Kurumsal Web Tasarım, Web Tasarım

Responsive Ne Demektir? Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive Ne Demektir? Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive; SEO alanını da web tasarım sektörünü de yakından ilgilendiren bir kavramdır. Responsive kelime anlamı olarak ‘duyarlı’ demektir. Responsive tasarım ise ‘uyumlu ve duyarlı tasarım’ mânâsındadır.

 

Başka bir deyişle sitenin, her cihaza göre farklı bir şekle bürünmesini ifade eder. Tabletler, telefonlar ve bilgisayarlar bunlardandır. İşte responsive tasarıma sahip olan bir site, her cihazda onun ekran boyutu ve diğer özelliklerine uyum sağlayacak bir duruma gelir. Ancak mobil uyumlu ile responsive kavramları arasında şöyle bir fark vardır:

 

Responsive sitelerin tasarımı ziyaretçinin kullandığı cihaza göre tamamıyla değişir. Örneğin yazıların veya resimlerin boyutunda küçülme olur veya bilgisayarda görünen banner, slider gibi alanlar telefonlarda gizlenir. Mobil uyumlu sitelerin ise tasarımında cihaza göre farklılık meydana gelmez. Resimler optimize edilmez, yalnızca küçük boyutlarda görünür.

 

Responsive Web Tasarımın Çalışma Mantığı

 

Site responsive tasarıma sahipse her ziyaretçinin kullandığı cihazı algılar ve ona, ekran özellikleri doğrultusunda en iyi versiyonu sunar. Bu itibarla responsive tasarımdan sadece tablet, PC ve telefonlar değil akıllı TV’ler ve akıllı saatler de yararlanabilir.

 

Responsive Tasarımın Avantajları

 

Responsive tasarım ne işe yarar? sorusunun cevabında pek çok şey saymak mümkündür. Öncelikle bu tasarımın yüksek kullanıcı deneyimi sağladığından söz edilebilir. Responsive özellikteki bir tasarım sitenin her cihazda işlevsel çalışması için gereklidir.

 

Sayfa yüklenme hızı, performans, site trafiği ve hemen çıkma oranı gibi hususlar responsive web tasarım ile dengelenir. Bundan dolayı responsive tasarım SEO başarısının ayrılmaz bir parçasıdır.

 

Ziyaretçi kaybı yaşamak istemiyorsanız sitenizin responsive tasarımlı olmasına özen göstermeniz şarttır. Site kalitesi ve ulaşılabilirliği açısından büyük öneme sahip bu tasarım modeli, marka prestiji noktasında da son derece mühimdir.

 

Responsive Tasarımın Özellikleri

 

  • Üç aşamalı oran orantı sistemiyle site içeriğinin optimizasyonunu sağlar.
  • Sitenin her cihazda verimli çalışabilmesi için gereklidir.
  • İçeriklerin daha kolay tıklanabilir ve okunaklı olmasında büyük paya sahiptir.
  • Grid sistem sayesinde tasarım öğelerini dengede tutar. Böylelikle kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarır. Özellikle sitenin vazgeçilmez yapıtaşlarından biridir. Estetik ve fonksiyonel bir site için responsive web tasarım kullanımı hayâtî bir ihtiyaçtır.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.