Eski Medya

İş Kurmadan Önce Yapılması Gerekenler

İş Kurmadan Önce Yapılması Gerekenler

İş kurmadan önce yapılması gerekenler her girişimcinin bilmek durumunda olduğu hususlardır. Her şeyden önce, girişim fikrinin olumlu ve olumsuz yönlerini tarafsız bir bakış açısı ile değerlendirerek başlanmalıdır. Bu kapsamda, iş kurarken kendimize sormamız gereken bazı şeyler şunlardır:

 

Amacım Nedir?

 

Girişimin iyi yerlere gelebilmesi için amacının kesin olarak belirlenmesi gerekir. Herkes çok para kazanmak, yönetici/patron baskısından kurtulmak ister. Ancak girişim fikrini hayata geçirmek ilk birkaç yılda ciddi paralar kazandırmayabilir. Eğer bu durum kişiyi umutsuzluğa sevk edecekse, birkaç hafta içinde paraların oluk oluk akması gibi bir hayali varsa girişimcilik ona göre değil demektir.

 

Yeterince Bilgi Sahibi miyim?

 

Bilgi ve tecrübenizin olmadığı bir alanda iş kurmaya çalışmanız hüsrana uğramanızla sonuçlanır. Başarılı olmak için o işi yerine getirebilecek kadar mâlumata, donanıma ve deneyime ihtiyaç vardır.

 

Sermayem Yeterli mi?

 

Şirket kurmak dahi tek başına bir giderdir. Girişim internet ortamında gerçekleşecek olsa bile en azından bir bilgisayara, internet bağlantısına, elektriğe gereksinim duyulacaktır. Tabii ki bu basit bir örnektir. Her girişimin kendine özel masrafları olacaktır.

 

Ekibim Mevcut mu?

 

Girişimin hayata geçirilmesi ve başarıya ulaştırılması ekip işidir. Bir insanın tek başına bu yükün altından kalkması neredeyse imkânsızdır. Örneğin internet üzerinden girişimde bulunmak; site kurulumu, yönetimi, SEO, reklam ve sosyal medya yönetimi, müşteri ilişkileri gibi konularda birçok insanla ortaklaşa çalışmayı gerektirir.

 

Bu Girişimi Diğerlerinden Farklı Kılan Şey Nedir?

 

Her g irişimin benzerine rastlanabilir. Fakat bu bir sorun teşkil etmez. Çünkü Google gibi bir dünya devi kurulduğunda bile, Yahoo zaten vardı. Ancak onu bu denli büyüten şey, sunduğu farklılıklardı. Sizin de alanınızda lider olarak rakiplerinizi geride bırakmak için onlardan farklı yönlerinizin olması gerekir.

 

Girişimim Hangi İhtiyaca Yönelik?

 

Girişim önemli bir ihtiyacı karşılıyorsa başarıya ulaşma ihtimali yüksektir. İnsanların gereksinim duymadığı bir alanda yapılan girişimler ilgi görmeyecek, kişi para, emek ve zaman harcadığıyla kalacaktır.

 

Sunulan ürünü veya satılan hizmeti kimlerin neden tercih edeceği gözlemlenmeli; bu sırada büyük beklentilerden ve aşırı iyimserlikten kaçınılmalıdır. Kendi girişiminize tarafsız bir bakış  aççısıyla yaklaşmanız başarılı olmanızın ilk adımıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir