SEO

Ücretsiz Backlink Kazanmanın 7 Organik Yolu

Ücretsiz Backlink Kazanmanın 7 Organik Yolu

Backlink alma, site dışı SEO çalışmalarının en önemli kısmını teşkil eder. Site sahipleri bunun için genellikle belirli bir ücret öderler. Fakat ücretsiz backlink almak da mümkün olup doğal yolların kullanılması sitenin arama motorlarında sağlıklı bir sıralama kazanması açısından daha yararlıdır.

 

Ücretsiz organik backlink nasıl alınır? sorusuna cevap olarak verilebilecek bazı öneriler aşağıda yer almaktadır:

 

Konuk Yazarlık Yapmak

 

Başka bir blogda konuk yazarlık yaparak kendi web sitenize link vermeniz mümkündür. Farklı bir siteye içerik üretirken kendi web sitenizden de söz arasında bahsetmeniz dikkat çekmeyecektir. Konuk yazar olunan blogda biyografi kısmı varsa, site adresi buraya da yazılmalıdır.

 

Forumlara Üye Olmak

 

Ücretsiz backlink kazanmak için başvurulan en popüler yöntemlerden biri de forum kullanımıdır. Fakat web siteniz hangi sektörde hizmet veriyorsa üye olup paylaşımda bulunacağınız forumları ona göre seçmeniz gerekir.

 

Herhangi bir forumda konu açarken veya daha önceden açılmış bir konuya mesaj yazarken reklam yapıyormuş gibi değil de, konuyla ilgili öneri sunuyor; soru soruyor, fikir alışverişinde bulunuyormuş gibi bir tavı r takınmanız lâzımdır. Aksi halde direkt sitenizin linkini yayınlamak tepkiye sebep olabilir. Bunun sonucunda mesajınız silinebilir ve hesabınız yasaklanabilir.

 

Basın Bülteni Hazırlamak

 

Online basın bülteni dağıtımında bulunan ajanslar vardır. Firmanızla alâkalı haberleri bu ajanslara göndermek, daha fazla kişiye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Bültenleriniz kaynak göstermek şartıyla değişik sitelerde yayınlansın istiyorsanız bu yolu tercih etmeniz son derece mantıklıdır.

 

Sponsor Olmak

 

İmkânınız mevcutsa etkinliklere sponsor olmak SEO ve PR çalışmaları bakımından size büyük avantaj sağlayacaktır.

 

Etkinlik Organize Etmek

 

Kendiniz de bir etkinlik düzenleyebilir; böylece pek çok web sitesinin sizden söz etmesine önayak olarak bedava backlink kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

 

Orijinal İçerikler Oluşturmak

 

Web site içeriğiniz ilgi çekici olursa bunlar sıklıkla paylaşılır. Bu da sizin için hiçbir ücret ödemeden backlink almak anlamına gelir.

 

Sosyal Medyadan Yararlanmak

 

Web siteniz için sosyal medya hesapları açarak buralara sitenizin linkini eklemek de işe yarayacaktır. Bu hesapların etkin bir şekilde yönetilmesi, aktif olarak kullanılması durumunda takipçi sayınız artacaktır. Ürün ve hizmetlerinizi sosyal medya vasıtasıyla düzenli olarak paylaşmak size doğal ve ücretsiz backlink fırsatı sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir