Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Hazırlanır?

Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Hazırlanır?

Sosyal medya içerik takvimi; herhangi bir sosyal medya nplatformunda ne zaman hangi video, fotoğraf, yazı ve benzeri içeriklerin yayınlanacağına ilişkin bir zaman çizelgesidir. Bu takvim ayrıca içerikler yayınlandıktan sonraki performans analizini de içerir.

 

Çalışmalarını sosyal medyada paylaşım yapmak suretiyle gerçekleştiren şahısların veya firmaların kullandığı bu takvim paylaşımların hangi aralıklarla yapılması gerektiği ve yapılan paylaşımlardan ne kadar verim alındığı ile ilgili ayrıntılı değerlendirme yapmayı sağlar.

 

Sosyal medya içerik takvimi özellikle içerik pazarlama uzmanlarının ve sosyal medya uzmanlarının vazgeçilmezidir.

 

Sosyal Medya içerik Takvimi Ne İşe Yarar?

 

İçeriklerin planlanması, oluşturulması, yayınlanması, ölçümlenmesi, istatistiksel verilerinin elde edilmesi gibi işlemlere büyük katkıda bulunur. Sosyal medya içerik takviminin SEO çalışmasında da büyük bir yeri vardır.

 

Sosyal Medya İçerik Takvimi Örneği

 

Sosyal medya içerik takvimi hazırlama konusunda bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Takvimin ne sıklıkta hazırlanacağına karar verilmelidir. Mesela günlük mü, haftalık mı, aylık mı hazırlanacağı belirlenmelidir.

 

Güncel bilgiler önemliyse günlük takvime ihtiyaç duyulurken bu kıstasın söz konusu olmadığı durumlarda aylık takvim kullanılması kâfi gelecektir.

 

Takvi mtarih aralıkları belirlendiğinde bu aralıktaki tüm günler için kaçar tane paylaşım yapılacağının da kararlaştırılması gerekir. Yapılan paylaşımların saat kaçta yayınlanacağından her paylaşımda kaç fotoğraf kullanılacağına kadar tüm detaylar önceden planlanmalıdır.

 

Hedef Kitle ve Sosyal Medya İçerik Takvimi

 

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar hedef kitleye belirli bir mesaj iletmeyi amaçlamaktadır. Bu yüzden sosyal medya içerik takviminin önemi hedef kitleyle doğrudan bağlantılıdır. Sosyal medya paylaşımları ile hedeflenen şey ürün satışı mı yoksa web site trafiği mi? Hedef kitle neler bekliyor? gibi soruların yanıtları da içerik takviminin nasıl hazırlanacağı noktasında ipucu verecektir.

 

Sosyal medyada aktif olmak ve bunu düzenli bir şekilde sürdürebilmek içerik takviminin kullanılmasına bağlıdır. İçeriklerin planlanma, yayınlanma ve ölçümleme tarihleri takvim üzerinde yer alacaktır. Yayınlanacak içeriklerin hangi türde (video, makale, görsel vb.) olduğu da takvime yazılmalıdır.

 

Özetle sosyal medya içerik takvimi ilgili platformlarda daha planlı ve istikrarlı olunmasına yöneliktir. Bu da web sitesinin SEO çalışmalarına ivme kazandıracaktır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.