Sosyal Medya Yönetimi

Twitter’da Takipçi Kaybetme Nedenleri

Twitter’da Takipçi Kaybetme Nedenleri

Twitter takipçi kaybetme nedenleri Twitter’ı etkili kullanmak isteyenlerin bilmesi ve sakınması gereken hususlardır. Instagram ve Facebook kadar popüler olan Twitter; sosyal medya platformları arasında çok önemli bir yere sahiptir. Birçok kişi Twitter’da çok takipçi kazanmak için çeşitli yöntemler dener.

 

Twitter’da organik ve sâdık takipçi kazanmak kadar bu takipçi kitlesini korumak da zordur. Aşağıda, Twitter kullanıcılarının takipten çıkma sebepleri hakkında bilgiler ve bunlara karşı çözüm önerileri yer almaktadır.

 

Yeterince Aktif Olmamak veya Aşırı Aktiflik

Aşırı Tweet atmak takipçilerinizi bunaltacağı gibi aydan aya paylaşım yapmanız da takipçilerinizin hesabınızı atıl bir profil olarak görmelerine yol açacaktır. Sizi takip etmenin kendilerine bir şey kazandırmadığını düşünen çoğu kişi, takipçi listesini gereksiz bir hesaptan temizlemek düşüncesiyle boş hesabınızı takip etmekten vazgeçeceklerdir.

 

İdeal olan her gün düzenli aralıklarla birkaç paylaşım yapmanız; abartıya kaçmaktan veya ilgisizlikten sakınmanızdır.

 

Bununla birlikte aşırı retweet de bu kapsamda değerlendirilebilir. Başkalarının tweetlerini sık sık retweetlemek takipçilerinizi sıkar ve anasayfalarında sürekli sizden gelen retweetleri görmemek için takip etmeyi bırakırlar.

 

‘Takip Edeni Takip Ederim’ Mantığındakileri Takip Etmek

Bu kişiler başlangıçta çok takipçi kazanabilmek için böyle bir yola başvurur. Ancak bir süre sonra bundan vazgeçer ve tüm takip ettiklerini unfollow etmeye başlar. ‘Takibe takip’ düşüncesiyle hareket edenleri takip etmek zaten eskisi kadar işe yarayan bir yöntem değildir. Onlar size takip ile karşılık verseler bile, kısa sürede takibi bırakma ihtimalleri yüksektir.

 

Tepki Çekecek Paylaşımlarda Bulunmak

Twitter özgür bir mecrâ olmasına rağmen, toplumun büyük bir kesimi tarafından hoş karşılanmayacak tweetler atmanız, takipçi kaybetmenizle sonuçlanabilir. Başkalarının değer yargılarını küçümseyen veya çoğu takipçinizin siyasi görüşüyle uyuşmayan tweetleriniz, büyük olasılıkla takipçi listenizde düşüşe sebebiyet verecektir.

 

Bundan dolayı mümkün olduğu kadar ırkçı söylemlerden, taraflı tweetlerden sakınmak; herkese hitap edecek ilgi çekici paylaşımlar yapmak gerekir.

 

Tanıtım Faaliyetlerini  Abartmak

Attığınız her 2 tweetten biri reklam amaçlıysa; sürekli tanıtım ve pazarlama çabası içindeyseniz bu da çok göze batar ve bazılarının sizinle yollarını ayırmasına neden olur.

 

Takipçi Artırma Sitelerinin Kullanımı

Bu siteler güvenlik riskleri barındırır. Hem hesabınızın ele geçirilmesine yol açabilirler hem de buradan gelecek takipçilerin düşme ihtimali çok fazladır. Üstelik paneller veya takipçi kazanma siteleri aracılığıyla edinilen takipçiler genelde bot (sahte) hesaplar olmakta; etkileşim bakımından bir fayda sağlamamaktadır.

 

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.