Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Pazarlaması Seçenekleri

Sosyal Medya Pazarlaması Seçenekleri

Sosyal medya pazarlaması seçenekleri arasında en çok bilinen yöntemler Facebook reklamları ve Google Ads reklamlarıdır. Fakat bu reklam platformlarının arasına yeni mecralar da katılmıştır.

 

Örneğin Instagram reklamları bunlardandır. Etkileyici bir tasarım, doğru hesap yönetimi, başarılı altyapı ve uygun stratejiler ile nokta atışı yapılarak –deyim yerindeyse- hedef kitleyi tam kalbinden vurmak mümkündür.

 

Google Reklamları

 

Google Ads; SEM sayesinde kullanıcılara özel reklamlar gösterir. Arama terimlerine göre şekillenen bu reklamlar kişilerin bulmak istedikleri şeye dayalıdır. Bunu şöyle örneklendirecek olursak şöyle söyleyebiliriz:

 

Bir kullanıcı ‘pembe X marka ruj satanlar’ şeklinde bir arama yapar. O marka da ‘ruj satanlar’ kelimesine reklam vermiştir. İşte bu reklam o markayı arama yapan kullanıcının karşısına çıkaracaktır.

 

Böylece hem kullanıcı aradığını rahatlıkla bulacak, hem de bu durum firmanın satışlarını olumlu yönde etkileyecektir.

 

Facebook Reklamları

 

Facebook Ads gelişmiş hedefleme seçenekleri ile belli bir hedef kitleye yönelik reklam veren kişilere büyük avantajlar sunmaktadır. Kullanıcılar cinsiyetini, yaşını, bulundukları semti ve buna benzer kişisel verilerini gizleseler bile profillerine eklerler. İşte bunlar reklam verenler için çok işe yarar metriklerdir.

 

Sosyal medya pazarlama seçenekleri arasında başı çeken Facebook reklamları, belirlenen potansiyel müşteri pörtföyünü hedef alarak reklam yapılmasını sağlamaktadır.

 

Instagram Reklamları

 

En popüler reklam çeşitlerinden biri olan Instagram reklamları Facebook ile entegreli olarak kullanılır. Belirlenen hedefleme türleri ve reklam koşulları Facebook’la bağlantılı olduğu için bu reklamlar ile beklenen performansı almak mümkündür.

 

Instagram, görselliği temel alan bir sosyal medya platformudur. Bundan dolayı ürün ve kampanya reklamlarının vazgeçilmezidir.

 

Sosyal medya pazarlaması seçenekleri arasında yer alan bu gibi alternatifler reklam ajanslarının veya reklam veren diğer kişilerin hayal gücüyle birleşirse doping etkisi oluşturur. Hangi ürün reklamının hangi platformda ilgi göreceğini tespit edebilmek önemlidir. Kampanyaları duyurmak için hangi yöntemlerin kullanılacağına karar vermek işin hayati püf noktalarından biridir.

 

Yani olay sadece reklam vermekle bitmemektedir. Bunun bir program dâhilinde gerçekleştirilmesi gerekir. Twitter reklamları, Pinterest ile web sitesine trafik çekmek, Youtube reklamları ve çok daha fazlası da sosyal medya pazarlaması seçenekleri arasında değerlendirilebilir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.