Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Sosyal Medya Yönetimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Sosyal medya yönetiminde dikkat edilecekler bu işin sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yapılabilmesini sağlayacaktır. Sosyal medya yönetimi bu koca dünyada varlığını ön plana çıkarmak isteyenlerin faydalanmak durumunda olduğu bir hizmettir. Fakat bu işin profesyonellik istediği de izaha muhtaç değildir.

 

Sosyal medya yönetimi sırasında yapılacak küçük bir hata bile, hedef kitlenin büyük bir kısmını kaybetmeye, ilgili platformda itibarın zedelenmesine yol açabilir. Marka bilinirliği elde etme, ürün ve hizmetleri tanıtma-pazarlama, potansiyel müşterilere ulaşma ve müşteri memnuniyetini sağlama gibi hedefler sosyal medya yönetimiyle gerçekleştirilir.

 

Tüm bunların kısa zzamanda etkili bir şekilde meydana gelebilmesi için uzman bir sosyal medya yöneticisine ihtiyaç vardır.

 

Sosyal Medya Yönetiminin Püf Noktaları

 

Sosyal medya yönetimi gerekli olduğu kadar, iyi yapılması da gereklidir. Sosyal mecralardaki hesaplarınızı alanında yetkin olmayan kişilere teslim etmek sizi maddi-mânevi pek çok zarara uğratacaktır.

 

Sosyal medya yönetiminde nelere dikkat edilmeli? sorusunun cevabı, nasıl daha fazla verim alacağınız hususunda önemli bilgiler verecektir.

 

Özgün ve İlgi Çekici İçerikler

 

Potansiyel ve mevcut müşterilerin algısını yönetmek, markaya prestij kazandırmak ve işletmenin arama motorlarında üst sıralara taşınmasını sağlamak orijinal, kaliteli ve dikkate değer içeriklerle mümkündür.

 

Diyalog Yönetimi

 

Marka sadakatinin oluşması sosyal medyadaki hedef kitle ile samimi ve sağlıklı iletişim kurmaya bağlıdır. Takipçilere geri dönüş yapmak, yorumları ve mesajları yanıtsız bırakmamak; onlara kendilerini özel hissettirmek lâzımdır. Takipçilerin beklentileri ve ihtiyaçları analiz edilerek bu yönde hamleler yapılmalıdır.

 

Doğru Reklam Yönetimi

 

Sosyal medya yönetiminin püf noktaları arasında başı çeken reklam yönetimi mümkün mertebe düşük bütçeyle olabildiğince geniş bir hedef kitleye erişme imkânı tanımaktadır. Görseller, videolar ile etkileyici reklamlar yapılması çok avantajlıdır fakat kullanıcıların aşırı reklamlarla bunaltılmaması da önemlidir.

 

 

Sosyal Medya Yönetimi İçin Uyulması Gereken Kurallar

 

Sosyal medya yönetimi hem eğlenceli, hem de karmaşık ve zor bir süreçtir. Markaların dijital dünyadaki varlığı büyük ölçüde buna bağlıdır. Dolayısıyla bu konu, hakkında sayfalarca yazı yazılarak detaylandırılabilir.

 

Fakat kısaca belirtmek gerekirse, sosyal medya yönetiminde şunlara da özen gösterilmelidir:

 

  • Veriler detaylı bir şekilde analiz edilip buna göre stratejiler belirlenmelidir.
  • Hootsuite, Do Share, Buffer, Sprout Social ve Friends Me gibi uygulamalardan yararlanılmalı; hangi sosyal medya platformunda, hangi gün ve saatte, hangi içeriğin paylaşılacağına doğru karar verilmelidir. Paylaşım zamanı düşünülürken hedef kitle ve sektör de göz önünde bulundurulmalı; en çok etkileşim alınan saatler tercih edilmelidir.
  • İçerikleri destekleyen kaliteli ve dikkat çekici görseller mutlaka kullanılmalıdır.
  • Giflerden, videolardan yararlanılmalıdır.
  • Her sosyal medya ağı için farklı içerikler üretilmeli ve hepsi için ayrı zamanlama ile paylaşım yapılmalıdır.
  • Doğru hashtagler orantılı biçimde kullanılmalıdır.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.