Web Tasarım

SEM ve SEO’yu Ayıran 3 Önemli Faktör

SEM ve SEO’yu Ayıran 3 Önemli Faktör

SEM ve Seo arasındaki farklar onları –her ne kadar birbiriyle iç içe olsalar bile- ayırmaktadır. SEO ve SEM; web sitelerini hedeflerine ulaştırmak için gerçekleştirilen çalışmalardır. Her ikisi de temelde aynı amaca hizmet eder fakat geri dönüş açısından değişiklik gösterirler.

 

İşlerinizi büyütmek ve internet sitenizin trafiğini artırmak istiyorsanız arama optimizasyonuna önem vermeniz gerekir. Bunun için SEO ve SSEM terimlerinin farkları bilinmelidir. Böylece arama görünürlüğünü artırabilmek için etkili ve net bir strateji kurulabilir.

 

SEO ve SEM Farkları

 

Özetlemek gerekirse;

 

  1. SEO: Arama sonuçlarında görünmek amacıyla organik stratejilerin kullanılmasıdır.
  2. SEM: Aramada görünmek amacıyla ücretli stratejilerden faydalanılmasıdır.

 

Organik sonuçlar arama motorlarının sorgular için belirlediği en alâkalı sonuçlar iken; ücretli sonuçlar ise firmalar her tıklama için Google’a ödeme yaptığı zaman görünür.

 

SEM Ne Demektir?

 

‘Search Engine Marketing’ anlamına gelen SEM; arama motoru pazarlamasıdır. Sonuç sayfasında görünürlüğün ücretli yollarla elde edilmesidir. Reklamlara ‘PPC=Pay Per Click’ yani tıklama başına ödeme yapılması anlamına gelir. Reklam ayarlamaları, optimizasyonları ve yerleşimleri için gereken bütçeyi kapsar. Bu stratejinin uygulanmasında yaygın olarak ‘Google Ads’ kullanılmaktadır.

 

Markalar bu taktik sayesinde anahtar kelime araştırması yapmaktadır. Böylece ürün ve hizmetler için doğru anahtar kelimeleri hedefleyen kampanyaların oluşturulması mümkün hâle gelir. Kullanıcılar arama yaptıkları zaman sonuç sayfalarının alt veya üst kısmında bu reklamlarla karşılaşırlar. Her tıklama; reklam veren markaya ücret olarak yansır.

 

SEO Ne Demektir?

 

‘SEO’ ise; sonuç sayfasında organik taktikler yardımıyla görünürlük sağlama işlemidir. İçerikler; arama motorları tarafından ilgili bulunup sonuç sayfalarının üzerinde gösterilsin diye SEO’ya uygun optimize edilir. Bu kapsamda; ‘site içi SEO’, ‘teknik SEO’ ve ‘site dışı SEO’ çalışmaları yürütülür.

 

İşte SEM ve SEO farkları kısaca bu şekildedir.

 

SEO ve SEM Benzerlikleri

 

  • Her iki yöntem de markayı arama sonuçlarında görünür hâle gelebilmesi için destekler.
  • İkisi de internet sitesinin trafiğini artırmak gâyesiyle uygulanır.
  • Bu iki stratejinin temeli hedef kitle analizidir.
  • Popüler arama terimlerinin ortaya çıkarılabilmesi için SEO’da da SEM’de de anahtar kelime araştırmasına ihtiyaç vardır.
  • Devamlı test ve araştırma gerektirmesi; SEO ve SEM’in ortak yönlerinden bir diğeridir.

 

SEO ve SEM Birbirinden Hangi Yönlerle Ayrılır?

 

Ödeme faktörü yukarıda detaylandırıldığı için burada yeniden belirtilmeyecektir. Onun dışında SEM ve SEO’yu ayıran faktörler; görünüm, hedef kitle ve etki süresi olarak sıralanabilir.

 

Görünüm: SEM; sayfanın arama sonuçları içerisinde ‘reklam’ olarak görünmesini sağlar. SEO’da böyle bir durum söz konusu değildir.

 

 

Hedef Kitle: SEM sonuçları belli bir hedef kitleye gösterilirken SEO’da bunun tam tersidir. Sosyoekonomik durum, yaş, alışkanlıklar ve konum gibi pek çok kritere göre filtreler atamak; arama sonuçlarında sizi hangi kitlelerin göreceğini belirlemek SEM ile gerçekleştirebileceğiniz bir stratejidir. SEO ile bu tarz bir özelleştirme yapılamamaktadır.

 

 

Etki Süresi: SEO’nun etkisini görmek zaman gerektirirken SEM daha hızlı etki eder. Görünürlüğünüzü artırmak amacıyla reklamlarınızı dilediğiniz gibi açmak ve gerek gördüğünüz zaman durdurmak SEM ile sizin elinizdedir.

 

Fakat SEO’nun etkilerini gözlemleyebilmek uzun bir müddet beklemeyi gerekli kılar. SEO stratejilerinin ayarlanması ve uygulanması aylar sürmektedir ve firmaların arama motorları üzerinde herhangi bir kontrolü olmamaktadır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.