Kurumsal Web Tasarım, Web Tasarım

Domain Nedir?

Domain Nedir?

Domain nedir? sorusuna bir web sitesine sahip olmak veya domain ticareti yapmak isteyen herkesin, detaylı cevap bulması gerekir.

 

Domain yani alan adı, bir internet sitesinin kolay hatırlanabilir, anlamlı adresidir. Doğru domain yalnızca insanların siteye ulaşabilmesini sağlamakla kalmaz; marka bilinirliğini artırır. Sanal dünyada itibar ve başarı getirir. Onun için domain seçimi dikkatli yapılmalıdır.

 

Her domain; Internet Protocol Address (İP) olarak adlandırılan hatırlanması zor, uzun sayılara karşılık gelmektedir. Domain parmak izine benzetilebilir. Yani her sitede farklıdır. (Ancak domain yönlendirme ile bir domaini başka sayfaya yönlendirmek mümkündür. O konumuzun dışındadır.)

 

Domain Uzantıları

 

En çok kullanılan domain uzantılarının başında .com, .net, .org ve .com.tr gelmektedir. .org.tr, .gov.tr gibi uzantılara sahip domainler ise resmi web siteleri tarafından kullanılmaktadır. Bunun haricinde;

 

 • .de
 • .online
 • .tk
 • .cc
 • .edu
 • .xyz
 • .market
 • .biz
 • .us
 • .info
 • .gen.tr
 • .shop
 • .al gibi pek çok domian uzantısı vardır.

 

Domain Tescil Nedir?

 

Domain satın alma, web sitesinin adını kendinize tahsis etmeniz demektir. Böylece onu sizden başkasının kullanması mümkün olmayacaktır. Aslında buna domain kiralama da denebilir.

 

Domainlerin belirli bir süresi vardır. Bitiş tarihi sona erdikten sonra domain yenileme yapılmazsa boşa düşecek ve başkası tarafından alınabilecektir.

 

Domain Kayıt Nasıl Yapılır?

 

Domain regleme işlemi olarak da bilinen domain kaydetme, domain sağlayıcıları üzerinden gerçekleştirilir.

 

Tabii ki önce domainin alınmaya müsait olup olmadığı kontrol edilmelidir. Daha sonra, domain nereden alınacak ise o platformda online sipariş verilerek ödeme adımları tamamlanır.

 

Domain almadan önce Moz Spam Score ve Majestic gibi araçlar yardımıyla, ilgili domainin almış olduğu backlinkler incelenmeli ve bu doğrultuda karar verilmelidir. Spam skoru yüksek, Google’da banlı veya hukuki bakımdan sorun çıkarabilecek domainlerden uzak durulmalıdır.

 

Subdomain Nedir?

 

Domain türleri arasında; ana domaine bağlı alt domainler subdomain olarak adlandırılır. Bunlar arama motorlarının farklı bir site gibi algıladığı sayfalar oluşturmayı, siteyi bölümlere ayırmayı sağlar.

 

Destek., forum. siteadi.com ve blog. siteadi.com subdomainlere örnektir.

 

Parked Domain Nedir?

 

Park domain ise alan adının .xyz, .info gibi değişik uzantılı versiyonlarını asıl domaine yönlendirmek amacıyla tercih edilir. Bu sayede rakipleriniz alan adınızın farklı uzantılarını alamaz veya potansiyel ziyaretçileriniz uzantıyı yanlış yazsa bile sizin sitenize ulaşır.

 

Domain Gizleme

 

Alan adından kimin sorumlu olduğu, o kişinin iletişim bilgileri WHOİS sistemi aracılığıyla öğrenilir.

 

Domain WHOİS sorgulama sırasında kişisel bilgileri gizlemek mümkündür. WHOİS bilgilerinin güncel olmaması domainin askıya alınmasına yol açacaktır.

 

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Bunun için belli servisler bulunmaktadır. Söz konusu servisler vasıtasıyla yüzlerce alan adının durumu aynı anda sorgulanabilir.

 

Godaddy, Turhost, İsimtescil, Hosting.com.tr, Domainsorgulama.net, Natro, Atakdomain, İhs.com.tr, Hostinger.web.tr, Markum.com, Guzel.net bunlardandır.

 

Domain ve URL Arasındaki Fark

 

Bir web sitesinin sadece bir domaini olsa da milyonlarca URL adresi bulunabilir. Web sitesinde yer alan tüm içeriklerin URL’leri benzersizdir.

 

Örneğin www.facebook.com bir domaindir. https://www.facebook.com/help/1629740080681586?helpref=popular_topics ise bir URL’dir.

 

Domain ile Web Sitesi Arasındaki Fark

 

Web siteleri domain üzerine kuruludur. Kullanıcılar domaininizi ziyaret ettiğinde web sitenizi, tasarım ve içeriklerinizi görür. Domain olmadan web site olmaz fakat web site olmadan domain olabilir.

 

Kullanıcılar siteye ulaşmak için tarayıcıya belli bir karakter dizisi yazar. Buna domain denir. Bunu yaptıklarında karşılarına çıkan; tasarım, kodlama, içerik vb. unsurların birleşiminden oluşan yapı ise web sitesidir.

 

Domainin Markalar İçin Önemi

 

Günümüzde dijital pazarlama, varlığını devam ettirmek isteyen tüm işletmeler için bir zorunluluk hâlini almıştır. Bunun için her işletmenin web sitesine ihtiyacı vardır. Bu ise domain olmadan elde edilemez. İyi bir domaine, kaliteli bir siteye sahip olan işletmeler müşterileri ile kesintisiz olarak iletişimde kalabilirler. Marka kimliği oluşturmaları ve tüketici deneyimlerine ivme kazandırmaları böyle mümkün olur.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.