Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Reklamcılığına Giriş

Sosyal Medya Reklamcılığına Giriş

Sosyal medya reklamcılığına giriş yapıp hızla ilerlemek ve iyi bir reklamcı olmak pek çok kişinin hayalidir. Dijital reklamcılık faaliyetlerinin önemli bir kısmını sosyal medya reklamcılığı oluşturmaktadır. Bu işe başlama gibi bir niyetiniz varsa veya kendinizi biraz daha geliştirmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır.

 

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

 

 

Tüm sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştirilen reklam faaliyetleri bu kavram ile ifade edilir. Markaların büyük kitlelere duyurulmasında, ürün ve hizmetlerin tanıtılmasında, satış potansiyelinin artırılmasında sosyal medya reklamlarının önemi büyüktür.

 

Sosyal medya reklamcılığı Facebook, Youtube, İnstagram, Twitter ve TikTok başta olmak üzere bütün sosyal ağları kapsamaktadır. Bu reklamların en büyük avantajlarından biri de etkileşimlerinin kolaylıkla ölçümlenip raporlanabilmesidir. Söz konusu işlem, markalara strateji oluşturma ve geliştirme konusunda önemli faydalar sağlar.

 

 

Sosyal Medya Reklamları Ne İşe Yarar?

 

Sosyal medya reklamlarının avantajları dijital projelerinize fazlasıyla yansıyacaktır. Bunu şöyle detaylandırmak mümkündür:

 

 • Kolay erişime olanak tanır. Geniş kitlelere az mâliyetle çok kısa zamanda ulaşmayı mümkün kılar.
 • Hızla yayılır. Sosyal medyadaki reklamların paylaşılması, popüler olması fazla zaman almaz. Bu ise marka bilinirliği, dijital dünyadaki görünürlük açısından kritik öneme sahiptir.
 • Web site trafiğinizi artırır. Reklam gelirlerinizin, satış potansiyelinizin artmasına ciddi katkıda bulunur.
 • Geleneksel pazarlamadan daha ekonomiktir. Kısıtlı bir bütçeyle bile milyonlarca kişiye sesinizi duyurmanız imkân dâhilindedir.
 • Öte yandan sosyal medya reklamları ölçülebilir özelliktedir. Reklamınız kaç kişiye erişti? Kaç kişi görüntüledi? Bunlardan kaçı reklamınıza tıkladı? Reklamınıza tıklayanların hangileri sizden ürün veya hizmet satın aldı? Satın alım yapanlardan kaç tanesi sitenize tekrar geldi? Bu ve benzeri onlarca sorunun cevabını detaylı bir şekilde öğrenme fırsatınız vardır.
 • Ayrıca sosyal medya reklamlarının bir diğer niteliği de kontrol edilebilmesidir. Şöyle ki reklam yayınlandıktan sonra içeriğinde ve hedef kitlesinde değişiklik yapılabilir. Reklamın başlatılma ve durdurulma zamanı ayarlanabilir.
 • Reklamlar belli bir yaş aralığındaki, belirli bir bölgedeki kişilere veya özel ilgi alanlarına göre filtrelenebilir. Tabii ki özelleştirme yapmak için başka parametreler de kullanılabilir. Bu da reklamların doğru hedef kitleye ulaşacağı anlamına gelir.
 • Yeni müşteriler edinmenin ve rakiplerinizin önüne geçmenin yolu sosyal medya reklamcılığıdır.

 

Sosyal Medya Reklamcılığı Yaparken Dikkat Edilecekler

 

 1. Sosyal medya reklamcılığı nasıl yapılır? sorusuna verilebilecek ilk cevap, her şeyden evvel hedefin belirlenmesidir. Bu reklamlarla ne amaçlanıyorsa izlenecek yöntem de ona göre olacaktır. Her mecrâda bulunmaya çalışmaktansa marka için en doğru sosyal medya kanallarına yönelmek ve tüm çalışmaları orada yoğunlaştırmak en doğrusudur.
 2. Reklamlarda merak uyandırıcı kaliteli videolar ve görseller kullanılmalıdır.
 3. Reklam metinleri de kısa, öz ve çarpıcı olmalıdır.
 4. Yapılan reklamlar düzenli paylaşımlarla desteklenmelidir. Sonuçta bir kere reklam verdiniz mi artık müşteriler ardı ardına gelecek diye bir şey yoktur! Potansiyel ziyaretçilerinize onları web sitenizde tutacak içerikler, almak isteyebilecekleri ürün ve hizmetler sunamazsanız reklamların bir anlamı kalmayacaktır.
 5. Yayınlanan reklamların etkileşim ve geri dönüşüm oranları değerlendirilmeli; uygulanacak planlar buna göre optimize edilmelidir.
 6. Günlük ve toplam bütçe harcamaları da sosyal medya reklamcılığında önemli bir yer tutar. Tüm reklam ayarlarının en iyi şekilde yapılabilmesi için profesyonel bir sosyal medya ajansından yardım almanız önerilir.

 

Sosyal Medya Reklam Türleri

 

Sosyal medya reklamcılığı detaylı rehber ile incelenmesi gereken çok kapsamlı bir konudur. Fakat anahatlarıyla belirtilecek olursa, sosyal medya reklamları şöyle çeşitlendirilebilir:

 

Facebook Reklamları

 

 1. Bilinirlik: Bu reklam formatı marka bilinirliği oluşturmak ve erişimi artırmak için tercih edilir.
 2. Dikkat: Etkileşim oranını yükseltir, web siteye trafik çeker ve potansiyel müşterilerinizin sizinle iletişime geçmesini sağlar.
 3. Dönüşüm: İsminden de belli olduğu üzere dönüşüm oranlarını artırır.
 4. Görsel Reklamları: Başlık, metin ve bağlantıdan oluşur. ‘Mesaj gönder’ veya ‘şimdi alışveriş yap’ tarzında call to action ifadeleri de barındırır. Hazırlanan bir görsel bu reklamda öne çıkarılabilir.
 5. Video Reklamları: Mobil için kısa videolar uygun olurken masaüstü reklamlarında yer alan videoların uzunluğu 240 dakikayı dahî bulabilmektedir. İnsanları etkileme konusunda çok başarılıdır.
 6. Story Reklamları: Hikâyedeki görseller 6, videolar da 15 saniye boyunca görüntülenmektedir.
 7. Carousel Reklamları: Bu reklam türü yapılan çalışmaya 10 tane video veya görsel eklemeye izin verir. Hizmet ve ürünlerin değişik özelliklerini açıklamak, adım adım anlatım yapmak amacıyla kullanılır.
 8. Slayt Gösterisi Reklamları: Çeşitli statik fotoğrafların bir araya getirilerek videoya dönüştürüldüğü reklam çeşididir.
 9. Koleksiyon Reklamları: Bu reklamlar sayesinde ürünleriniz doğrudan Facebook akışında gözükür. Parekende ve seyahat işletmecileri tarafından daha fazla rağbet görür.
 10. Messenger Reklamları: Bu Facebook reklamları ise Messenger uygulamasındaki ana ekranda görünür. Kullanıcılar Messenger’da işletmenizle bağlantıya geçsin istiyorsanız seçiminiz bu reklam türünden yana olmalıdır.
 11. Lead Generation Reklamları: Online satış hunisi meydana getirmenin en iyi yoludur. Kullanıcılar tarafından doldurulan reklamları içerir.

 

İnstagram Reklamları

 

Adım adım sosyal medya reklamcılığı planlaması yaparken İnstagram’ı da unutmamak gerekir. İnstagram ve Facebook aynı çatı altında faaliyet göstermektedir ve destekledikleri kampanya hedefleri aynıdır:

 

 1. Dönüşüm
 2. Dikkat
 3. Bilinirlik

 

İnstagram reklam türleri ise kısaca şöyledir:

 

 1. Instagram Fotoğraf ve Video Reklamları: Normal İnstagram içerikleri gibi çıkan bu reklamlar sol üst tarafta ‘sponsorlu’ olarak yayınlanır. Bunlara call to action butonu da eklenebilir.
 2. Instagram Carousel Reklamları: Reklamınızı görüntüleyenler resimlerin tamamına kaydırma yaparak ulaşabilirler. Fakat bu reklamlarda kullanılacak görseller birbirine benzemeli, ortak bir temada buluşmalıdır.
 3. Instagram Koleksiyon Reklamları: Başlıksız olan bu reklamlarda metin 90 karakter ile sınırlıdır.
 4. Instagram Hikâye Reklamları: 120 saniye uzunluğunda video veya fotoğraf kullanmaya müsaade eder. Telefonda tam ekran olarak görünür.

 

Twitter Reklamları

 

Sosyal medya reklamcılık yöntemleri Twitter platformunda da etkin şekilde kullanılır. Bu kapsamda;

 

Twitter promote ile öne çıkarılmak istenen tweet hedeflenen kitleye tanıtılabilir. Öte yandan hesaba yeni takipçiler gelmesinde de rol oynar. Bulunduğunuz metropol ile 5 farklı ilgi alanından birini seçmeniz yeterlidir, gerisini Twitter halledecektir. Tabii ki Twitter, pazarlama hedefleriniz doğrultusunda kampanya oluşturmanıza da izin verir. Bunlar şu şekildedir:

 

 1. Uygulama yüklemeleri: Uygulama tanıtımınız için tıklama başına ödemeyle çalışır.
 2. Bilinirlik: Tweetlerin geniş kitlelere tanıtılmasını sağlar. Ödeme gösterim başınadır.
 3. Takipçi: Twitter hesabının tanıtımını ve takipçi artırımını amaçlar.
 4. Tweet etkileşimi: Tweetlerin tanıtımını yapmaya yarar.
 5. Web sitesi tıklamaları: Kullanıcıları internet sitenizi ziyaret etmeye ve sitede işlem yapmaya yönlendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir