Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Uzmanı Kontrol Listesi

Sosyal Medya Uzmanı Kontrol Listesi

Sosyal medya uzmanı kontrol listesi; işlerin günlük, haftalık ve aylık olarak organize edilmesini; böylece iş süreçlerinin daha verimli hâle getirilmesini sağlar.

 

İster kişisel, ister kurumsal çapta hizmet veriyor olun; sosyal medyaya önem vermeniz şarttır. Bundan dolayı bir sosyal medya yöneticisiyle çalışmak ihtiyaç sayılmaktadır. İşte bahsi geçen kontrol listeleri onların verimliliğini artırmakta, yenilikçi fikirler üretmelerine yardımcı olmaktadır.

 

İşlerin bir arada toplanmasına yarayan bu listeler zaman yönetiminde büyük rol oynamaktadır. Bu sayede işlerin unutulması veya hata yapılması gibi riskler de en aza inmektedir.

 

Sosyal Medya Uzmanı İçin Günlük Kontrol Listesi

 

  • Sosyal medya platformlarındaki mesajları, mentions’ları ve yorumları takip ederek cevaplamak
  • Düzenlenen yarışmalar varsa bunları takip etmek
  • Aktif olunan sosyal medya platformlarında düzenli içerik paylaşımı
  • Bir önceki gün yapılan paylaşımların ne kadar etkili olduğunu değerlendirmek, aylık değerlendirme amacıyla bu bilgileri kaydetmek
  • Planlanan paylaşımları gözden geçirmek (Örneğin yağmurlu bir gün ile ilgili bir paylaşım planlandıysa hava durumu kontrol edilmeli; yapılacak paylaşımın o anki durum ile ilgili olup olmadığı teyit edilmelidir. Gündemde olan konularla alâkalı paylaşımlar unutulmamalıdır.)
  • Rakipleri izleyip not almak (Onların paylaşımlarını incelemek size gerçek zamanlı ve üretken paylaşım yapmanız noktasında yardım edecektir.)

 

Sosyal Medya Uzmanı İçin Haftalık Kontrol Listesi

 

  • Bir önceki hafta yapılan paylaşımların etkilerini analiz etmek (Nelerin paylaşıldığını ve bunlara nasıl etkileşim alındığını değerlendirerek geliştirilmesi gereken yönleri belirlemek, sonraki paylaşımlara bu doğrultuda yön vermek)
  • Analizleri değerlendirmek Key Performance Indicator (KPİ-Temel Performans Göstergesi ölçümü)
  • Haftalık görevleri planlamak, gelecek hafta için paylaşım konularıbelirlemek; kollektif bir çalışma yürütmek
  • Gündemi takip etmek (Yaklaşan popüler etkinlikler, büyük bir siyasi duyuru vb. paylaşımlarınızın gölgede kalmasına yol açabilir. Onun için sonraki hafta planlaması yaparken bütün ihtimalleri hesaba katmanız gerekir.)

 

Sosyal Medya Uzmanı İçin Aylık Kontrol Listesi

 

Aylık sosyal medya bütçesini belirlemek

Günlük ve haftalık değerlendirmeleri tekrar gözden geçirip gerekiyorsa stratejilere müdahale etmek, uygulanan planlarda değişiklik yapmak; aylık bazda programlar oluşturmak

İçerikleri planlamak ve takvim hazırlamak

Ay boyunca kullanılacak âcil paylaşım planını belirlemek

Aylık toplantılar yaparak markanın yayınları ile ilgili görüşme sağlamak

Aylık hedefleri kurgulamak, bundan ekibi haberdar etmek

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.