Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yöneticisi Dediğin Böyle Olmalı

Hepimiz sosyal medyanın ne derece önemli olduğunu biliyoruz. Söz konusu bir marka ise, sosyal medya kullanımının önemi daha da artmaktadır. İşte bu yazıda iyi bir sosyal medya yöneticisinin özellikleri ile ilgili bilgi verilecektir.

 

Tabii ki bu özellikler ‘askerlik görevini yapmış olmak, İngilizce bilmek, 4 yıllık üniversite bitirmek’ gibi iş ilanlarında aranan klişe nitelikler değildir.

 

Belki sosyal medya yönetimi işinden para kazanmak istiyorsunuz. Belki de zaten bir markanın sosyal medya hesabını yönetiyorsunuz. Hangi kriterlere sahip olmanız gerektiğini anlatan bu yazı yolun başında olanlara da, yolu yarılayanlara da hitap ediyor.

 

Üretkenlik

 

Üretmek, sosyal medya yönetiminin temelidir. Zira kullanıcılar, sıradışı ve özgün paylaşımlara daha çok etkileşimde bulunur. Sosyal medya hesabında düzenli olarak güncel, kaliteli ve orijinal paylaşımlar yapılmalıdır.

 

 

Sosyal Medyaya Hâkim Olma

 

Sosyal medya kelimesi hemen Instagram, Twitter ve Facebook’u çağrıştırır. Halbuki sosyal medya platformları bunlardan ibaret değildir. Bütün sosyal medya siteleri değişik özellikler taşır ve o sosyal medya sitesinin kullanıcılarıyla etkileşime girmek, onlar tarafından takip edilmek için yapılması gerekenler de farklıdır. Örneğin Twitter’da başarılı olmak için belirli bir karakter sınırlamasına rağmen etkili bir metin üretebilmek lâzımken, Facebook’ta hem görsel hem de sözel öğeleri bir arada kullanmaya ihtiyaç vardır. Instagram’da ise kullanılan görsellerin kalitesi ve seçilen hashtaglerin doğru olması önem arz eder. İşte her sosyal medya sitesinde nelere dikkat edilirse başarılı olunacağı değişkenlik göstermektedir. Uzman bir sosyal medya yöneticisi, bu konularda ayrıntılı bilgi sahibi olmalıdır.

 

Analitik Düşünme Becerisi

 

 

Gerçi bu, neredeyse tüm iş ilanlarına yazılan bir kriterdir. Fakat sosyal medya yönetiminin en önemli yapıtaşlarından biri olduğuna şüphe yoktur. Bu iş sırasında pek çok sorunla karşı karşıya gelme olasılığı mevcuttur. İşte analitik düşünebilen bir sosyal medya yöneticisi; meydana gelen problemleri etkili ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturabilir. Hassasiyet gerektiren durumlarda bu yetenek oldukça işe yaramaktadır.

 

Gündemi Takip Etme

 

Sosyal medyanın gündemi çabucak değişir. Bazen skandal bir haber gündem olurken, birkaç saat sonra herkes bir fenomeni konuşmaya başlamaktadır. Sosyal medyada popüler olan şeylerle ilgili paylaşımlar yapmak, etkileşim oranını büyük ölçüde yükseltir.

 

Empati Yeteneği

 

Bu, her insanın taşıması gereken kişisel özelliklerden biridir. Eğer konu sosyal medya yönetimiyse empatinin daha da mühim olduğu söylenebilir. Kendisini bir başkasının yerine koyarak onun gibi düşünmeye ve bu doğrultuda hareket etmeye çalışmak sosyal medyadaki hedef kitleye daha iyi hitap etmeyi sağlayacaktır. Sosyal medya yöneticisi paylaşımlarda takipçilerin duygularını ve düşüncelerini dikkate almalıdır.

 

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir