Eski Medya

SEO’ya Uygun Web Tasarımı Nasıl Olmalı?

SEO’ya Uygun Web Tasarımı Nasıl Olmalı?

SEO’ya uygun web tasarımı bir web sitesinin başarıya ulaşmasındaki en önemli faktörlerden biridir. Kişilerin ve şirketlerin portfolyoları web siteleridir. Sitelerin responsive uyumlu olması; sitenin ziyaretçiler tarafından daha güzel görülmesini ve daha rahat kullanılmasını sağlayacaktır.

 

Web sitesi tasarımı yapılırken hem günümüz tasarım trendleri hem de sektörün gerektirdikleri dikkate alınmalıdır. SEO uyumlu web sitesi arama motorlarında hızla yükselecektir.

 

SEO Uyumlu Tasarım İçin Gerekenler

 

Bir tasarımın SEO uyumlu olmasında; tüm cihazlara uyumluluğu, kişiselleştirilmiş bölümlerin olması, sade ve şık görünmesi, renk uyumu, doğru reklam dağılımı gibi hususlar etkilidir. Bu konuları şöyle açıklamamız mümkündür:

 

Renk Uyumu

 

SEO’ya uygun web tasarımı yapılırken web sitesinin hizmet verdiği sektöre ve hangi potansiyel ziyaretçi kitlesine hitap ettiğine bağlı olarak uygun bir renk tercih edilmelidir.

 

Gözlerin yorulmasına sebep olan renklerden kaçınılmalı; renk körlüğü ve buna benzer rahatsızlıklar da unutulmadan yeşil ve kırmızı gibi renkler dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

 

Renk seçimi 3’den fazla olmamalıdır. Ana renk belirlenerek o renge uyum sağlayacak renkler kararlaştırılmalıdır.

 

Reklam Alanları

 

Aşırı reklam ziyaretçileri rahatsız edecektir. Popup reklamların mobilde kullanılması önerilmemektedir. Reklam yerleşimlerinin doğru yapılması hem ziyaretçilerin gözünde itibar kaybetmenizi engelleyecek, hem de reklamlarınızın dönüşüm oranını artıracaktır.

 

Sadelik ve Şıklık

 

Tasarımın dağınık ve karışık olması da ziyaretçileri itici bir durumdur. Sitenin kolay algılanması, mesajların etkili ve kısa yoldan aktarılması isteniyorsa SEO’ya uygun web tasarımı hazırlanırken derli toplu fakat şık olmasına özen gösterilmelidir.

 

Kişiselleştirilmiş Bölümler

 

Kullanıcıların yalnızca ilgi alanına giren kategorileri görmesi için çeşitli filtreler sunmak ya da renk/tema değiştirme seçenekleri eklemek kullanıcı deneyimini iyileştirecektir. Bu da sitenin arama motorlarından aldığı nota artı bir puan daha ekleyecektir.

 

Tüm Cihazlarla Uyumluluk

 

Tasarımın responsive olması SEO uyumunun altın kuralıdır. Bir web sitesinin hem bilgisayarda, hem tablette, hem telefonda; kısaca bütün cihazlarda doğru görüntülenebilir ve tüm fonksiyonlarıyla kullanılabilir olması gerekir. Kullanıcıların siteden verimli bir şekilde yararlanabilmeleri için sitedeki yazıların ve görsellerin ekran genişliğine göre şekillenmesi şarttır.

 

SEO Uyumlu Tasarımın Özellikleri

 

SEO’ya uygun web tasarımı sitenin aşağıdaki nitelikler bakımından da eksiksiz olmasını gerektirir:

 

  • Her sayfa için açıklayıcı ve özgün meta (TITLE ve DESCRIPTION) etiketleri
  • Web sitesinin hızlı olması
  • Görsellerin SEO’ya uygun optimize edilmesi
  • Link yapısı, kodlar, site haritası, site içi yönlendirme, etiket yapısı, kaliteli ve özgün içeriklerin hem arama motorları hem de kullanıcılar düşünülerek oluşturulması

 

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.