SEO

SEO’da En Çok Yapılan Hatalar

SEO’da En Çok Yapılan Hatalar

SEO’da en çok yapılan hatalar ve bunların nasıl düzeltileceği her site sahibini ve SEO uzmanını yakından ilgilendiriyor. Tüm işlemlerin, ilgili platform algoritmaları doğrultusunda gerçekleştirilmesi önem taşıyor. Bunlara aykırı davranışların zararı, yararından çok oluyor. Başlıklarda anahtar kelime kullanmamak veya düşük kaliteli link oluşturmak bunlardan sadece birkaçı. Bu hataların hafife alınması ziyaretçi ve prestij kaybına yol açıyor.

En Çok Yapılan SEO Hataları

SEO yarışında gâlip gelmek istiyorsanız hileden uzak durmanız gerekiyor. Başlangıçta kazanmış gibi görünenlerin, yenildiğini anlaması uzun sürmüyor. Fakat organik yöntemlerden şaşmayanlar, zaman alsa bile etkili sonuç elde ediyor. İşte, harcadığınız vaktin ve emeğin boşa gitmemesi için dikkat etmeniz gereken konular:

Ölü (Kırık) Linkler

Bozuk sayfalar görmezden gelinmemeli. Kullanıcılar, 404 sayfasına yönlendirilmekten hoşlanmaz. İç ve dış linklemelerinizi kontrol edin, gerekli ayarlamaları yapın. Hangi sayfalarınızın 404 hatası verdiğini belirleyin ve bunları çözüme kavuşturun.

Yanlış Anahtar Kelime Seçimi

En yaygın SEO hataları içerisinde, anahtar kelimelerin doğru seçilmemesi öne çıkıyor. Doğru anahtar kelimeleri abartılı kullanmak da buna dâhil.

İçeriklerde doğru anahtar kelimelere yer verilmesi potansiyel trafiğin artmasına büyük katkı sağlar. Ahrefs, Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçlar bu kelimeleri belirlemenize yardım eder.

Fakat makaleler anahtar kelime çöplüğü hâline getirilmemelidir. Yoksa spam olarak kabul edilebilir ve kara listeye alınabilir. Oak anahtar kelime %3 oranından daha fazla kullanılmamalıdır.

Kalitesiz veya Kopya İçerik

SEO’da en çok yapılan hatalar içerisinde ihmâl edilen bir başka husus, içerik kalitesidir. SEO, arama motoru optimizasyonudur. Fakat içeriklerin botlar değil kullanıcılar tarafından okunacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden yalnızca arama motoru odaklı hareket edilmemelidir. Zengin bilgi içeren, kolay anlaşılır, akıcı içerikler sunulmalıdır. Bunlar, özgün görsellerle ve alâkalı videolarla zenginleştirilmelidir.

SEO uyumuna özen gösterilmeli fakat SEO uyumu için kaliteden taviz verilmemelidir. Uzun paragraflardan, uzun cümlelerden kaçınılmalı; içerik alt başlıklar sayesinde bölümlere ayrılmalıdır.

Her sayfa için farklı içerikler kullanılmalıdır. Kopya içerik kullanmak özellikle e-ticaret sitelerinin ürün sayfalarında sık yapılan bir hatadır.

Yanlış Linkleme

İçeriklerinizde otoriter sitelerin konuyla ilgili sayfalarına link vermek SEO puanınızı yükseltir. Konudan bağımsız veya kalitesiz bir siteye vereceğiniz linkler ise kaliteyi olumsuz etkiler.

Meta Verilerini Gözardı Etmek

Meta başlık, etiket ve açıklamalar SEO standartlarına uygun olmalıdır. Her sayfa için özel olarak doldurulmalıdır. Title 70, description ise boşluklarla birlikte 170 karakteri aşamaz.

Diğer SEO Hataları

SEO’da en çok yapılan hatalar bunlardan ibaret değildir. Aşağıdaki kurallara da riayet edilmesi gerekir:

  • Eskide kalmayın. Güncellemeleri takip ederek çalışmalarınıza yansıtın. Google algoritmaları sürekli değiştiği için, yeni SEO tekniklerini ve trendlerini bilmeniz önemlidir.
  • HTTPS ve SSL sertifikası kullanın. Bunlar olmadığı takdirde siteniz güvensiz olarak algılanacaktır.
  • Çalışmalarınıza istikrarlı bir şekilde devam edin. Düzensiz olmak SEO’da başarısızlığın en temel sebeplerindendir.
  • Sosyal medyada aktif olmayı ihmâl etmeyin.
  • SEO uyumlu, kısa link yapısı kullanın. Karmaşık URL’lerden kaçınn.
  • Görsellerinize alt metin ekleyin.
  • H etiketlerini doğru kullanın. Bir sayfada birden çok H1 olamayacağını, H2’den H4’e geçilemeyeceğini aklınızdan çıkarmayın.
  • Sayfalarınızın başlığını sık aralıklarla değiştirmeyin. Çok uzun başlıklar kullanmayın.
  • Sitenizin hızını optimize edin. Yavaş açılan sayfalarınız varsa bunlar SEO açısından büyük dezavantajdır.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.