Kurumsal Web Tasarım, Web Tasarım

Siteyi Güncel Tutmanın Avantajları

Siteyi Güncel Tutmanın Avantajları

Web sitesini güncel tutmanın avantajları hem site trafiğiniz, hem prestijiniz hem de gelirleriniz açısından değerlendirilebilir. Çağımız dijital çağdır ve hâliyle dijital içerikler hızlı bir şekilde tüketilmektedir. Bu yüzden yayınlanan bir yazı günler, bazen de saatler içinde önemini kaybedebilmekte; popüler olan bir video kısa bir süre sonra unutulup gitmektedir.

İşte dijital dünyadaki değişime ayak uydurmak, -deyim yerindeyse- eski çağda kalmamak, demode olmamak için sitenizi güncel tutmaya ihtiyacınız vardır.

Web Sitesi Neden Güncel Tutulmalı?

Ziyaretçilerinize sürekli yeni bir şeyler sunmanız oldukça önemlidir. Sürekli aynı şeyleri görmek onları sıkacaktır. Güncellenmeyen bir sitenin ziyaretçi kaybetmesi kaçınılmazdır. İnsanlar devamlı takip ettiği bir web sitesinde hiçbir değişiklik olmadığını gördükleri zaman elbette takibi bırakarak farklı alternatiflere yöneleceklerdir.

Yazdığınız yazılar çok kaliteli olsa bile, güncel bilgiler ihtiva etmiyorsa işe yaramayacaktır. Örneğin şimdi MSN kullanımıyla ilgili mükemmel bir makale yayınlamanızın ne gibi bir faydası olabilir?

Web sitesi güncellemeleri sadece haber siteleri için değil her web sitesi için geçerlidir. E-ticaret alanında faaliyet gösteriyorsanız sitenizdeki ürün açıklama ve resimlerinin, en önemlisi de fiyat ve stok bilgilerinin dâimâ güncel olması gerekir.

Teknoloji, otomobil, kripto para, ekonomi, finans gibi değişimin hiç durmadığı hareketli sektörlerde içerik üretiyorsanız güncellik konusunda çok dikkatli olmanız şarttır.

Kısaca alanınız ne olursa olsun; ziyaretçilerinize ve potansiyel müşterilerinize beklediklerini verebilmek, kalitenizi ve itibarınızı zedelememek için sitenizi güncel tutmanız mecburidir.

Siteyi güncel tutmak arama motorlarındaki yerinizi korumak ve daha da yükselmek açısından da çok önemlidir. Güncel olmayan sitelerin arama sonuçlarında arka sayfalara düşmesi ve bir süre sonra izlerinin bile kaybolması kaçınılmazdır.

Site Nasıl Güncel Tutulur?

Siteyi güncel tutmak için neler yapılmalıdır? sorusuna maddeler hâlinde şöyle cevap verilebilir:

 1. Sektördeki gelişmeler takip edilmeli; bu doğrultuda yeni ve özgün içerikler üretilmelidir.
 2. Kullanılan fotoğrafların ve videoların da güncelliğinden emin olunmalıdır.
 3. Mevcut içeriklere eklemeler yapılmalı ve önceden yayınlanmış içeriklerin tarihi ileri alınarak yeniden yayınlanmalıdır.
 4. Güncellik kavramı yalnızca içeriklerle ilişkili değildir. Sitenin SSL sertifikası ve buna benzer güvenlik önlemleri de güncelliğini korumalıdır.
 5. SEO ve pazarlama trendlerinden geri kalınmamalı; site bunlara uygun duruma getirilmelidir. Bunun için SEO ayarlamaları, kullanılan tema ve eklentiler güncel tutulmalıdır. Eski eklentiler kullanmaktan kaçınmalıdır. Bu, gizlilik ve güvenlik sorunlarına da yol açabilir.
 6. Web sitesi tasarımının güncelliğine özen gösterilmeli; tasarım modasındaki yenilikler web sitesine yansıtılmalıdır.
 7. Siteyi güncel tutmak için yapılması gerekenler arasında kırık linkleri düzeltmek de vardır. Hatalı bağlantılar site otoritesine zarar verir ve ziyaretçilerinizi rahatsız eder. Kırık linkleri onarmak, işe yaramayan bağlantıları kaldırmak web sitesinin güncel kalması adına son derece elzemdir.
 8. Gereksiz uzun yazılardan, karmaşık görsellerden, her yerde kullanılan stok fotoğraflardan; yani klasikleşmiş her şeyden kaçınılmalıdır. Siteniz kendine özgü bir tarza, sizi yansıtacak benzersiz bir konsepte sahip olmalıdır. Minimal, sade, basit ve çarpıcı bir tasarım tercih edilmelidir.
 9. Siteyi güncel tutmak için yapılacaklar konusunda sosyal medya unutulmamalıdır. Sitenin sosyal medya platformlarıyla entegreli olması sağlanmalıdır. Örneğin sitenize ait sosyal medya hesapları olmalı; yayınlanan içerikler bu kanallar üzerinden de paylaşılmalıdır. Ayrıca her yazıda ‘Facebook ile paylaş’, ‘Twitter ile paylaş’, ‘E-posta ile gönder’, ‘Whatsapp ile paylaş’ gibi butonlar yer almalıdır. İçeriklerinizin tüm sosyal mecrâlarda kolayca paylaşılabiliyor olması ve size bu platformlardan da ulaşılabilmesi güncel kalmanın en kritik kurallarından biridir. Nitekim web sitelerinin trafik almasında sosyal medyanın yeri çok büyüktür.
 10. İçerikler doğru kategorize edilmelidir.
 11. Responsive, mobil uyumlu bir tasarım kullanılmalıdır. İnternet kullanıcılarının ortalama %80’i akıllı telefon kullanmaktadır. Mobil cihazlardan sorunsuz olarak kullanılamayan bir site eskimeye mahkumdur. Çünkü kullanıcılar o siteyi terk edecek ve bir daha uğramayacaklardır.
 12. Kısaca güncel site; işlevsel, kullanıcı dostu, modern ve estetik bir tasarıma sahip, özgün, nitelikli ve zengin içeriklerle dolu olmalıdır.
 13. Sitenin güncel kalabilmesi için ürün karşılaştırmaları, ürünlerle ilgili yorumlar, nasıl yapılır içerikleri ve videoları, mevcut ürünlerle ilgili değişiklikler ve yeni ürünlerle ilgili duyurular, yaklaşan etkinliklerle, özel tekliflerle ilgili bilgilendirmeler, gündemdeki olaylarla ilgili yazılar yayınlanabilir.
 14. Web sitesi güncelleme sıklığı doğru ayarlanmalıdır. Günde 40 yazı eklemeniz tabii ki ziyaretçilerinizde ters tepkiye yol açacaktır. Güncelleme konusunda aşırıya kaçılmamalı; bu işlem kademeli olarak gerçekleştirilmelidir. Örneğin her gün birkaç tane içerik yayınlanabilir. Bunu kolaylaştırmak adına –WordPress kullanıyorsanız- zamanlama seçeneğinden yararlanabilirsiniz. İçeriklerinizi toplu ekleyip tarihlere göre zamanlayarak da güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Güncel kalmak noktasında asıl mesele az olsa da düzenli içerik yayınlamaktır.
 15. Web sitesi nasıl güncel tutulur? sorusuna bir başka yanıt: Ana sayfa sliderları belirli aralıklarla değiştirilmelidir.
 16. İletişim bilgileri geçerli olmalıdır.

Özetle:

Sitenizin güncel kalması mevcut ziyaretçi-müşteri kitlenizi korumanızda, yeni ziyaretçiler ve müşteriler edinmenizde büyük rol oynar. Arama motorlarındaki konumunuz da buna bağlıdır. İnternet dünyasında kaybolup gitmemek, her zaman ‘ben buradayım!’ diyerek sesinizi duyurmak için güncel olmaktan başka çareniz yoktur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir