Sosyal Medya Yönetimi

Instagram İçin Kampanya ve Yarışmalar Nasıl Hazırlanır?

Instagram İçin Kampanya ve Yarışmalar Nasıl Hazırlanır?

Instagram kampanyaları ve yarışmaları hedef kitlenin ilgisini çekmek bakımından oldukça önemlidir. E-ticaret sektörünün devlerinden biri olan Instagram, aylık 300 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla uçsuz bucaksız bir dünyadır.

 

Burada öne çıkmak için bize benzeyenlerden farklı olmamız gerekir. Marka ve takipçi arasında kurulan  interaktif bağın güçlenmesine yardımcı uygulamalardan biri de yarışmalar ve kampanyalar organize etmektir.

 

Bunlar yüksek oranda hızlı etkileşim almanıza destek olur, potansiyel müşterilerinizi artırır. Tabii ki Instagram yarışmaları ve kampanyaları da kendi arasında farklı gruplara ayrılmaktadır.

 

Konsept Yarışma

 

İnsanların rağbet göstereceği, dikkat çekici konseptlerde tertip edilecek yarışmalar hesabınızın daha etkin bir konuma gelmesinde önemli rol üstlenecektir. Diyelim ki ünlü bir giyim markasının en son kreasyon marin temalı bluzlar ve siz bunları tanıtmak istiyorsunuz.

 

Konseptinizi tatil üzerine kurarak herkesin ilgisini çekecek bu konuda bir soru yöneltebilir; örneğin Ege kıyıları hakkında bir şey sorabilirsiniz. Soruya ilk yanıt veren 5 kişiye bu bluzlardan birer tane hediye edeceğinizi bildirirsiniz. Katılımın tatmin edici düzeyde olduğunu gözlemleyeceksinizdir.

 

Beğeni Yarışması

 

Instagram’da beğeni yarışmaları, paylaştığınız içeriklerin kısa sürede yayılmasını sağlamanın en iyi yoludur. Bu yöntemle kullanıcı etkileşimini artırmanız son derece kolaydır. Markanızın görselini daha fazla kişiye ulaştırmak istiyorsanız, bunu uygulamanız önerilir.

 

Görsel Paylaşım Yarışması

 

Fotoğraf paylaşımına dayalı olan yarışmalar da içeriğinizin yaygınlaşmasında büyük öneme sahiptir. Markanıza özgü bir hashtag belirleyerek görsellerin bu hashtag ile paylaşılması üzerine kurulu bir yarışma düzenlemeniz önerilir. Mesela kullanıcılar ürününüzle çekmiş oldukları bir resmi bu hashtag’i ekleyerek yayınlayabilir.

 

Hangi fotoğraflar daha çok beğeni alırsa, o fotoğrafların sahiplerine ödüller verilebilir. Markanızın akılda kalıcılığını artırmak için hashtag ile birlikte kullanılacak bir slogan da üretebilirsiniz.

 

Yorum Yarışması

 

İçeriklerinize yorum yapılması suretiyle gerçekleşecek olan bu yarışmalarda katılımcıların arkadaşlarını da etiketlemeleri daha etkili bir tanıtım yapmanıza destek olacaktır. Kullanıcılar için böyle bir şart getirerek organik trafiğinizi artırmanız mümkündür.

 

Ayrıca markanızla ilgili çeşitli sorular hazırlayabilir; bunlarla takipçilerinizi etkileşime girmeleri noktasında harekete geçirebilirsiniz.

 

Instagram’da kampanya düzenlerken de bu fikirlerden yararlanabilir; genele hitap eden, değerli hediyelerin verildiği kampanyalarla takipçilerinizin gönlünü fethedebilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.