Sosyal Medya Yönetimi

İşletmeler için Tiktok kanalı aracılığı ile pazarlama

İşletmeler için Tiktok kanalı aracılığı ile pazarlama

Tiktok pazarlama konusunda her geçen gün giderek yaygınlaşmaktadır. İşte bu yazı, Tiktok reklam modelleri ile ilgili ayrıntılı bilgi sunmak üzere kaleme alınmıştır.

 

Tiktok önceleri Z kuşağı diye tanımlanan genç kitleye hitap ederken şu an 45 yaşına kadar olan kesim Tiktok’u aktif olarak kullanmaktadır. Yaş kitlesi ileri doğru evmelenince yetişkinleri hedefleyen markalar da Tiktok reklam modelleri alanında kendini geliştirmeye başlamıştır. Dijital trendlere ayak uydurulması ve değişimin zamanında yakalanması marka için potansiyel dönüşüm demektir.

 

Tiktok Reklam Seçenekleri

 

Tiktok’ta reklam vermek için yalnızca Tiktok Ads hesabına ihtiyacınız vardır. Hesabınızı açtıktan sonra Tiktok reklamları içerisinden pazarlama hedeflerinize uyan bir reklam modeli ile çalışmaya başlayabilirsiniz:

 

 • Influencer Reklamları: Hedef kitleye yakın Tiktok fenomenleri aracılığıyla reklam yapmanızı sağlar.
 • Markalı AR İçeriği: Markaya özel bir etiketle etkinlik, şarkı ve dans gibi faaliyetlerin videosunu çekip yayınlayacağınız reklam modelidir.
 • Hashtag Reklamları: Bu reklamlar ise Tiktok kullanıcılarının ‘Keşif’ sayfasında görünür.
 • Brand Takeover (Marka Devralma): Uygulama açılışının ardından, video izlemeye başlamadan önce çıkan reklamlardır.
 • In-Feed Video (Yayın İçi Videolar): Kullanıcıların ‘For You’ sayfalarında karşılaştıkları reklam türüdür.

 

Tiktok Reklam Kampanyası Oluşturma

 

Tiktok’ta reklam verme için ‘İşletme Bilgileri’ kısmından işletme adı, sokak adresi, tanıtım bağlantısı, il ve posta kodu girilir. Ardından iletişim, vergi ve ödeme bilgileri gelir.

 

Arasından seçim yapabileceğiniz 3 hedef olacaktır: İlki farkındalık, ikincisi Düşünme, üçüncüsü ise Dönüşüm’dür.

 

Farkındalık; marka bilinirliği, Düşünme markaya daha fazla trafik çekme, Dönüşüm  de kullanıcıları harekete geçirme üzerine kuruludur.

 

Ayrıca Tiktok reklam verme sırasında bütçenin de belirlenmesi gerekir. Burada Günlük Bütçe ile Yaşam Boyu Bütçe devreye girer. Bunun yanı sıra Tiktok’ta; dil, yaş, cinsiyet ve konum gibi demografik verilere göre filtrelemelerle özel hedeflemeler yapmak mümkündür. Ayrıca kullanıcılar ilgi alanlarına göre de filtrelenebilir.

 

İşletmeler İçin Tiktok Pazarlama Önerileri

 

 • Ücretli reklam yerleşimlerinden faydalanılmalıdır. Bunlar etkili bir ROI (yatırım getirisi) sunacaktır.
 • Trendler takip edilmelidir. Nişinizde hangi içerikler trend ise sizin de içerik üretirken bunları baz almanız gerekir. Tiktok’ta hashtag kullanımı Instagram’da olduğu kadar önemlidir. Çünkü bunlar görünür olmanızın en iyi yoludur.
 • Yorum bırakmak, sohbet başlatmak, ilgili içeriklerle etkileşime girmek suretiyle potansiyel müşteriler artırılmalıdır.
 • İlgi çekici, ilham verici ya da komik içerikler üretilmeli; orijinal olmaya özen gösterilmelidir. Ses veya müzik efektleri kullanılabilir, görsel filtreler eklenebilir. Fakat iletilmek istenen mesaja karar verilerek tek bir konsepte odaklanılmalıdır. Böylece kafa karışıklığı engellenmelidir.
 • Satış ağzı kullanılmamalı, rahatsız edici şekilde reklam yapılmamalıdır.
 • Üslubun nasıl olacağı belirlenmelidir. Alaycı, komik veya ciddi olma kararı aldıysanız hep bu doğrultuda devam etmeniz lâzımdır.
 • Video yarışmalarına veya trendlerine katılmalı; bazen markaya özel yarışmalar başlatılmalıdır.
 • Videolar giriş ve sonuç bölümünden oluşmalı, belli bir çerçevesinin olmasına ve düzgün biçimlendirilmesine dikkat edilmelidir.
 • Influencer’lar ile işbirliği yapılmalıdır.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.