SEO

Rakip SEO Analizi

Rakip SEO analizi; SERP’ler yani arama motorlarının sonuç sayfalarında üst sıralara yükselmiş olan siteleri değerlendirme sürecidir. Bu analiz ile; rakiplerinizin en çok hangi anahtar kelimelerden trafik aldığını belirlemeniz, bu anahtar kelimeler için hangi stratejilerin kullanıldığını öğrenmeniz, onların backlink aldıkları yerleri tespit etmeniz mümkün olur.

 

Sizi rakiplerinizin önüne geçirecek bilgileri edindikten sonra sitenizi buna uygun bir şekilde düzenlemeniz ve onlardan daha iyi bir strateji planı uygulayarak sıralamalarda onları geride bırakmanız kolay olacaktır.

 

SEO İçin Rakip Analiz Araçları

 

Ahrefs ve SEMrush en çok kullanılan SEO rakip analizi araçları içerisindedir. Rekabet ettiğiniz sitelerin reklam, sosyal medya ve içerik gibi alanlarda izledikleri stratejileri ayrıntılı olarak sunar. Bu ise rakiplerinizi mukayese etme imkânı verir.

 

MozBar de bu noktada kullanabileceğiniz bir Chrome eklentisidir. İlk sıralarda çıkan sitelerin DA ve PA değerleri bu eklenti vasıtasıyla görüntülenebilir.

 

Side by Side Comparision veya Quicksprout da SEO rakip analizi yaparken size yardım edecektir. Bu araçlarla rakip sitelerdeki sayfalarla kendi sitenizdeki sayfaları karşılaştırma olanağına kavuşacaksınızdır. Link sayısı, anahtar kelime yğounluğu, sayfa boyutları; elde edeceğiniz önemli verilerden bazılarıdır.

 

SEO Rakip Analizi Hangi Aşamalardan Oluşur?

 

SEO’da rakip analizi yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız gerekir:

 

  • Kritik anahtar kelimeler belirlenmelidir.
  • İlk sayfada rekabet hâlinde olan web siteleri tespit edilmelidir.
  • Üst sıralardaki sayfalar analiz edilmelidir.
  • Arama motorlarının bu sayfalarda hangi unsurlara değer verdiği tanımlanarak bu unsurların geliştirilmesi için plan yapılmalıdır.

 

SEO’da Backlink Analizi

 

SEO rakip analizi sırasında backlink analizi yapmanız da oldukça önemlidir. Otoriter sitelerden edinilen bağlantılar domain gücünü artırır ve sitenin araama sonuçlarında daha yüksek sıraya yerleşmesine katkıda bulunur.

 

İşte rakiplerin backlink aldığı siteleri öğrenmek, size bu sitelerden de linkler alma ve aranızdaki açığı kapatma fırsatı tanır.

 

SEO’da Rakip Analizi Yaptıktan Sonraki Süreç Nasıl İşler?

 

  • Rakip SEO analiz çalışmasının ardından anahtar kelime listesi oluşturulmalı ya da mevcut liste güncellenmelidir. Ana anahtar kelimeler belirlenmeli, sitedeki içerikler bu kelimeler üzerine temellendirilmelidir.
  • Misafir blogları vasıtasıyla kaliteli sitelerden backlink almaya çalışılmalıdır.
  • İçerik kalitesi iyileştirilmeli, Sitenin SEO optimizasyon eksikleri giderilmelidir.
  • Kısaca rakiplerden iyi yönlerinizi destekleyecek çalışmalarda bulunmanız; eksik yönlerinizi de tamamlamanız gerekmektedir.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir