri takip edilmeli ve siteye uyarlanmalıdır. Objeli ve gölgeli tasarımlar oldukça popülerdir. Bu gibi yeniliklerden ve gelişmelerden habersiz kalınmamalıdır.

 

 1. Web tasarım hususunda profesyonel bir ajanstan yardım alınmalıdır. İşin bilenler tarafından yapılması her zaman daha iyi sonuç verecektir. Tanıdık olduğu veya ucuzz olduğu için, kurumsal alanda faaliyet göstermeyen deneyimsiz bir kişiye teslim edeceğimiz site iyi bir tasarıma sahip olmak şöyle dursun; daha da kötü bir hâle gelebilir.

 

 

 1. Web tasarımda dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bir diğer husus, sitenin tüm tarayıcılarla uyumlu olmasıdır. Ayrıca sitenin erişilebilirlik açısından da iyi olması, ekran okuyucu gibi programları desteklemesi de web tasarımında neredeyse hiç bilinmeyen önemli bir ayrıntıdır.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir