Sosyal Medya Yönetimi

Sem’in Avantajları Nelerdir?

Sem’in Avantajları Nelerdir?

Sem’in Avantajları Nelerdir?

 

SEM çalışması ve SEO; firmaların internet reklamcılığıyla kendilerini tanıtmak, ürün ve hizmetlerini duyurmak için tercih ettiği iki tanıtım aracıdır.

SEM; search engine marketing demektir ve kısaca ‘arama motoru pazarlaması’ anlamına gelir.

SEM Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

SEM’in avantajları arasında pek çok şey saymak mümkündür. Bunlardan en önemlisi şirketlere ve firmalara marka değeri kazandırmasıdır. SEM hizmetlerinden faydalanan şirketler hem bölgesel olarak hem de ülke çapında daha fazla tanınma imkânına erişir.

 

Ayrıca SEM; düşük mâliyet ile yüksek geri dönüşüm elde edilmesini sağlar. Fazla bütçe harcamaya ihtiyaç kalmadan geniş kitlelere ulaşma fırsatı sunar.

 

SEM ile sağlanan tanıtım hizmeti etkili ve kalıcıdır. Arama motorlarının üst sıralarına yerleşmek konusunda SEM’in katkıları yadsınamaz.

 

Hizmetlerin tanıtıldığı ve sunulduğu internet sitesini ön plana çıkarmak, tıklama oranını artırmak SEO ve SEM’in birlikteliğine bağlıdır.

 

Neden SEM Kullanılmalı?

Arama motoru pazarlamasında Google’ın sunduğu hizmet Adwords; Yandex’in hizmeti Yandex Direct ve Bing’in alternatifi ise Bing.ads hizmetidir.

 

Sitenin tanıtımı sosyal medyada veya başka platformlarda yapılıyor olsa bile; SEM kadar hızlı sonuç vermeyeceği bir gerçektir. Yüksek trafik elde edilmesi, satış odaklı çalışmaların ve reklam gelirlerinin artırılması SEM ile mümkündür.

 

SEM avantajları konusunda söylenecek en kısa şey; onun firmalar ve hedef kitleler arasında sağlam bir köprü olduğudur.

 

  • SEM ile anlık trafik sağlanabilir.
  • Web sitesinin görünürlüğü artırılarak marka bilinci meydana getirilir.
  • Hedef kitleye ulaşmak daha az mâliyet gerektirir.
  • Reklam hâkimiyeti reklamverenlerin elindedir. İstenilen değişiklikleri yaparak stratejilere göre özelleştirmek mümkündür. Her şey reklam sahiplerinin kontrolünde olduğu için, SEM kampanyalarını kendi planlarına göre şekillendirmeleri çok kolaydır.
  • Harcanan reklam mâliyetleri analiz edilebilir. Reklam etkinliği, kârlılık ve benzeri konularda detaylı bilgi alınabilir.
  • Anahtar kelimeler kullanılarak sitenin hangi arama sonuçlarında görünür olacağı belirlenebilir.

 

Şunu da unutmamalıdır ki SEM çalışmaları uzmanlık gerektirir. Etkili bir SEM çalışmasıyla tahmin edilenden de iyi sonuçlar alınabilir .

 

Fakat bunun için hedef kitle seçiminin doğru yapılması, belirlenen reklam bütçesinin analitik yaklaşımlar kapsamında oluşturulması ve SEO faaliyetlerinin ihmal edilmemesi gerekecektir. Arama motoru pazarlaması, SEO’nun alt dalıdır. Onun için SEO’suz SEM düşünmek mümkün değildir.

 

SEM’in avantajları yukarıdaki temel noktalara uygun hareket edilirse mutlaka tezâhür edecektir. SEM ve SEO kardeşliğinin sitenize güç vermesi dileğiyle!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir