Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya sayfa ve hesaplarının kullanım-geliştirme ile ilgili süreçleri ifade eder. Sosyal medyanın reklam ve pazarlama konusunda ne kadar önemli bir yere sahip olduğu tartışılmazdır. İşte sosyal medyayı bu amaçlar için etkin bir şekilde kullanmak sosyal medya yönetimiyle mümkündür.

Sosyal Medya Yönetimi Aşamaları

 • Yapılacak ilk şey hangi sosyal medya kanallarında yer alınacağını ve hedef kitleyi belirlemektir. Sonuçta her sosyal medya platformunda aktif olmak imkânsızdır. Hem bu, gerekli bir şey değildir. Sizin en çok verim alacağınız platformlar hangisiyse onlara yönelmeniz gerekir.
 • Yol haritası; hedef kitlenin cinsiyet, yaş aralığı, yaşadıkları bölge, ilgi alanları ve buna benzer verilere göre çizilir.
 • Sonraki etapta sosyal medya hesabı veya sayfası oluşturulur. Mevcut bir sayfanız veya hesabınız varsa en baştan düzenlenip gerekli ayarlamalar yapılır.
 • Sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalıdır? sorusunun cevabında içerik yönetiminin büyük önemi vardır. ‘İçerik kraldır.’ sözünü herkes duymuştur. Bu durum sosyal medyada da geçerlidir. Tüm çalışmaların odak noktası kaliteli içeriktir. Hedef kitlenize onların beğenisini kazanacak özgün içerikler sunmanız gerekir.
 • İçerik paylaşımı yapılırken zamanlama oldukça mühimdir. Hangi gün hangi saat ne paylaşılacağı önceden planlanmalı ve sosyal medya takvimine sâdık kalınmalıdır. Bunu yaparken gündemden uzak olunmamalıdır. Paylaşımlarda güncel olaylara değinmek, bu olayları markanızla ilişkilendirerek çeşitli mesajlar vermek akıllıca olacaktır. Yine çeşitli özel günlerde o günün anlamına ilişkin paylaşımlar yapılarak takipçilerin ilgisi canlı tutulmalıdır.
 • Rakip analizi de üzerinde durulması gereken bir başka konudur. Sizinle aynı sektörde hizmet veren, aynı veya benzer konseptte faaliyet gösterenleri tespit etmeli; onların paylaşımlarını ve takipçi kitlesini analiz etmelisiniz. Böylece onlardan daha iyi içerikler ortaya koymak için stratejiler geliştirebilirsiniz.
 • Sosyal medya yönetimi yaparken dikkat edilecekler içerisinde reklamlar unutulmamalıdır. Her sosyal medya platformunun sunduğu reklam seçenekleri farklıdır. Örneğin Facebook’ta Business reklamları, İnstagram’da Stories reklamları gibi. Reklamlar daha geniş hedef kitlelere daha az mâliyetle ulaşmanın en iyi yoludur.
 • Bütün bu çalışmalar, istikrarlı olunursa ve profesyoneller tarafından gerçekleştirilirse meyve verir. Birkaç gün içinde sonuç beklemek anlamsız olacaktır. Hedef kitlenizi tanımanız ve onlarla aranızda bir bağ kurmanız zaman gerektirir.

Sosyal Medya Yönetimi İpuçları

 1. Sosyal medyada asosyal olmayın! Takipçilerle seviyeli fakat samimi bir ilişki kurun. Mesajları ve yorumları yanıtlayın, onlara değerli olduklarını hissettirin.
 2. Kriz ânında paniğe kapılmadan erken müdahale ederek sorunu çözüme kavuşturun. Yorumları silmek veya kopyala-yapıştır hazır cevaplarla karşılık vermek gibi hatalar yapmayın. Marka itibarı için, kriz yönetiminde sakinliği korumak ve hızlı aksiyon almak önemlidir.
 3. Markayı tam olarak yansıtan bir dil kullanın; fotoğraflarda ve içeriklerde de buna dikkat edin.
 4. Hep aynı tür paylaşımlar yapmayın, çeşitlilik her zaman faydalıdır.
 5. Paylaşımlarınızı filtreler, emojiler ve benzeri ekstralarla zenginleştirin. Merak uyandırın, göze hoş görünün, bilgilendirin ve eğlendirin.
 6. Her gün düzenli paylaşımda bulunun fakat bunu abartmayın. Yoksa insanlar sizden sıkılıp takip etmeyi bırakır.
 7. Yaptığınız bütün çalışmaları kaydedip raporlayın, sonuçlarını değerlendirin. Buna göre eksikleri, geliştirilmesi gereken yönleri belirleyip uygulamaya geçirin.
 8. Hashtaglerin gücünden yararlanın, aşırıya kaçmamak şartıyla paylaşımlarınızda popüler hashtaglere yer verin. Sektörünüz ve markanızla ilgili hashtagleri de ihmâl etmeyin.
 9. Yarışma, kampanya, indirim, çekiliş gibi aktiviteler organize ederek takipçi sadâkati meydana getirin ve potansiyel takipçilerinizin ilgisini çekin. Böyle yapılan profesyonel sosyal medya yönetimi; güçlü bir imaj, marka bilinirliği, daha çok müşteri gibi avantajlar sağlar. Sitenizin ziyaretçi oranını artırmanız da mümkün olur. Kısaca dijital dünyada boy göstermek ve buradaki varlığınızı korumak sosyal medya yönetiminden geçer.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.