Web Tasarım

SEM İle Hedef Kitle Belirleme

SEM ile hedef kitle belirleme; potansiyel müşterileri teşvik etmeyi ve müşteriye çevirmeyi amaçlar. Kısa zamanda etkili bir reklam kampanyası gerçekleştirmek SEM çalışması ile mümkün olur. SEM kampanyalarının özelliği, maliyetin tıklama başına belirlenmesidir.

 

SEM ile Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

 

Bunun için öncelikle anahtar kelime kullanımı gerekir. Reklam kampanyalarının anahtar kelimeyi içermesi durumunda kullanıcılar bu kelimeyle arama yaptıkları zaman sonuç sayfasında kendilerine o reklamlar gösterilecektir.

 

SEM ve SEO birbiriyle karıştırılan terimlerdir. Amaçları aynı olsa da uygulanışları farklı olan bu yöntemler; satış, görüntüleme, tıklama gibi noktalarla birbirinden ayrılır.

 

SEM’de Hedef Kelimelerle Ziyaretçi Çekme

 

SEM kampanyaları satış odaklı düzenlenir. Bu da SEM ile hedef kitle belirleme işleminin püf noktasıdır.

 

Hedef kitleler için kriter özelleştirmesi yapabilmek de SEM avantajları arasında öne çıkmaktadır. Örneğin reklamların yalnızca belirli bir şehirde veya ilçede görünür olması sağlanabilmektedir. Böylelikle reklam maliyeti harcamaları kontrol altına alınmaktadır.

 

SEM kampanyalarının bir diğer faydası da; firmaların çalışmadıkları saatlerde reklamlarını durdurabilme seçeneğinin olmasıdır. Bu sayede reklam bütçesi boş yere sarf edilmemiş olmaktadır. Gerek hedef kitle gerekse çalışma saati odaklı reklamlar; -deyim yerindeyse- bir taşla iki kuş gibidir!

 

Tabii ki SEM kampanyalarının yalnızca reklam bütçesine dayalı olarak değil; SEO ile paralel olarak yürütülmesi daha sağlıklıdır. Maximum düzeyde verim almak bu şekilde mümkündür.

 

Görüldüğü gibi SEM ile hedef kitle belirleme markalara bütçe yönetimi ve hedef kitleye erişim noktasında büyük katkılar sunmaktadır. Fakat yeniden hatırlatmak gerekir ki; SEO ve SEM bir bütündür. Hedef kitleye ücretli reklamlar ile hitap etmek SEM sayesinde; hedef kitleye kaliteli içerikler ile hitap etmek SEO ile gerçekleştirilebilecek amaçlardır.

 

SEM ile çeşitli filtrelemelere göre belirlenen  hedef kitlenin müşteriye dönüştürülmesi, sitenin kullanıcı gözünde değerli bir hâle gelmesi için SEO çalışmalarına gereksinim duyulacaktır.

 

Bir anahtar kelimeyle arama yapan tüm kullanıcıların karşısına çıkabilmek için çok yüksek bir bütçeye sahip olmanız gerekir.

 

Ayrıca büyük bir hedef kitlenin içinde istediğiniz dönüşümü sağlayamayacak çok fazla kişi olabilir. Bunun için onları elemeniz ve harcamalarınızın boşa gitmesini engellemeniz gerekir. İşte SEM; size lokasyon hedefleme ve zaman planlama seçenekleriyle bunu yapma imkânı sunar.

 

SEM ile hedef kitle belirleme sırasında cihaz hedefleme (mobil veya masaüstü), demografik hedefleme (eğitim durumu, cinsiyet, yaş vb.) gibi özelleştirmeler de kullanılabilir.

 

Not: Her tıklama başına ödenecek ücret; anahtar kelimelerin rekabet oranı dikkate alınarak belirlenmelidir. Çok düşük teklif reklamınızdan dönüş almanızı önleyebilir. Çok yüksek bir teklif ise daha az harcama yaparak ulaşabileceğiniz sonucu daha fazla para sarf ederek elde etmeniz, yani boşuna ödeme yapmanız ile sonuçlanabilir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir