SEO

En Çok Kullanılan SEO Araçları

seo programları

En çok kullanılan SEO araçları, bir siteyi yükseltmek isteyen herkesin âdeta can simidi gibidir. Bir internet sitesi sahibiyseniz veya bir sitenin yönetiminden sorumluysanız bu araçlara ihtiyacınız vardır. Sitenin arama motoru algoritmaları doğrultusunda optimize edilmesi bu araçlardan yardım almakla mümkündür. Yine SEO araçları, çalışmaların analiz edilmesini ve raporlanmasını da sağlar.

En İyi SEO Araçları

Rakiplerinizi incelemek ve sitenizde durum değerlendirmesi yapmak istiyorsanız SEO araçları kullanmanız lâzımdır. Bunun için gerek ücretli, gerek ücretsiz pek çok araç bulmanız mümkündür:

Google Arama Konsolu

Sitenizin Google arama sonuçlarındaki konumuna ilişkin önemli veriler sunar. Sitenizde mevcut olan hataları tespit ederek gidermenize yarar. URL kaldırma, site haritası gönderme, URl’lerin dizine eklenmesini isteme, URL testi ve benzeri birçok işleve sahiptir. Backlink yönetimine imkân tanır. Robots.txt ayarları ve mobil uyumluluk gibi çeşitli konularda bu araçtan faydalanılabilir. Kullanımı ücretsizdir.

Google Analytics

Bu da ücretsiz SEO araçları arasındadır. Web sitenizin hangi sayfasına kaç ziyaretçi geldiğini bu araçla görebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin demografik bilgilerini elde edebilirsiniz. Onların sitenizdeki hareketlerini detaylı bir şekilde inceleyip içerik stratejilerinize daha iyi yön verebilirsiniz.

Google Trendler

Bu araçla bulunduğunuz ülkede en çok nelerin arandığına bakabilirsiniz. Arama performanslarını mukayese edebilir ve istediğiniz anahtar kelimelerin arama istatistiklerini görüntüleyebilirsiniz. Anahtar kelimelerin dönemsel bazda aranma hacimlerini öğrenebilirsiniz.

Moz Analitiği

Bu ise ücretli SEO araçları içinde yer alır. Web sitelerin organik trafiğini tüm ayrıntılarıyla gözler önüne serer. Anahtar kelimelerin sıralaması, sayfa performansları, sosyal medya erişim ve etkileşim oranları hakkında kapsamlı bilgiler sunar.

Yeni Google güncellemelerinden MozCast sayesinde haberdar olabilirsiniz. Moz topluluğuna katılarak merak ettiklerinizi sorup cevabına kısa zamanda ulaşabilirsiniz.

SemRush

Hatalı sayfaları belirlemek, web sitede link analizi yapmak için tercih edilir. Site içi ve site dışı SEO faaliyetlerinde büyük rol oynar.

Ahrefler

Bu araç rakip analizi için –deyim yerindeyse- biçilmiş kaftandır. Anahtar kelime analizinde kullanımı yaygındır. Hem rekabet oranı düşük hem de çok aranan anahtar kelimeler bulmak istiyorsanız size fazlasıyla yardımcı olur.

Profesyonel SEO araçları içinde başı çeken Ahrefs, Site denetimi, sıralama takibi, site karşılaştırma ve toplu analiz gibi özellikleriyle SEO uzmanlarının vazgeçilmezidir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Bununla kelimelerin aranma yoğunluğunu ve hacmini görebilirsiniz. Ücretsiz olması ekstra avantaj sunar. SEO uyumlu içeriklerde anahtar kelimenin önemi tartışılmazdır.

SEO depremi

Google Chrome üzerinden çalışan bu eklenti, sayfaların çeşitli SEO metriklerine ulaştırır. Anahtar kelime yoğunluğu ve iç-dış linkler buna örnektir. Google index ve Alexa değerleri hakkında da bilgilendirir.

Google Pagespeed Insights

Sitenin mobilde ve masaüstünde hız puanının kaç olduğunu gösterir. Hız iyileştirmesi yapabilmeniz için size rehberlik eder. Yavaşlık problemi varsa bunun hangi faktörlerden kaynaklandığını da haber verir. 404 hatası olan sayfaları tespit etmenizi ve çözüm üretmenizi sağlar.

KWFinder

En popüler SEO araçları yelpazesinde kendine yer bulan KWFinder, rekabet oranı düşük, uzun kuyruklu diye tanımlanan anahtar kelimeleri bulmanıza destek olur. Rank Tracker özelliğiyle belli anahtar kelimeler için sıralama takibi gerçekleştirebilirsiniz.

casusluk

Anahtar kelimelerinizin aranma sıralamasını ve miktarını öğrenmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Rakiplerinizin kullandıkları anahtar kelimeler, Google AdWords reklamları ve aylık tıklanam oranlarıyla ilgili bilgiler de verir.

Görkemli

Daha çok pazarlama faaliyetlerinde kullanılan bir araçtır. Site Explorer fonksiyonuyla sitenizi derinlemesine incelemenize olanak tanır. Site kıyaslaması, sıralama takibi gibi alanlarda çok başarılıdır.

çığlık atan kurbağa

En çok kullanılan SEO araçları söz konusu olunca gelişmiş özellikleriyle bir adım öne çıkar. Kopya içeriklerden site hatalarına ve yönlendirme sorunlarına varana kadar sitenizle ilgili her şeyi önünüze getirir. Site performansını geliştirme noktasında işinize çok yarayacaktır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.