Eski Medya

Instagram Markalı İçerik Reklamlar Nasıl Kullanılır?

Instagram Markalı İçerik Reklamlar Nasıl Kullanılır?

Instagram markalı içerik reklamları; markaların Facebook ve Instagram’da bulunan içerik üreticileriyle işbirliği yapabilmelerini sağlayan reklam modeli olarak tanımlanabilir. Bu sayede marka; influencer’ tarafından Instagram ve Facebook’ta paylaşılan gönderiyi kendine ait Business Manager hesabı üzerinden sponsorlu reklam olarak çıkabilir.

 

Yahut firma bir kampanya için oluşturduğu reklam görsellerini Instagram içerik üretici sayfalarından paylaştırıp Business Manager hesabından sponsorlu reklam olarak öne çıkarabilme imkânı bulur.

 

Instagram Markalı İçerik Reklamları Avantajları

 

Markanın hesabı yeteri kadar takipçiye sahip değilse hızlı çözüm için influencer’la (Instagram içerik üreticileri) ile işbirliği yapmaya ihtiyaç vardır. Bu; onların gönderilerini sponsorlu reklam çıkmaya ve detaylı sonuçlar üzerinden kampanya analizi yapmaya olanak verir. Yani hedefleme, ölçümleme ve erişim fırsatı doğar.

 

influencer denilen kişiler sosyal medyada tanınmış içerik üreticileridir. Bunlar markayla anlaşma yaparak takipçilerine markadan aldıkları briefing çerçevesinde, o markanın ürünlerini tanıtırlar. Bu tanıtıma ev sahipliği yapan Instagram’dır ve resmi bir iş birlikteliği söz konusudur. Bundan dolayı Instagram markalı içerik reklamları adını alır. Bu reklamlar pazarlama ilkelerini güçlendirir. Zira herkes ünlülerin ve özellikle sevdiği, takip ettiği kişilerin düşüncelerini, tavsiyelerini oldukça önemser.

 

Bu tanıtımlar ciddi ölçüde kullanıcı deneyimi içerir ve ürün reklamının yapılmasında son derece etkilidir. Potansiyel müşterilerin satışa iknâ edilmesi noktasında büyük katkısı vardır.

 

Instagram Markalı İçerik Reklamı Oluşturma

 

  • Instagram markalı içerik reklamı nasıl oluşturulur? diye merak ediyorsanız önce içerik üreten hesabın hikâyesinde ya da markalı içerik akış gönderisinde işletmenizin etiketlenmesine izin vermeniz lâzımdır.
  • Bunun için işletme profiline gereksiniminiz olacaktır. Söz konusu işlem için ‘Ayarlar’a girilip ‘İşletme’ bölümünden ‘Markalı İçerik’ sekmesine gelmeli, buradan da ‘Onay Gereksin’ butonunu aktifleştirmelisiniz. Böylece içerik üreticileri sizi etiketleyebileceklerdir.
  • Daha sonra ‘Onaylı Hesaplar’ kısmına tıklanıp işbirliği yapılacak içerik üreticisinin ismi bulunur. Seçili içerik üretici bir gönderi paylaştığında işletmenizi de etiketleme olanağına sahip olacaktır. Böylelikle ilgili gönderinin Business Manager panelinden sponsorlu olarak reklam çıkılması mümkün hâle gelecektir.
  • Bundan sonrası gâyet kolaydır. Business Manager hesabına giriş yapılır ve reklamlar tıpkı normal bir kampanya oluşturuyormuş gibi oluşturulur.
  • Instagram markalı içerik reklamı kullanımı video görüntülemelerini, marka bilinirliğini, erişim ve dönüşümleri, etkileşim ve trafik hedefli kampanyaları kapsar.
  • Hedef kitle oluşturulduktan sonra ‘Reklam Kimliği’ bölümüne gelinip ‘Mevcut Gönderiyi Kullan’ seçeneğine tıklanmalıdır. İçerik üreticisinin paylaşmış olduğu gönderi buradan görüntülenebilir ve sponsorlu olarak yayınlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir