Eski Medya, Web Tasarım

Google Harita Kaydı Nasıl Oluşturulur?

Google Harita Kaydı Nasıl Oluşturulur?

Google harita kaydı işletmenizin Haritalar platformunda görünür olması için gereklidir. Bu sayede adresiniz Google Maps’te yer alacak, potansiyel müşterileriniz size daha kolay ulaşabilecektir. Güzellik merkezlerinden hurdacılara kadar binlerce meslek grubu, kurum ve kuruluş için büyük önem arz eden Google Haritalar’a kayıt, bölgesel SEO çalışmalarının da önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Anahtar kelimelerinizle yapılan aramalarda bölgenizin önde gelen işletmelerinden biri olmak istiyorsanız Google Haritalar bu noktada size fazlasıyla yardımcı olacaktır. İnsanların konumunuzu rahatça bulması için Google Haritalar’da da yer edinmeniz önerilir.

Google Haritalar Ne İşe Yarar?

 1. Google Haritalar kullanımı daha geniş hedef kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur. Arama motorlarında bulunmanızı kolaylaştırır.
 2. İşletmenizi diğer işletmeler arasında ön plana çıkarma imkânı sunar.
 3. Haritanıza yapılan yorumlar ve 5 yıldızlı değerlendirmeler sizin için referans olur. Güvenilir ve kurumsal olduğunuzu gösterir.
 4. Telefon numarası, web sitesi, işletme adresi ve çalışma saatleri gibi bilgiler herkese açıktır. Bu yüzden herkesin size daha hızlı bir şekilde erişmesi mümkündür.
 5. İşletmenize yapılan yorumları okumak ve yanıtlamak müşterilerinizle aranızdaki bağı güçlendirir. Hakkınızda güzel yorumlar yapıldığını, olumsuz yorumların da cevapsız bırakılmadığını görenler memnuniyet odaklı çalıştığınıza ikna olur.
 6. İşletmenize ait fotoğrafları ekleyip çıkarmanız da mümkündür.
 7. Web sitenize trafik çekmenizi sağlar.
 8. Kullanıcılarınız işletmenizin nerede olduğunu yol tarifi alarak daha net bir biçimde öğrenir.

Google Haritalar’a Nasıl Kayıt Olunur?

 1. Yapmanız gereken ilk şey bir Google Business hesabı oluşturmaktır. Bunun için https://www.google.com/business/adresini ziyaret edebilirsiniz.
 2. Zaten hesabınız varsa Gmail kullanıcı adınızla ve şifrenizle giriş yapın. Hesabınız yoksa önce bir hesap açın.
 3. Giriş sağladığınızda haritayı göreceksiniz. Burada arama bölümüne markanızı/işletme adınızı yazın. Kayıtlı olmadığından dolayı bulunamayacaktır.
 4. ‘Markayı Oluştur’ seçeneğine tıklayın.
 5. İşletme adını yazıp kategorisini seçin.
 6. Konum ekleyin ve işletme adresini girin.
 7. İşletmeniz daha önceden Haritalar’a eklenmiş olan bir işletme ile aynıysa ‘Bu sizin işletmeniz mi?’ diye bir soru yöneltilecektir. Önerilen işletme size aitse ‘Evet’i seçebilir, değilse devam edebilirsiniz.
 8. Konumunuzu işaretleyin.
 9. Hangi bölgelerde hizmet veriyorsanız onları da seçin.
 10. İletişim bilgilerinizi doldurun.
 11. Doğrulama yöntemini seçin. ‘Posta yoluyla posta kartı’ seçeneğini tercih ederseniz adresinize posta onay kodu gönderilecektir. Bu kart en geç 2 haftada gelir. İşletmeyi onaylamak için buna ihtiyaç vardır. İşletmenizi doğruladıktan sonra Haritalar’da yerinizi alabilirsiniz.

Google Harita Doğrulama Nasıl Yapılır?

Google Maps doğrulama için posta yoluyla veya telefon ile doğrulama yöntemleri kullanılır. Telefonla doğrulama yöntemi çoğu zaman sabit numara eklemiş işletmelere sunulan bir seçenektir. İşletme konumunu posta yolu ile doğrulamak, adrese gelecek posta kartındaki kodu ilgili alana girmekle olur. Bu kodun ulaşma süresi genelde ekseriyetle 14 gündür. Bazen bir ay sürdüğü de olur. 1 ay geçmesine rağmen postanız gelmediyse Google My Business ekibiyle iletişime geçerek durumu bildirmeniz gerekir.

Google Haritalar’a Nasıl Yer Eklenir?

Google Haritalar’a konum ekleme dijital ortamdaki prestijinizi ve bilinirliğinizi artırır. Firmanız bölgesel bazlı aramalarda daha üst sıralara çıkabilir. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Google Haritalar’ı açıyoruz.
 • Bir adres arıyoruz.
 • ‘Eksik Yer Ekle’ye tıklıyoruz.
 • Ad, adres, kategori bilgilerini dolduruyoruz.
 • İnternet sitesi, çalışma saatleri, telefon numarası gibi alanları boş bırakabiliriz fakat bu kısımları da doğru bir şekilde tamamlamak en iyisidir.
 • Sağ üstte bulunan ‘>’ işaretine veya Gönder butonuna tıklıyoruz.
 • Bu işlemi mobilden de bilgisayardan da yapabiliriz.

Google harita kaydı ile alakalı sorunlara çözüm ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir