Eski Medya

Alexa Nedir? Alexa Sıralaması Ne İşe Yarar?

Alexa Nedir? Alexa Sıralaması Ne İşe Yarar?

Alexa; SEO araçları, web ölçümleme hizmeti sunan bir şirkettir. Web sitelerini ziyaretçi davranışları ve trafiği üzerinden analiz eden Alexa, çeşitli araçlarla sitelere dair önemli metrikler elde edilmesini sağlamaktadır.

 

Alexa siteleri birçok parametreye göre değerlendirmekte ve popülerlik derecesine göre sıralamaktadır. Hangi sayfaların ziyaret edildiği ve o sayfalarda ne kadar vakit geçirildiği gibi bilgiler de Alexa tarafından toplanmaktadır.

 

Alexa Sıralaması Nedir?

 

Alexa sıralaması ise site performansını ortaya koyan bir ölçüm grafiğidir. Alexa rank diye de bilinen bu sıralama bir web sitesinin günde yaklaşık kaç tekil ziyaretçi aldığı ve toplam sayfa görüntülenmesinin son 3 ayda ulaştığı rakamı baz alır.

 

Alexa Sorgulama

 

  • Bu adrese tıklanır.
  • Arama kutusuna domain adı yazılır.
  • ‘Find’ butonuna basılarak trafik istatistikleri görüntülenebilir.

 

Alexa Sıralama Düşürme

 

Alexa’da sıralama yükseltme işlemi aslında ‘sıralama düşürme’ şeklinde ifade edilmelidir. Çünkü sıralamanın düşmesi demek o sitenin başarılı olması demektir. Alexa’da ilklerin içerisinde yer almak, sitenin çok fazla benzersiz ziyaretçi sayısına sahip olması gerekir. Hemen çıkma oranı da bu noktada son derece etkkilidir.

 

Yani Alexa sıralama artırma için SEO çalışmasına, reklamlara ve backlinklere ihtiyaç vardır. Siteyi Alexa sistemine kayıt etmek, Alexa Widget eklentisini kullanarak site ziyaretçilerini de Alexa Tool indirmeye teşvik etmek de Alexa sıralamasının düşmesine yardımcı olur.

 

Site Alexa üzerinden ne kadar olumlu puanlama ve yorum alırsa; sıralamada o derece üst sıralara yükselecektir. Fakat bunu gerçekleştirirken yapay yöntemlerden kaçınmak gerekir. Organik olmayan ziyaretçiler kısa vadede fayda sağlıyormuş gibi görünür ancak sonra site sıralamasına ve itibarına kalıcı biçimde zarar verir.

 

Alexa Avantajları

 

Alexa, web site sahiplerine hedef kitlelerini genişletmek için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunur. Sitenin rakip sitelerle karşılaştırılmasına imkân tanır. Anahtar kelime önerileri sayesinde arama motorundan daha çok ziyaretçi çekmeye yardımcı olur. Reklamverenlere de doğru reklam kanalını seçmeleri hususunda destek sağlar.

 

Backlink performansı, SEO çalışması için doğru anahtar kelimeleri belirleme gibi faktörler kalıcı başarılar getirmektedir. Böylece Alexa, reklam gelirlerinin de artmasında rol oynar.

 

Alexa Sıralama Listesi Top 10

 

Google.com

Youtube.com

Baidu.com

QQ.com

Facebook.com

Sohu.com

Taobao.com

360.cn

Amazon.com

Yahoo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir