Kurumsal Web Tasarım, Web Tasarım

.io Domain Uzantısı Nedir?

.io Domain Uzantısı Nedir?

.io domain uzantısı; genellikle İngiliz Hint okyanusu bölgesinde faaliyet gösteren kişiler veya kurumlar tarafından tercih edilir. Fakat tabii ki dünyanın her yerinde de kullanılabilir. Yazılım, teknoloji ve sosyal alandaki projelerde sıklıkla karşımıza çıkan .io domain uzantısı, internet organizasyonu diye de bilinir. Oysa açılımı ‘Indian Ocean’ (Hint Okyanusu) şeklindedir. NIC.io tarafından yönetilen bu top level (üst seviye) alan adı uzantısına birçok kripto para sitesinde de rastlanır.

coke.ioblockbuster.io ve Canon.io gibi domainler içlerinden en popüler olanlara örnektir.

.io Domain Avantajları

 • Kısa, öz, modern bir domain uzantısıdır.
 • Teknoloji ve girişimcilik konulu projelerde yaygındır. Bu alanda faaliyet gösteren pek çok şirket seçimini bu alan adı uzantısından yana kullanır. İnsanlar alan adı uzantısına bakarak bile hangi alanda hizmet verdiğinizle ilgili fikir sahibi olabilir.
 • .io uzantısının tarihi çok eski değildir ve .com, .net, .org gibi uzantılara göre daha az popülerdir. Bu nedenle istediğiniz bir .io domaini alma olasılığınız çok yüksektir. Tescil edilmemiş domain pörtföyü geniştir. Oysa aynı alan adına .com veya .net için bakacak olursanız muhtemelen çoktan satın alınmış olduğunu görürsünüz. .com, .org, .net, .com.tr gibi uzantılarda regleyecek değerli alan adları bulmak zordur. .io, bu açıdan çok fazla seçenek sunar.
 • io domain uzantısı 2 karakterden oluştuğu için bu, sitenizde daha kısa bir URL yapısı olacağı anlamını taşır. Bu hem kullanıcılar, hem de arama motorları için iyi bir şeydir.
 • Bulunduğunuz ülkeye ait bir alan adı kullanmanız yerel SEO’da başarı elde edebilmenize katkıda bulunur. İngiliz Hint okyanusu sınırlarında veya o civarlara yakın yerlerde yaşayanların bu alan adını satın almaları, bölgesel SEO konusunda kendilerini bir adım öne çıkarır.

.io Domain Sorgulama

Almayı düşündüğünüz .io domain başkası adına kayıtlı mı? Bunu öğrenmek için herhangi bir domain sorgulama sitesini kullanabilirsiniz. Mesela bu sayfadan sorgulama yapabilirsiniz.

Ya da sorgu işlemini Atak Domain üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz GoDaddy sitesini kullanabilirsiniz.

.io Domain Nasıl Alınır?

.io domain kayıt işlemi için yine yukarıdaki adresleri tercih edebilirsiniz. Bu domain uzantısının tescilinde herhangi ek bir belge gerekmez.

.io adres en az 2, en fazla 63 karakter olabilir. (Bazı firmalarda 64 karaktere izin verilir.)

Domain reg, yenileme, transfer ve kurtarma ücretleri her firma için farklılık gösterir. En ucuz .io domain satın almak istiyorsanız firmaların fiyatlarını karşılaştırmanız önerilir.

.io Domain Whois Sorgulama

Whois, bir alan adının kim tarafından ne zaman kaydedildiği bilgisidir. Alan adının yenilenme ve bitiş süresi gibi verileri de içerir.

Kaydedilmiş bir .io domainin sahibini bulmak istiyorsanız kullanabileceğiniz Whois sorgulama adreslerinden bazıları şöyledir:

 1. https://www.hostinger.web.tr/whois-sorgulama
 2. https://www.isimkayit.com/alan-adi-whois-sorgulama
 3. https://www.olipso.com/whois-sorgulama
 4. https://www.vargonen.com/whois-sorgulama
 5. https://tr.godaddy.com/whois
 6. https://www.hosting.com.tr/domain/whois-sorgulama/
 7. https://www.natro.com/whois-sorgulama
 8. https://www.isimtescil.net/whois
 9. https://www.ihs.com.tr/domain/whois-domain-sorgulama.html
 10. https://www.turhost.com/domain/whois-sorgulama/
 11. https://www.atakdomain.com/whois-sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir