Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi; markanın, ürün ve hizmetlerin tanıtımı; reklamlarının yapılması ve pazarlanması, 7/24 ulaşılabilirlik, hedef kitle ile iletişim kurabilmek gibi pek çok amaç için yararlanılması gereken önemli bir ihtiyaçtır. Sosyal mecralarda aktif rol alabilmek doğru sosyal medya yönetiminden geçmektedir.

 

Fakat elbette sosyal medyada çok takipçisi olan, çok paylaşım yapan kişiler sosyal medya yöneticisi sayılmaz. Bunun için alanında uzmanlaşmış olmak, çeşitli kriterlere dikkat etmek gerekir. Onlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.

 

Sosyal Medya Hesabı Yönetiminden Önce Yapılması Gerekenler

 

  • Her şeyden önce ‘Brief Çözümleme’ yapılmalıdır. Marka, ulaşılmak istenen hedef kitle, dijital hedefler, sosyal medya yönetimiyle amaçlanan şeyler, markanın karakteri, rakipler analiz edilmelidir. Böylece sosyal medya yönetiminde izlenecek yol taslak olarak planlanır.
  • Markanın hangi sosyal platformlarda yer aldığı; bu platformlardaki aktiflik derecesi incelenir. Bu sayede yanlış ve eksik yönler belirlenir. Rakip markaların durumları da bu incelemeye dâhildir.
  • Sonraki aşama dijital strateji planlarının hazırlanmasıdır. Hangi mecralarda rol alınacak? Bir günde veya bir haftada hangi konu ve zaman dilimlerinde kaç içerik paylaşılmalıdır? Paylaşımlarda ve özellikle kampanya dönemlerinde kullanılacak hashtagler nelerdir? İçeriklerde kullanılacak iletişim dili nedir? Online kriz yönetimi nasıl yapılmalıdır? Bu gibi soruların cevapları ayrıntılı biçimde kararlaştırılır.

 

Sosyal Medya Hesabı Nasıl Yönetilir?

 

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalıdır? sorusunu iki aşamalı olarak cevapladığımız bu yazıda şimdi sıra; sosyal medya yönetimi için tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra, bunların nasıl tatbik edileceğine gelmiştir:

 

  • Hedef kitlenin harekete geçmesini sağlayacak, etkili, kısa ve öz içerikler paylaşılmalıdır.
  • Görsel ve görsel yazısı her şeyden ön planda tutulmalıdır. Zira insanlar ilk olarak bu hususlara dikkat eder. Görsellerin dikkat çekici olması, içerik metinlerinin okunma oranını artıracaktır. Resim yazıları vurucu cümlelerden meydana gelmeli; paylaşılan fotoğraflarda marka logosuna da yer verilmelidir. Bu aşamada deneyimli tasarımcılardan yardım alınmalıdır.
  • Doğru hedeflemeyle yapılan reklamlar sosyal medya yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Etkin kullanılan bir reklam bütçesi ile hedef kitleye yönelik reklamlar vermek bu işin temelidir.
  • Sayfaya gelen yorumlar ve mesajlar kontrol edilerek geri dönüş sağlanmalıdır.
  • Yapılan tüm işlemler raporlanmalı, etkileşim ve geri dönüşüm oranları analiz edilerek sosyal medya yönetimi sırasında uygulanacak yeni stratejiler buna göre şekillendirilmelidir.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.