Sosyal Medya Yönetimi

2021 Sosyal Medya Pazarlaması

2021 Sosyal Medya Pazarlaması

2021 sosyal medya pazarlaması için hareketli bir yıl olmaya başlamış ve böyle devam edeceği öngörülmektedir. Tabii ki dijital çağda sosyal medya pazarlamasının önemini yitirmesi mümkün değildir. Fakat pandemi süreci bunu daha da perçinlemiş, Coronavirüs sosyal medya trendlerini de etkilemiştir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Markaların ürün ve hizmetlerini daha fazla kişiye ulaştırmak amacıyla yaptıkları çalışmaların bütünü sosyal medya pazarlaması olarak adlandırılır. Reklam ve tanıtım faaliyetlerinin tamamını içine alan sosyal medya pazarlaması her platformda farklı yöntemlerle uygulanır. Örneğin Youtube’da etkili sosyal medya pazarlaması yapmanın yolu viral videolardan geçerken İnstagram’da bunun için Hikâyeler özelliğinden daha fazla yararlanılmaktadır. Facebook sosyal medya pazarlaması ise sponsorlu reklamlar başta olmak üzere çeşitli reklam formatlarıyla mümkün olmaktadır.

Sosyal Medya Pazarlamasının Avantajları

Sosyal medya pazarlaması dijital dünyada ayakta kalmak isteyenler için çok önemli bir ihtiyaçtır. Ürün ve hizmetlerinizi daha fazla kişiye duyurmanız, satış ağınızı genişletmeniz, sınırları aşmanız ve işinizi ülkemizin, hatta dünyanın her yerine yaymanız sosyal medya pazarlama çalışmaları ile mümkündür.

 

Sosyal medya pazarlamasının önemi maddeler hâlinde şöyle açıklanabilir:

 

 1. İnsanlarla iletişimde kalmanızı ve onları tanımanızı sağlar. Bu da marka stratejilerinize yön verir.
 2. Nerede olurlarsa olsunlar potansiyel müşterilerinizle aranızdaki mesafeleri ortadan kaldırır.
 3. Markaya özel bir kitle oluşturmanıza imkân verir.
 4. Marka bilinirliğini ve prestijini artırır.
 5. Web sitenize daha fazla ziyaretçi akışı olmasında büyük rol oynar.
 6. Ürün ve hizmetlerinizi çok az mâliyetle etkili bir şekilde tanıtma fırsatı sunar.
 7. Sosyal medya pazarlaması ile rakiplerinizin önüne geçmeniz daha kolaydır. Çünkü bu platformlarda üretken olan kazanır. Yani şartlarınız eşit bile denebilir. Tek yapmanız gereken, yeteneğinizi konuşturmaktır.
 8. Rakipleriniz hakkında araştırma yaparak onların açıklarını öğrenmeniz, onlardan eksik yönlerinizi tespit ederek kendinizi geliştirmeniz de sosyal medya pazarlama çalışmasının size sağlayacağı bir diğer faydadır. Bu çalışma size, sektörünüzde olup bitenlerden ânında haberdar olma ayrıcalığı tanır. Bu ise bilgi yelpazenizin genişleyeceği; markanızı büyütmeye çalışırken elinizde daha çok malzeme olacağı anlamına gelir.
 9. Sosyal medya pazarlaması izlenebilir, analiz edilebilir, arşivlenebilir. Anlık güncellenebilir. Gerçek zamanlı yorum sunabilir.

 

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

 

Sosyal medya pazarlama yöntemleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Her şeyden önce hedefin belirlenmesi gerekir. Pazarlamayla neyin amaçlandığı netleştirilmelidir. Yoksa doğru ölçümlemeye ulaşmak imkânsızdır. Sosyal medya vasıtasıyla elde edilmek istenen şeyin ne olduğuna karar verilmesi en önemli adımdır. Amaç satış yapmak, marka bilinirliği, web sitesine ziyaretçi çekmek vb. olabilir. İşte sosyal medya pazarlama çalışmalarına başlamadan önce bunu kesinleştirmelidir.

Sosyal medya pazarlama taktikleri konusunu kısaca özetleyecek olursak şu tüyoları vermemiz mümkündür:

 

 1. Kitlenizle iletişim hâlinde olun. Youtube, Facebook ve İnstagram canlı yayınlarındanfaydalanın. Mesajları ve yorumları cevapsız bırakmayın.
 2. Newsletter ve Podcast gibi eski usül pazarlama taktiklerini yeni usül yöntemlerle bir araya getirerek sosyal medya pazarlamasının modern trendleriyle eşzamanlı olarak kullanın.
 3. İnfluencer’lar ile işbirliği yapın. Kullanıcıların tanınmış kişiler tarafından yapılan paylaşımlara önem vereceğini unutmayın.
 4. Reddit ve TikTok gibi nis platformları da ihmal etmeyin. Ağınızı ne kadar genişletirseniz, sosyal medya pazarlamanızın o kadar etkili olacağını aklınızdan çıkarmayın.
 5. Toplumsal olaylara duyarsız kalmayın, gündemle iç içe olun. Sadece tanıtım paylaşımı yapmaktan kaçının. İnsanların, markanızı kendilerine yakın hissetmelerini sağlayın.
 6. Eğlenceli içerikler üretin. Mesajlarınızı karşı tarafa aktarırken robotik bir dil kullanmaktan uzak durun.
 7. Sosyal medya takvimi oluşturarak sistemli paylaşım yapın.
 8. Hedef kitlenizi analiz edip yaş, cinsiyet, yaşadıkları bölge ve buna benzer metrikleri belirleyin. Etkileşim oranlarını güçlendirmek ve müşteri beklentilerini karşılamak için bu verilerden yararlanın.
 9. A/B testleri uygulayın. En çok hangi gün ve saatte hangi içeriklerinizin etkileşim aldığını saptayarak bu zaman dilimlerine ve o türde içeriklere yönelin. Böylece marka gündemi oluşturun.
 10. Anketler yapın, takipçilerinize fikirlerini sorarak etkileşime girebilecekleri bir ortam meydana getirin.
 11. Hedeflerinizi belirlerken pazarlama bütçenizi, kaynaklarınızı ve zamanı dikkate alın. Takip ve raporlama için belli bir zaman dilimiyle sınırlı, gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyun.
 12. Yarışmalar, bedava şeyler, çekilişler, kampanya ve indirimler, adım adım rehberler, infografik içerikler, liste içerikler, soru-cevap içerikleri, promosyonlar ve kuponlar her zaman ilgi çeker. Bunlara sosyal medya pazarlama çalışmalarınızda yer verin.
 13. Sosyal medya yönetim araçlarını kullanarak işlerinizi daha pratik bir duruma getirin. Her şeyi manuel yolla aynı anda yapmaya çalışmak işlerin karışmasına ve başarısız olmanıza yol açar.
 14. Her sosyal medya kanalı ayrı olarak ele alınmalı; pazarlama stratejileri tüm platformlar için farklı olmalıdır. Mesela Linkedin daha ziyâde iş odaklı olduğu için burada eğitim içeriklerine ağırlık verilmesi doğru olurken İnstagram’da görselliğe odaklanmak lâzımdır.

 

Sosyal Medya Pazarlaması Hangi Platformlarda Yapılır?

Hemen her platformda sosyal medya pazarlama çalışması yapılabilir. Bunlardan en yaygın olanları; Linkedin, TikTok, Pinterest, Twitter, İnstagram, Youtube Facebook ve bloglardır.

 

Sosyal Medya Pazarlaması Araçları

 • Vbloglaar
 • Mikrobloglar
 • Forumlar
 • Bloglar
 • Wikiler
 • Podcastler
 • Portallar
 • Sanal oyun ortamları

 

2021 Sosyal Medya Pazarlaması Trendleri

Sosyal medya pazarlama trendleri Covid-19 süreciyle birlikte yeniden şekillenmiştir. 2 binin üzerinde sosyal medya ajansına ait iletişim çalışmaları analiz edilerek hazırlanan Talkwalker raporuna göre içinde bulunduğumuz bu yıl, sosyal medyada pazarlama genellikle aşağıdaki yöntemlerle yapılacaktır:

 

Covid-19’un 4T’sine Ağırlık Verilecek

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi îlân edildikten sonra insanlar Coronavirüs ile mücadele kapsamında mecburen evlerine kapanmıştı. Bu süre zarfında sosyal medya gerek bireysel kullanıcıların, gerekse kurumların ve markaların dış dünya ile arasındaki en büyük bağ hâline gelmiştir. Artık çoğu kişi 4T’ye odaklanmaya başlamış olup bunlar; ‘Tüketiciye Sevecen Davranma’, ‘Temassız Seçenekler’,’ Temizlik’ ve ‘Topluluk Kuralları’ şeklindedir.

 

Bu kapsamda markalar, Coronavirüs ve temizlik önlemleri hakkında bilgi paylaşımında bulunmayı sürdürecektir. Temassız ödeme seçeneklerinin kullanımı yaygınlaşacak, tüketici ile etkileşim artacak ve her marka –deyim yerindeyse- potansiyel müşterilerine şirin görünmek için gayret gösterecektir. Mizzâhî içeriklerin artış göstermesi de bununla ilişkilendirilebilir.

 

Nostalji Odaklı Pazarlama Yükselişte Olacak

2021 sosyal medya pazarlaması çalışmalarında tahminlere göre eski trendler, video oyunları ve buna benzer nostaljik öğeler de kullanılacaktır. Evde vakit geçiren insanlara kısa yoldan ulaşmak için her yolu deneyen markalar, onlara önceden yaşadıkları güzel günleri hatırlatarak kampanyalarını daha çarpıcı bir duruma getireceklerdir. Sizin de #TBT’leri ihmal etmemeniz; geçmişi bugünle harmanlayarak ürün ve hizmetlerinizi potansiyel alıcılarınıza böyle sunmanız önerilir.

 

Ürün Etiketleme Özelliği Popülerite Kazanacak

Sosyal medya pazarlaması 2021 yılında da hız kesmeden sürerken Pek çok markanın kullandığı ürün etiketleme özelliği, insanların resimdeki ürünle ilgili detaylı bilgilere ânında ulaşmasını sağlıyor. Ürün fiyatının da yer aldığı açılır pencere üzerinden mağazaya ulaşmak mümkün oluyor.

 

İnstagram sayfasını mağazaya dönüştüren firmalar ürünleri görsel başına birer birer veya aynı anda etiketleyebiliyor. Bu ise kullanıcıların direkt olarak sosyal medyadan alışveriş yapabilmesine olanak tanıyor.

 

Bu özelliğin 2021’de daha efektif kullanılacağı düşünülüyor. Görünen o ki daha fazla kişi alışveriş yapmak için bu özelliği tercih edecek.

 

Video Pazarlama Rağbet Görmeye Devam Edecek

Dijital platformlarda milyonlarca içerik var ve herkes aradığına hemen ulaşmak istiyor. Çoğu kişi uzun yazıları okumak, karmaşık web sayfalarında gezinmek yerine video izlemeyi daha câzip buluyor. Eğlence, haber ve bilgi edinme gibi konularda video içerikler –deyim yerindeyse- daha büyük iştahla, daha çabuk tüketiliyor.

 

Markalar bunu 2021 yılında da sonuna kadar kullanacağa benziyor. Etkili reklam videolarının pazarlamada ne kadar önemli olduğu herkesin mâlumu. Bundan dolayı video pazarlamasının giderek artış göstereceği kesin denilebilir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.