Sosyal Medya Yönetimi

Instagram’da Takipçi Kaybettiren 9 Basit Hata

Instagram’da Takipçi Kaybettiren 9 Basit Hata

İnstagram’da takipçi kaybetme nedenleri herkesin bilip sakınması gereken unsurlardır. Araştırmalar; Instagram’ın Facebook’tan ve Twitter’dan daha çok etkileşim sağladığını göstermektedir. Bundan dolayı böylesine değerli bir platformun verimli kullanılması, bu platformda performansı düşürecek şeylerden uzak durulması gerekir.

 

Instagram’da takipçi kaybettiren hatalar ise şunlardır:

 

1.  Devamlı Aynı Tarzda Paylaşım Yapılması

 

Takipçileriniz sürekli benzer formatlarda ve aynı konularda içerikler görüyorsa bu, onların sıkılmasına yol açacak ve sizi takipten çıkmalarına sebebiyet verecektir. Üstelik sizin profilinize bakan potansiyel takipçiler de –deyim yerindeyse- ‘hep aynı tas aynı hamam’ diyerek takip etmeyi düşünmeyecektir.

 

Örneğin hep aynı şekilde ve yalnızca kendinizin bulunduğu selfie’ler paylaşıyorsanız takipçilerinizin pabucunuzu dama atması uzun sürmeyecektir. İnsanlar değişimden hoşlanır. Instagram hesabınızın yeniliklere açık olması, güncel kalması, monotonluktan uzak olması önemlidir. Kısaca; takipçilerinizi şaşırtmanız lâzımdır.

 

2.  Instagram Hesabının Kilitli Tutulması

 

Kimse kilitli bir dükkana girmek için kendini zorlamaz. Gelip bakar ki kapı duvar; o zaman geri döner ve bir daha oraya uğramaz. İşte Instagram hesabı da bunun gibi düşünülebilir. Kilitli hesapların fazla ilgi çekmemesi ve takip edilmemesi çok normaldir.

 

Instagram’da takipçi kaybettiren hatalar arasındaki bu kritik husus unutulmamalıdır. Bilhassa ticari hesaplar böyle bir hataya düşmemek konusunda dikkatli olmalıdır.

 

Kişisel hesaplarınız için bunu tercih etmenizde bir sakınca yoktur fakat Instagram’ı ticaret amacıyla kullanacaksanız profilinizi gizlemek büyük bir çelişki olacaktır.

 

3.  Paylaşımların Yakın Zaman Aralıklarında Yapılması

 

Paylaşımlar arasındaki zaman farkı iyi ayarlanmalıdır. Peş peşe çok sayıda paylaşım yapmak takipçilerinizi bıktıracaktır. Kullanıcılar akışında sürekli sizi görürlerse bu durum –tâbiri câizse- gına getirecektir! İyi içerikler paylaşsanız bile bunu göze batacak şekilde yaparsanız ne yazık ki hüsranla karşılaşmanız doğaldır.

 

4.  Hashtag Kullanılmaması

 

İçeriğinizle ve sektörünüzle ilgili hashtaglern postlarınızda yer alması önemlidir. Bu sayede bir konuyla ilgili post veya hesap arayışında olanlar sizi rahatlıkla bulup takibe alabileceklerdir.

 

5.  Yorumlara Yanıt Verilmemesi

 

Instagram paylaşımlarıyla amaçlanan şey etkileşim sağlayabilmek ve ürünler hakkında bilgi paylaşmaktır. Bunun için kullanıcıların sorular yöneltmesi ve cevap beklemesi gayet olağan bir durumdur. Yorumların dikkate alınmaması takipçilerin gözünde olumsuz bir izlenim bırakacak ve onları sizinle yollarını ayırmaya sürükleyecektir.

 

6.  BİO Kısmının Düzenlenmemesi

 

BİO bölümü Instagram üzerinde tıklanabilir URL paylaşabileceğiniz alandır. Orayı linksiz bırakmamalıdır. Aksi takdirde bu, hesabınızı ziyaret eden kullanıcıları sitenize çekme fırsatını kaçıracağınız anlamına gelir.

 

Video Yayınlanmaması

 

En çok ilgi gören paylaşım türlerinin başında videolar gelmektedir. Bu kısa videolar güzel bir etkileşim sağlayabilmenize fazlasıyla yardım edecektir. Hem videolar; görsellere sığdırılamayan detayları anlatmanın en iyi yoludur. Eğlendirici ve bilgilendirici videolar etkileşimleri artıracaktır.

 

Profil Resmi Eklenmemesi

 

Profil resmi Instagram hesabının can damarıdır. Resimsiz bir hesabın sahte olduğu düşünülür ve kimse o hesabı takibe lmak istemez.

 

Kimsenin Takip Edilmemesi

 

Yalnızca kendi hesabınıza odaklanmanız yanlış bir Instagram stratejisidir. Başkalarını takip etmek takipçi kazanmanızın en kolay yöntemlerinden biridir. Fakat her önünüze geleni takip ederek spam yapmamanız ve hesabınızın değerini düşürmemeniz lâzımdır.

 

İşinize yarayabilecek hesapları keşfedebilmek ve sektörünüzle ilgili çalışmalardan haberdar olabilmek için bu hesapları takip etmeniz size avantaj sağlayacaktır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.