Sosyal Medya Yönetimi

B2B İşletmeler İçin Sosyal Medya Yönetimi

B2B İşletmeler İçin Sosyal Medya Yönetimi

B2B işletmeler için sosyal medya yönetimi de markalar tarafından izlenen önemli stratejilerden biridir. Markanın B2B kanadında daha fazla aksiyon almasını sağlayacak olan ve pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi için marka farkındalığını güçlendiren bu yöntemler; b2c yönetiminden farklıdır.

 

B2B Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Şirket B2B tarafına odaklandığında marka bilinirliğini geliştirme, etkili bir pazarlama kanalı oluşturma imkânı bulacaktır. 30-49 yaş arasındaki bireylerin B2B paylaşımlarına ve hesaplarına daha yoğun ilgi gösterdiği bilinmektedir. B2B stratejileri marka imajını güçlendirir ve hedef kitleye ulaşmayı kolaylaştırır.

 

B2B Sosyal Medya Yönetimi İçin Öneriler

 

 1. B2B sosyal medya yönetiminde özgüven sahibi olmak ve güven telkin etmek çok önemlidir. Sosyal medyada daha saygın bir konuma yükselmek için görsel sunumlardan, infografiklerden ve itibar yönetiminden de faydalanmanız gerekir.

 

 1. Venngage yardımıyla infografik oluşturmak da B2B sosyal medya yönetimi sırasında dikkat etmeniz gereken bir başka detaydır. İşletmenize özgü ilgi çekici infografikler dikkat çekmenizde büyük rol oynayacaktır.

 

 1. Zengin içerikli videolar meydana getirmek için de Renderforest kullanımı önerilir. Video içeriklerin daha fazla etkileşim aldıkları hepimizin mâlumudur. Renderforest ise video tasarım çalışmalarında kullanılan gelişmiş bir araçtır. Bununla infografikler ve diğer içerikler de video formatına dönüştürülebilir.

 

 1. Şirketle alâkalı içeriklerin hazırlanması ve böylece marka kimliğinin bir temele oturtulması gerekir. Yani içeriklerin göze hitap etmesi ve merak uyandırması kadar, bilgilendirici olmasına da özen gösterilmelidir.

 

 1. B2B sosyal medya kullanımı sırasında Google Alerts üyeliğinden de yararlanılması tavsiye edilir. Bu, sektörünüzün nabzını tutmanızda size fayda sağlayacaktır. Hem yerli ve yabancı dinamiklerden ânında haberiniz olacak, hem de yeni içerik fikirleri için size ilham verecektir.

 

 1. Anahtar kelimeleri kullanmak suretiyle farklı içerikler aramak ve böylece kendi planlarınızı iyileştirebilmek için it adlı araçtan da istifâde etmeniz mümkündür.

 

 1. Müşteri başarı hikâyeleri de güvenilirlik kazanmanızda etkin rol oynar. Kullanıcı deneyimlerinin ve müşteri yorumlarının paylaşılması hedef kitleniz üzerinde olumlu bir etki bırakacaktır.

 

 1. Müşterilerin yazım dilini alıntılamak; kısa ve öz yorumları paylaşarak bunları referans olarak kullanmak B2B sosyal medya yönetim çalışmasında çok işinize yarayacaktır.

 

 1. Instagram altyazı alanını kullanmayı da ihmal etmemeniz, hashtag alanını da etkin ve doğru bir şekilde doldurmanız lâzımdır. Yayınladığınız metinler müşterilerinizin muhtemel sorularını cevaplamalıdır.

 

 1. Çalışanlarınız arasından bazı kişileri öne çıkararak postlarınızda onlara yer vermeniz; eğitim, başarı ve iş deneyimlerinden bahsetmeniz de son derece yararlı olacaktır.

 

 1. Instagram hesabınızı doğru analiz etmek ve daha iyi B2B stratejileri geliştirmek için Squarelovin aracından faydalanmanız mümkündür.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.