Web Tasarım

Neden SEO Yaptırmalıyım?

Neden SEO Yaptırmalıyım?

Neden SEO yaptırmalıyım? sorusuna kısaca ‘web sitenizin değerini artırarak rakiplerinizin önüne geçmek ve sektörde ilk tercih edilenlerden biri hâline gelmek için’ şeklinde cevap verilebilir.

 

Fakat SEO oldukça komplike bir süreçtir. SEO’nun gerekliliği tartışılmazdır ancak asıl ‘niçin’ değil ‘nasıl’ SEO yaptırılacağına odaklanılmalıdır.

 

Her firma marka bilinirliğini güçlendirmek ve müşterilerini çoğaltmak ister. Fakat bunun için arama motorlarında görünür olmak gerekir. SEO; web sitesine organik trafik alınmasında, daha fazla ciro elde edilmesinde ve marka değerinin yükseltilmesinde kilit rol oynar.

 

Belli anahtar kelime ile gerçekleştirilen aramaların ilk sayfalarında yer alabilmek SEO çalışmaları ile mümkündür.

 

SEO Yaptırmanın Avantajları

 

Kullanıcıların çoğu, arama sonuçlarının ilk sayfasında gördüğü siteleri ziyaret eder ve sonraki sayfalara bakma ihtiyacı duymaz. Üst sıralarda gözükmek, hedef kitlenize ulaşıp onları ürün ve hizmetlerinize yönlendirmek açısından son derece mühimdir.

 

Web sitenizin geniş kitleler tarafından tanınması, e-ticarette başarılı olabilmeniz, size benzer olanlar arasından sıyrılarak ayrıcalıklı bir konuma gelmeniz SEO’nun size kazandıracaklarından başlıcalarıdır.

 

Belli bir bölgede yapılan aramalarda yükselmek istiyorsanız lokasyon bazlı SEO çalışmasına ihtiyacınız vardır. Size en yakın müşterileri bulabilmeniz lokal SEO ile çok kolaydır.

 

SEO, web sitenize kaliteli tüketiciler çekmenizi sağlayacak sürdürülebilir pazarlama araçlarından biridir. Fakat SEO’nun sihirli bir yöntem olmadığı unutulmamalıdır. SEO yalnızca, işinizin daha görünür kılınması, markalaşma sürecinizin hızlanması noktasında yardımcı olur.

 

Yatırım getirilerinizi yükseltmesi, tüketici davranışlarına ve psikolojisine dâir fikir vermesi de SEO yaptırmanın faydaları arasındadır.

 

SEO Neden Önemlidir?

 

Yukarıda bildirilenler özetlenecek olursa neden SEO yaptırılmalıdır? sorusuna maddeler hâlinde şöyle cevap verilebilir:

 

  • Markalaşmak ve marka görünürlüğünü artırmak
  • Şirket güvenilirliği
  • Web siteye trafik çekmek
  • Yüksek reklam getirileri
  • Tüketicilerin hangi anahtar kelimeleri kullandığı, nasıl araştırma yaptığı, hangi teknolojiyi ve dili kullandığı, nerede bulunduğu, hangi zaman dilimlerinde daha aktif olduğu gibi bilgilerin elde edilmesi (Bunlar, pazarlama stratejilerin belirlenmesinde ve daha güçlü kararlar alınmasında etkilidir.)

 

Bu üç harfli kelime üzerine ciltler dolusu kitap yazmak mümkündür. Özetle SEO demek prestij, itibar, daha fazla müşteri, daha iyi kazanç, daha yüksek geri dönüşüm oranı,, demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir