SEO, Web Tasarım

SEO Hizmetine Ne Kadar Para Harcamalısınız?

SEO Hizmetine Ne Kadar Para Harcamalısınız?

SEO mâliyeti web dünyasındaki varlığını devam ettirmek ve konumunu daha yükseğe taşımak isteyen herkesi ilgilendirmektedir.

 

Dijital pazarlama yatırımları konusunda akla takılan en önemli şeylerden biri de hangi platform için yapılacak SEO çalışmasına ne kadar bütçe ayrılması gerektiğidir.

 

SEO Fiyatlandırması Nedir?

 

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki; SEO uygulaması bir e-mail kampanyası kadar basit değildir. Onun için ucuza SEO yaptırmak düşüncesini akıldan geçirmemelidir. SEO işlemlerinin raporlanması bile hiç kolay değildir. Bu işlemlerin siteye zarar vermeden yerine getirilmesi ciddi anlamda profesyonellik gerektirir. Çünkü SEO hata kaldırmaz.

 

SEO mâliyetini etkileyen faktörlerden başlıcaları anahtar kelime zorluğu ve ne kadar mesâi harcanacağıdır. Örneğin ‘e-kitap’ anahtar kelimesi için yapılacak çalışmanın fiyatlandırmasıyla ‘polisiye e-kitap’ anahtar kelimesi için gerçekleştirilecek SEO çalışmasının mâliyeti elbette aynı olmayacaktır.

 

Yahut ‘çilingir’ kelimesi ile ‘Kadıköy çilingir’ de buna örnek verilebilir. Ancak bölgesel SEO çalışmalarının da kendi içerisinde ayrıldığını unutmamalıdır. İlçe, statü, popülerlik gibi pek çok etken; SEO fiyatları konusunda belirleyici rol oynamaktadır.

 

SEO Paketi Fiyatları

 

SEO paketleri standart fiyatlarda sunulur. Çünkü her siteye uygulanan işlemler paket hâlindedir ve aynıdır. Sitenin geçmişi, rakipleri ve buna benzer ince detaylar göz önüne alınmaz.

 

SEO İçin Bütçe Belirleme

 

SEO için kaç para harcamak gerekir? sorusunun cevabına ROİ (geri dönüşüm) oranı düşünülerek karar verilmelidir. Bunun için aşağıdaki soruları kendinize sormanız gerekir:

 

  • Neredeyim?
  • Nereye gelmek istiyorum?
  • Hedefime ne kadar zamanda ulaşmak istiyorum?

 

SEO fiyatlandırması belirlenirken müşterinin içerisinde bulunduğu durum ile pazarda rekabet ettiği kişilerin durumu dikkate alınarak bir zaman çizelgesi oluşturulur. Ne kadar harcama yapılacağı, ne kadar mesâi gerektiği tespit edilir. Fiyat politikası da buna göre şekillenir.

 

SEO’da rekabet hiç bitmez, bilakis her geçen gün daha da alevlenir. Onun için hedefe varmak kadar, o noktada kalabilmek de çok önemlidir.

 

Netice olarak SEO fiyatları proje bazında değişkenlik gösterir. Saatlik SEO danışmanlığı da bu kapsamda sunulan bir diğer hizmettir. SEO hizmeti satın alırken uç fiyatlara karşı dikkatli olunmalı; en yüksek hizmet seviyesi hedeflenmelidir.

 

SEO’nun zaman aldığı unutulmamalı, uzun vadeli bir yatırım olarak görülmelidir. Algoritmalarda meydana gelen değişiklikler sıralamanızı etkileyeceğinden iş SEO hizmeti almakla bitmemektedir. Arama sonuçlarındaki yerinizi koruyabilmek için çalışmaya devam etmeniz gerekecektir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.