Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya ve Kurumsallık

Sosyal medya ve kurumsallık birbirinden ayrı düşünülemeyecek iç içe geçmiş kavramlardır. Bir firmanın dijital dünyada varlığını ispat edebilmesi için sosyal medyada aktif olarak yer alması gerekir. Facebook’tan Linkedİn’e, İnstagram’dan Youtube’a kadar tüm sosyal mecralarda istikrarlı bir şekilde paylaşım yapmalıdır. E-ticaret faaliyetlerinin en önemli destekleyicisi olan sosyal medyada firmaların dikkat etmesi gereken başlıca hususlar şunlardır:

 

İçerik Şablonu

 

Kurumsal bir firmanın her içeriği paylaşması uygun olmaz. Firmanın yaptığı paylaşımlarda kendisine özgü orijinal bir tasarıma sahip olması, markasının renklerini ve logosunu kullanması gerekir. Böylece kullanıcılarda göz âşinâlığı oluşacaktır. Ayrıca oluşturulan içerikler seri hâline getirilerek bu şekilde sunulabilir. Bu sayede insanlar serinin devamını bekleyecek, sizi ilgiyle takip edeceklerdir. İçerikler günlük, mizah köşesi vb. gibi kategorize edilebilir.

 

Güncel Olmak

 

Kurumsal firmalar sosyal medyadan ve gündemden asla uzak kalmamalıdır. Sevecen, neşeli paylaşımlarla –ölçüyü kaçırmadan- gündemin nabzını da tutmalıdır. İşiyle özdeşleşen güncel içerikler paylaşmalıdır. Gündemdeki konuları içeriklerine entegre edebilmelidir. Özel günleri, popüler haberleri, viral olan şeyleri takip ederek kendisine uyarlamalıdır. Muntazaman her gün en az bir paylaşım yapılmalıdır.

 

Alt Markalar

 

Firma, yalnızca bir firma olarak bırakılmamalıdır. Altına pek çok marka açılarak bunlar sosyal medyada geliştirilmelidir. Bu markalar ister firma yapısında büyüyen markalar olsun; ister tek başına birer marka olsun; ister marka içi marka olsun, kurumsallığın sosyal medya ile senkranizasyonunda önemli bir yere sahiptir. Mesela; Damla Yazılım diye bir markanız olduğunu varsayalım. ‘Damla Yazılım Ofis, Damla Yazılım Medya, Damla Yazılım Sosyal’gibi alt markalar oluşturabilirsiniz. Yerinizin çok olması potansiyel müşterilerinizin de çok olacağı anlamına gelir. Sosyal medya sokağında mümkün olduğu kadar çok dükkanınız olmalıdır.

 

Not: Filtreler, paylaşım aralıkları, etiketler, hashtag kullanımı da sosyal medyada aktif bir kurumsal yapının sahibi olmanıza yardım edecektir.

 

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir